Weronika Gęsicka, „Encyklopaedia” | Przedsprzedaż

jednostka.com 5 dni temu

Siedem lat od wydania Traces ukazuje się nowa książka Weroniki Gęsickiej Encyklopaedia. Galeria Jednostka jest współwydawczynią! Zachęcamy do zakupu w przedsprzedaży

ZAMÓW TERAZ!
EARLY BIRD TRWA DO 30 WRZEŚNIA, CAŁA PRZEDSPRZEDAŻ DO 23 PAŹDZIERNIKA

cena EARLY BIRD: 68 EUR 85 EUR

>>>>ZAMÓW TERAZ NA STRONIE BLOW UP PRESS<<<< – niedługo i u nas

Jungftak, (n.) perski ptak, którego samiec miał tylko jedno skrzydło, po prawej stronie, a samica tylko jedno skrzydło, po lewej stronie; samiec miał haczyk z kości, a samica oczko, a dzięki połączeniu haczyka i oczka mogli latać”.

Po jakąkolwiek encyklopedię byśmy nie sięgnęli, przywykliśmy traktować ją jako źródło wiedzy o świecie, ludziach i zjawiskach. Źródło, co do którego nie mamy wątpliwości, iż zawarte w nim informacje są sprawdzone i prawdziwe. Co by się jednak stało, gdyby było inaczej?

Baldock Beer Disaster (Katastrofa piwna w Baldock) miała miejsce 14 marca 1904 roku, kiedy niestabilna podłoga magazynu zawaliła się w browarze Simpson, w miejscu, gdzie w tej chwili znajduje się Simpsons Drive, w mieście Baldock w północnym Hertfordshire w Anglii. Około 300 beczek i skrzynek piwa spadło na trzy piętra browaru. Niektóre okoliczne ulice zostały tymczasowo uderzone przez falę piwa, która podobno zniszczyła trzy domy i zabiła psa”.

Weronika Gęsicka podjęła się heroicznego projektu przeszukania starych encyklopedii w poszukiwaniu haseł, które powstały w celu udowodnienia plagiatu w postaci nielegalnego przedruku ich treści. Każde z odnalezionych haseł zilustrowała na swój sposób: modyfikując zdjęcia stockowe i tworząc nowe obrazy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W ten sposób powstała unikalna encyklopedia fałszywych wydarzeń, zwierząt, postaci i przedmiotów.

Mountweazel, Lillian Virginia, 1942-1973, amerykańska fotografka. Otrzymała dotacje rządowe na wykonanie serii esejów fotograficznych o nietypowej tematyce, w tym nowojorskich autobusów, cmentarzy w Paryżu i wiejskich amerykańskich skrzynek pocztowych”.

Ale za tą pozornie zabawną kolekcją kryje się bardzo ważne pytanie: jak możemy funkcjonować w erze manipulacji informacjami i fałszywych wiadomości, kiedy choćby encyklopediom nie można ufać? Na jakich źródłach możemy polegać, by mieć pewność, iż nie dostarczają one sfabrykowanych danych? Jak odróżnić fake newsy od wiarygodnych informacji?

Pracom Weroniki Gęsickiej towarzyszy esej napisany przez Charlotte Cotton, znaną na całym świecie kuratorkę i teoretyczkę fotografii.

Prace: Weronika Gęsicka
Esej: Charlotte Cotton
Projekt książki: Aneta Kowalczyk

Edycja prac: Weronika Gęsicka, Katarzyna Sagatowska, Aneta Kowalczyk, Grzegorz Kosmala
Przygotowanie prac do druku: Aneta Kowalczyk

Wybór i przygotowanie haseł: Weronika Gęsicka
Korekta: Ben Borek

Okładka: hard, cotton with hot stamping
Papier: Munken Pure 130g

Format: 225 x 300 mm
Ilość stron: 252
Ilość obrazów: 862
Wersja językowa: English

Nakład: 1500 copies
Druk: Argraf (Warsaw, Poland)
Okładka: Marceli Printery

Data publikacji: November 2024
Wydawcy: BLOW UP PRESS, JEDNOSTKA Gallery (Warsaw, Poland)
ISBN: 978-83-965969-6-3

Partner: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Idź do oryginalnego materiału