W kinach Kosmos i Światowid będą nowe cykle filmowe

katowice24.info 3 godzin temu
Do repertuaru Kina Kosmos dołączył cykl dla osób, które lubią seanse o późnych porach. W Światowidzie z kolei będzie można wziąć udział w pokazach dotyczących tematyki miasta, którym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Każde z kin studyjnych posiada swój własny profil. Idąc do Kina Kosmos spodziewać się można dużo klasyki, lekcji z filmoznawcami oraz oper i baletów. Światowid natomiast oferuje między innymi spotkania filozoficzne, psychologiczne, przeglądy oraz pokazy dla fanów filmów niszowych i artystycznych. Oba kina stale poszerzają swoją ofertę, tym razem tworząc nowe, stałe cykle.

Nowy cykl w Kinie Kosmos nazywa się „Po zachodzie słońca”. W wybrane czwartki/piątki puszczony będzie film o późniejszej porze niż zazwyczaj, o godzinie 21:00. Wyświetlane będą filmy odważne, nietypowe, czasem mroczne lub brutalne. Cykl zaczyna się od tegorocznego Halloween. W czwartek, 31 października o godzinie 19:00 będzie można obejrzeć horror „Śmiertelne spa”, a następnie o 21:00 film „Substancja”, po raz pierwszy w ramach nowego cyklu.

Opis filmu: Elisabeth (Demi Moore), pracująca w telewizji była gwiazda kina, chce zachować wieczną młodość. Ma jej w tym pomóc tajemnicza substancja, dzięki której będzie „lepszą wersją siebie”. W „Substancji”, jak w klasycznych baśniach, igranie z siłami natury przynosi tragiczne skutki. Więcej TUTAJ.

Nowym cyklem w Kinie Światowid jest “Miasto w kinie”. Powstał we współpracy z Kolektywem antyRAMA (współorganizatorem festiwalu FILM+MIASTO). W cyklu uczestnicy i goście przyglądać się będą miejskiemu pejzażowi: jego przemianom, wariacjom, twórcom i historiom. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Będzie to przestrzeń na rozmowę o tym, co w miastach zachwyca, niepokoi i inspiruje. Wśród zapraszanych gości znajdą się architekci, eksperci, pisarze, reporterzy i twórcy. Pierwszy pokaz zaplanowano na czwartek, 7 listopada o 19:00. Wyświetlony zostanie film „Raj utracony. Historia znikania”. Po seansie odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem.

Opis filmu: Biblioteka Centralna w Birmingham powstała w 1973 roku jako jeden z elementów nigdy nieukończonego modernistycznego projektu przebudowy centrum miasta – kompleksu Paradise Circus. Na początku XXI wieku, gdy historycy architektury i aktywiści obwołali gmach projektu Johna Madina jednym z najznakomitszych przykładów brytyjskiego brutalizmu, włodarze Birmingham planowali już jego wyburzenie, głośno mówiąc o nim jako o szkaradnej skazie na miejskiej przestrzeni. Film Andy’ego Howletta rozpoczyna się w momencie, gdy wyrok na budynek już zapadł. To próba szerokiej, wieloaspektowej analizy miejsca biblioteki tak w urbanistycznym i społecznym krajobrazie Birmingham, jak i w kulturowej i politycznej historii Wielkiej Brytanii oraz świata. Więcej TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału