80-lecie urodzin Rafała Olbińskiego podczas premierowego wieczoru w Warszawskiej Operze Kameralnej
- Pierwsza premiera sezonu 2023/2024 Warszawskiej Opery Kameralnej, Carmina Burana Carla Orffa, już 10 września
- Premierowy wieczór uświetni 80-lecie urodzin Rafała Olbińskiego, artysty współpracującego od lat z Warszawską Operą Kameralną
10 września na scenie Teatru Polskiego odbędzie się pierwsza premiera sezonu Warszawskiej Opery Kameralnej, Carmina Burana Carla Orffa.
O Fortuno!, dźwięki otwierające tę kantatę sceniczną opartą na średniowiecznym zbiorze pieśni Carmina Burana Carla Orffa, to nie tylko wizytówka kompozytora, to ikona kultury i popkultury. Ta inwokacja do losu i szczęścia wielokrotnie wykorzystywana była w utworach muzyki popularnej, w filmach, serialach, reklamach i podczas licznych wydarzeń sportowych.
Gdy pierwszy raz wykonano dzieło, we Frankfurcie 8 lipca 1937 r., Carl Orff nie był powszechnie znany. Okazało się ono punktem zwrotnym w jego życiu i twórczości. Nie była to transkrypcja średniowiecznych melodii, ale oryginalna kreacja, sygnalizująca narodziny nowego języka muzycznego i teatralnego kompozytora. Ogromny sukces, jakim była premiera i świadomość kompozytora sprawiły, iż poprosił swojego wydawcę, aby zniszczył wszystko, co napisał wcześniej.
„Wszystko, co do tej pory napisałem, a co wy, niestety, wydaliście, można zniszczyć. Od Carminy Burany zaczynają się moje prace zebrane” – napisał Orff . Jednak nic z późniejszej twórczości nie osiągnęło już takiej popularności jak Carmina Burana. Dzieło uplasowało się w 2020 r. na 14. miejscu w Hall of Fame Classic FM – corocznej kompilacji 300 najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej wybieranych w drodze głosowania słuchaczy.
Warszawską premierę uświetni jubileusz 80-lecia urodzin Rafała Olbińskiego, wybitnego artysty, malarza i plakacisty, który od lat współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, tworząc scenografię do spektakli.
Rafał Olbiński był wykładowcą w Tyler School of Art na Temple University w Filadelfii, prowadził zajęcia w School of Visual Arts w Nowym Jorku, projektował okładki i ilustracje m.in. dla „New Yorkera”, „The New York Timesa”, „Atlantic Monthly”, „Newsweeka” czy „Time’a”. Jest także twórcą plakatów dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera, a także autorem scenografii. Jego prace wystawiane są w galeriach sztuki i instytucjach na całym świecie.
Jest laureatem licznych nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. New York City Capital of the World za plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata, Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu czy nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Został także odznaczony medalem „Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Sztuka Rafała Olbińskiego będzie także częścią nadchodzącej premiery.
Reżyseria i choreografia
Inga Pilchowska
Scenografia
Katarzyna Gabrat-Szymańska
Kostiumy
Agata Koschmieder
Multimedia
Karolina Jacewicz
Joanna Moskowicz (sopran)
Alicja Węgorzewska (mezzosopran)
Rafał Tomkiewicz (kontratenor)
Damian Wilma (baryton)
Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Dyrygent
Krzysztof Kusiel-Moroz
Fortepian
Marta Kostrych, Olha Bilas
Perkusja
Stanisław Skoczyński
Stanisław Halat
Aliaksandr Shkirando
Jarosław Kopeć
Kotły
Krzysztof Niezgoda
Tancerze:
Karolina Banaszek, Joanna Lichorowicz-Greś, Jakub Jóźwiak, Szymon Osiński, Mirosław Woźniak
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.operakameralna.pl