W tym miejscu kręcono sceny do "Znachora". Mało kto wie o tej perełce Podlasia

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: filmweb.pl/film/Znachor ; facebook.com/people/Buty-Od-Znachora


Ta niewielka miejscowość na Podlasiu była wykorzystana w jednym z najpopularniejszych filmów polskiego kina. Mowa o kultowym "Znachorze" z 1981 roku. To właśnie w Bielsku Podlaskim mieścił się scenariuszowy sklep. Do dziś miejsce przyciąga zaciekawionych turystów.
Mała miejscowość na Podlasiu pełna jest filmowych tajemnic i ciekawostek. W Bielsku Podlaskim nagrywano kultowego „Znachora" z największymi gwiazdami rodzimego kina w roli głównej. Produkcja do teraz uznawana jest za jeden z najważniejszych filmów w historii Polski.


REKLAMA


Zobacz wideo W "Znachorze" zagrały problematyczne róże. Trzeba było po nie jechać aż do Warszawy


Bielsk Podlaski: Znachor był nagrywany właśnie tutaj. Urocze miejsce przyciąga turystów
"Znachor" z 1981 roku to produkcja, która otworzyła drogę filmowej kariery między innymi Arturowi Barcisiowi, czy Tomaszowi Stockingerowi. Za swoje fenomenalne role, cenieni są również Jerzy Bińczycki, tytułowy znachor, oraz Anna Dymna. Nie każdy wie o tym, iż sceny powstawały w niewielkiej miejscowości Bielsk Podlaski. Do dziś znajdziemy w niej akcenty, nawiązujące do nagrań filmu przed 40 lat. Można powiedzieć, iż to obowiązkowy punkt każdej wycieczki dla miłośników polskiej kinematografii. Miejsce znajduje się zaledwie 50 kilometrów na południe od Białegostoku. Znajdziemy w nim charakterystyczny, drewniany szyld z napisem "Znachor", który od 1981 roku wisi na Placu Ratuszowym 7. Co ciekawe, pod tym adresem mieści się sklep obuwniczy, w którym nie tylko kupimy lub naprawimy buty, ale również obejrzymy oprawione w ramkę kadry z filmu oraz planu zdjęciowego. Wewnątrz panuje niezwykły klimat, a otoczenie jest w dużej mierze drewniane i skromnie urządzone. To prawdziwa perełka wśród Podlaskich miejscowości nie tylko ze względu na powiązania z filmem. Sama okolica również jest niezwykle warta uwagi, ze względu na liczne zabytki oraz malownicze widoki.


Co jeszcze możemy zwiedzić w Bielsku Podlaskim? Atrakcji jest mnóstwo
Samo miasto poza ikonicznym sklepem, w którym nagrywano "Znachora" również jest niezwykle warte uwagi. Mieści się w nim Policealne Studium Ikonograficzne oraz wyjątkowo oryginalny malunek szarańczy na zabytkowym ratuszu późnobarokowym. Interesujący może wydać się również zespół kościoła i klasztoru ufundowany przez starostę bialskiego, Adama Kazanowskiego w okolicach 1638 roku. Kompleks poświęcony Matce Boskiej z góry Karmel składa się z Kościoła Najświętszej Maryi Panny, klasztoru zakonnego karmelitów trzewiczkowych, ogrodzenia z basztami i bramą oraz kapliczki. Nieopodal możemy zwiedzić także ruiny średniowiecznego grodziska, nazywane Górą Zamkową bądź Łysą Górką. Miejsce zostało zniszczone przez Krzyżaków w 1373 roku, a niedługo potem odbudowane. W 1564 roku drewniany zamek ponowni uległ zniszczeniu, tym razem poprzez spłonięcie. Bielsk Podlaski pełen jest historii i tajemnic. Zdecydowanie warto tu zajrzeć, będąc w okolicy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału