

W tym roku w konkursowym przeglądzie bierze udział pięć spektakli zrealizowanych w oparciu o dzieła polskiej literatury. OKT zorganizowane zostało już po raz 47.
– Jesteśmy z tego dumni, iż klasyka już od blisko pół wieku gości na opolskich scenach – podkreśla Norbert Rakowski, dyrektor festiwalu i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. – Rozpoczęło się wspaniale – „Znachorem” z teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przedsięwzięcie niemalże musicalowe, zrealizowane w przytupem. Mam nadzieję, iż pozostałe przedstawiania będą równie dynamiczne i różnorodne.
– Jesteśmy bardzo przejęci, bo spodziewamy się, iż będą to wspaniałe spektakle – przyznaje Sławomira Łozińska, przewodnicząca jury konkursowego 47. OKT.
– „Znachor”w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, to przebój krakowskich scen. Mierzy się z mitem melodramatu, jakim jest „Znachor” i według filmu Hoffmana, a także według powieści Tadeusa Dołęgi-Mostowicza. „Znachor” Jakuba Roszkowskiego ocala z tego melodramatu filmowo-powieściowego, to co jest serio, a kpi z tego co jest kiczem – wskazuje Łukasz Drewniak, krytyk teatralny i publicysta.
– Wieczorami po każdym spektaklu są spotkania z twórcami. Przygotowaliśmy również szereg imprez towarzyszących, m.in. czytania performatywne, a także przed teatrem będą zabawy dla dzieci – wylicza Beata Kowalczyk, koordynator działu promocji Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu.
Widzowie OKT do soboty obejrzą jeszcze dwie adaptacje Ballad i Romansów oraz Sen Srebrny Salomei i Wyskubki bazujące na twórczości Tadeusza Różewicza.
Norbert Rakowski, Sławomira Łozińska, Łukasz Drewniak, Beata Kowalczyk:
Dłuższa relacja:
autor: Fabian Miszkiel
GALERIA:







