Jakie niekomercyjne produkcje zobaczysz w listopadzie w Multikinie?

popkulturowcy.pl 2 godzin temu

W listopadowym repertuarze „OFFowego Kina” w Multikinie widzowie znajdą film anime Studio Ghibli z 1988 roku i 1992 roku oraz trzy filmy dokumentalne.

Projekt „OFFowe Kino” w listopadzie rozszerzy regularny repertuar o filmy festiwalowe i artystyczne produkcje: 7 listopada Szkarłatny pilot, 14 listopada SUPER/MAN: Historia Christophera Reeve’a, 21 listopada Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa, 26 listopada Pianoforte oraz 28 listopada Mój Sąsiad Totoro.

Szkarłatny pilot. Włochy, lata 30. ubiegłego wieku. Za sterami czerwonego samolotu siedzi mężczyzna z głową świni. To słynny as przestworzy, znany jako Porco Rosso czyli Szkarłatny Pirat. Doskonały pilot i otoczony powszechnym szacunkiem bohater, który niezwykle skutecznie zwalcza powietrznych piratów rabujących i porywających ludzi dla okupu. Ci jednak nie pozostają bezczynni. Wynajmują równie utalentowanego pilota, Amerykanina Donalda Curtisa, aby zlikwidował problem, jakim jest Szkarłatny Pilot. Bezlitosny Curtis nie cofnie się przed niczym, żeby wygrać z naszym bohaterem nie tylko pojedynek w przestworzach, ale też rywalizację o względy pewnej pięknej kobiety…

SUPER/MAN: Historia Christophera Reeve’a. Dokument przedstawia historię życia Christophera Reeve’a, aktora wsławionego rolą Supermana, który po feralnym upadku z konia został sparaliżowany. Zdarzenie to przyczyniło się do jego aktywności na rzecz leczenia urazów kręgosłupa i wsparcia niepełnosprawnych.

Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa. Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska alpinistka, zaginęła 13 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Podobno jej matka powiedziała, iż jeżeli Wanda nie wróci to oznacza, iż postanowiła odejść do zakonu buddyjskiego. Śladem ostatniej wyprawy Wandy rusza reżyserka Eliza Kubarska, która sama jest alpinistką. Rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń, konfrontuje ich z popularnymi teoriami na temat zniknięcia Wandy. Czy to możliwe, iż himalaistka wciąż żyje? Narratorką filmu jest sama Rutkiewicz, która prowadziła intymny audio-dziennik na temat swoich podróży.

Pianoforte. W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi wydarzeniem na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i wzięli w nim udział największej sławy pianiści. To ogromne emocje, zarówno na estradzie, jak i na widowni oraz wielka szansa, która zdarza się raz w życiu. Bohaterami filmu są młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata. Ich życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze. Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, iż ilość miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do finału.

Mój Sąsiad Totoro. Dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. gwałtownie odkrywają, iż spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń…

‍Bilety do nabycia w kasie kina i na www.multikino.pl.

Fot. główna: materiały prasowe Multikino

Idź do oryginalnego materiału