W majowym  SWING CLUB zagramy kompozycje wybitnych przedwojennych polskich kompozytorów!

biuro-prasowe.mik.waw.pl 1 dzień temu
05/08/25

W majowym SWING CLUB zagramy kompozycje wybitnych przedwojennych polskich kompozytorów!


Ich utwory istnieją jedynie w nagraniach archiwalnych – te niezwykle cenne dla polskiej kultury kompozycje przypomnimy we współczesnej stylistyce.

POLSCY KOMPOZYTORZY ZAPOMNIANI – koncert | SWING CLUB

19 maja 2025 (pon.) | godz. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury
bilety: 36 / 40 zł


Artyści zaprezentują kompozycje wybitnych przedwojennych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Artura Golda, Leona Boruńskiego, Zygmunta Wiechlera i Władysława Daniłowskiego.
Ich utwory istnieją jedynie w nagraniach archiwalnych.
Projekt ma za zadanie wydobyć z tworzonych przez nich piosenek ogromny potencjał muzyczny, z pominięciem tekstów, by skupić się na warstwie muzycznej: pięknie melodii, harmonii.
Interpretacje we współczesnej, lekkiej stylistyce i dzisiejszym brzmieniu zespołu, ale z rzetelnym zachowaniem melodii przypominają odbiorcom te niezwykle cenne dla polskiej kultury kompozycje.

Wykonawcy:
Bogdan Hołownia – fortepian
Ryszard Borowski – flet
Marek Waggoner – gitara
Piotr Rodowicz – kontrabas

prowadzenie koncertu: Anna Markowska

Kompozytorzy:

Leon Boruński – polski pianista i kompozytor, urodzony w 1908 roku w Petersburgu. Występował w kawiarni Morskie Oko w duecie z Henrykiem Warsem. Grywał w popularnych teatrach: Cyrulik Warszawski, Morskie Oko, Qui Pro Quo, Stara Banda. W roku 1932 wziął udział w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie zajął VII miejsce.
W roku 1933 w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu dotarł do finału. Akompaniował Hance Ordonównie i wielu innym artystom – w duecie fortepianowym z Karolem Gimplem.
Komponował utwory rozrywkowe, jazzowe, koncerty fortepianowe, pieśni na głos z fortepianem i sonaty. W czasie wojny grał w orkiestrze Ady’ego Rosnera, z którą występował na tournée po ZSRR, a po powrocie do Warszawy w 1940 roku ‒ w getcie, w kawiarni Pod 13tką przy ulicy Leszno. Zginął w szpitalu w Otwocku w 1942 roku. Większość jego twórczości zaginęła w pożodze wojennej.

Artur Gold – polski kompozytor, dyrygent i skrzypek, urodzony w 1897 roku w Warszawie. Z Jerzym Petersburskim założył zespół jazzowy, który został uznany za najlepszy polski jazzband. Wzorując się na orkiestrze Paula Whitemana, grali amerykańską muzyką jazzową. W latach 30. nagrali wiele płyt dla wytwórni Columbia, Parlophon, Odeon, Syrena Records.
Gold skomponował dużo popularnych szlagierów, m.in.: Jesienne róże, Kwiaciarka z Barcelony, Nie odchodź ode mnie, Pragnę twoją być, Czarne oczy, Opium, Przy kominku, Szkoda twoich łez dziewczyno, Ta mała piła dziś. Wywieziony do obozu zagłady w Treblince, prowadził tam orkiestrę więzienną, zginął pod koniec 1943 roku.

Władysław Daniłowski, ps. Dan – polski kompozytor, pianista, aranżer i wokalista, urodzony w 1902 roku w Warszawie. Założyciel Chóru Dana. Występował w kabaretach, nagrywał płyty, śpiewał w radiu, grał w filmach i tworzył do nich muzykę. Pisał piosenki dla Adama Astona, Chóru Dana, Mieczysława Fogga, Zofii Terné, Miry Zimińskiej.
Po wybuchu wojny wyemigrował do USA. Reaktywował Chór Dana pod nową nazwą Dana Ensemble. Nagrywał dla wytwórni płytowych Harmonia, RCA Victor. Stworzył własną wytwórnię Dana Record, a także wydawnictwo nutowe. Zajął się kompozycją klasyczną. Jego najważniejsze piosenki to: Bo szczęściu melodii nie trzeba, Chodź kolego na jednego, Czerwony kapturek, Gdy tańczysz ze mną, jeżeli zostać, to na zawsze, Kochana, Miłość stęskniona, Nie umiem zapomnieć, Przebrzmiała pieśń, Sukienka. Zmarł w 2000 roku w USA.

Zygmunt Wiehler – polski kompozytor i dyrygent, urodzony w 1890 roku w Krakowie. Współpracował z warszawskimi kabaretami Qui Pro Quo, Perskie Oko, Morskie Oko. Komponował muzykę chóralną, symfoniczną, operetkową i baletową (Dożynki, Lajkonik krakowski, Umarł Maciek, umarł i Wesele łowickie). Napisał ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się przebojami. Był też autorem muzyki filmowej. Jego znane piosenki to m.in.: Biały boston, Chcecie to wierzcie, List zza oceanu, Naucz mnie kochać, Nikt mnie nie rozumie tak jak ty, Pada śnieg, Tomasz, skąd ty to masz, Walca tańczy cały świat. Zmarł w 1977 roku w Warszawie.

patronat medialny: Jazz Forum
organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
koordynator: Piotr Mazur [email protected]

Polscy kompozytorzy zapomniani – koncert | SWING CLUB
19 maja 2025 (pon.) | godz. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12
Bilety 40 zł, dostępne na www.mik.waw.pl/repertuar/ oraz w kasie MIK.(rezerwacja [email protected] tel: 783 708 380; 22 586 42 59)
Idź do oryginalnego materiału