W czerwcu odwiedź Gdynię-Zdrój!

magazynszum.pl 7 miesięcy temu

Gdynia nigdy nie była uzdrowiskiem, a mogłaby być. Podczas festiwalu Gdynia Design Days organizatorzy chcą zaprosić do Gdyni-Zdroju, czyli uzdrowiska 2.0, odpowiadającego aktualnym potrzebom. To miejsce regeneracji dla gospodarki, planety, społeczeństwa, lokalności, ludzi i nas samych. Jak chcą to zrobić? Redefiniując pojęcie odnowy, korzystając z jej pojemności znaczeniowej, nie odcinając się od kulturowych i historycznych skojarzeń, a przy tym odpowiadając na realne, współczesne potrzeby. Festiwal odbędzie się w dniach 22-30 czerwca, a jego główną lokalizacją będzie PPNT Gdynia. Co czeka na odwiedzających? Między innymi wystawy, które odpowiadają na tegoroczne hasło.

Tegoroczne wystawy Gdynia Design Days zapraszają do refleksji nad naszym miejscem w świecie, relacjami z otoczeniem oraz zasobami naturalnymi, prezentując niezwykłą różnorodność i innowacyjność współczesnego projektowania. Oto krótki wgląd w to, jakie ekspozycje będzie można zobaczyć.

Rzeczy bliskość | kuratorka: Agata Nowak

Czy naprawianie przedmiotów może wzmacniać więź z nimi? Przekonaj się, jak relacje z rzeczami wpływają na świadome konsumowanie i wybieranie produktów. Wystawa ta skupia się na szukaniu równowagi między posiadaniem a potrzebami oraz alternatywami dla nadmiernego konsumpcjonizmu.

Gdynia Design Days 2023, Elle Nagrody, fot. Michał Algebra
Gdynia Design Days 2023, prowadzanie, fot. Michał Algebra

Nowa generacja | kuratorka: Agata Kiedrowicz

Młodzi projektanci wnoszą świeże spojrzenie na świat, podważając zastane wzorce i formułując odpowiedzi na współczesne wyzwania. Wystawa Nowa generacja to selekcja najciekawszych projektów studenckich, które inspirują do dialogu i refleksji nad przyszłością.

Partnerem wystawy jest Porsche Centrum Sopot.

Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni | zespół kuratorski: Centrala, Alicja Bielawska, Aleksandra Kędziorek

Wystawa ta przenosi nas w czasy, gdy tkaniny były nie tylko ozdobą, ale także odzwierciedlały rytm natury. Poznaj sposoby, w jakie dawniej wykorzystywano tekstylia w domowych wnętrzach, aby dostroić się do cykliczności przyrody i celebrować zmiany pór roku.

Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza.

Uwolniona współpraca. O kooperacji ze sztuczną inteligencją | kuratorka: Edyta Sadowska

To niezwykła wystawa, która stawia czoło rewolucji generatywnej sztucznej inteligencji, odkrywając narracje tkane wokół naszego współistnienia z AI. Poprzez wstęgi pełne dystopijnych wizji i opowieści o współpracy, zaprasza do głębszego zrozumienia tego dynamicznego związku. Czy odważymy się wyjść poza znane schematy i zbudować nową opowieść o synergii między człowiekiem a maszyną?

Mobilne Uzdrowisko | Monika Dołbniak

W centrum festiwalu GDD, pojawia się oaza spokoju i refleksji. Mobilne Uzdrowisko to nie tylko wystawa, to przestrzeń, która zaprasza do oddechu i wewnętrznego spokoju. To multisensoryczna podróż, która pokazuje, iż relaks i odprężenie mogą być dostępne wszędzie, choćby w zgiełku miejskiego życia.

3XO – OUT OF OFFICE – 3miejskie projekty wokół cyrkularności

Wystawa ta to manifest nowej estetyki, która łączy w sobie innowację i zrównoważony rozwój. Poprzez prezentację projektów z Trójmiasta pokazuje, jak można wykorzystać lokalne materiały i nowoczesne technologie, aby stworzyć coś wyjątkowego i zrównoważonego dla naszej planety.

Bańka informacyjna (instalacja interaktywna) | kuratorki: Ewelina Antonowicz, Eliza Gawrjołek

Instalacja pozwala odwiedzającym zanurzyć się w wirze informacji i refleksji. To podróż przez bańki informacyjne, które kształtują nasze postrzeganie świata, zachęcając nas jednocześnie do krytycznego myślenia i poszukiwania różnorodnych perspektyw.

~ enough | wystarczająco. wystarczy. dość. dosyć. dostatecznie. | kuratorki: Paulina Rogalska, Kamila Szatanowska

Narracja wystawy skupia się na zrównoważonym projektowaniu budynków, podkreślając potrzebę świadomego korzystania z materiałów i technologii przyjaznych dla środowiska. To spojrzenie na przyszłość budownictwa, oparte na idei cyrkularnej gospodarki.

Gdynia Design Days 2023, spacer, fot. Bogna Kociumbas-Kos
Gdynia Design Days 2023, spacer, fot. Bogna Kociumbas-Kos

Jak wyglądałby Tinder, gdyby był meblem miejskim? | kuratorka: Dominika Janicka

Tinder goes off-line! Na tej wystawie poznacie tajemnice sanatoryjnego savoir-vivre’u i odkryjecie, jak romantyczne spotkania przenoszą się do realnego świata. Swipe right w świecie offline!

Synantropy. Czego uczą nas chwasty? | kuratorki: Aleksandra Andrzejewska, Megi Malinowska, Monika Rosińska

Wyruszcie z nami w podróż do świata chwastów, gdzie odkrywamy złożone relacje między człowiekiem a naturą. Poprzez spekulatywną wiedzę o roślinnych organizmach, badamy, jak możemy uczyć się od natury.

Cykl życia | kuratorki: Joanna Borkowska, Alicja Korbut

Przez cztery etapy istnienia: narodziny, życie, śmierć i odrodzenie, ta wystawa prowadzi nas w podróż przez refleksję nad życiem i przemijaniem.

Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu | kuratorki: Karolina Ferenc, Malwina Gruszecka, Maja Skibińska

To podróż przez możliwości wykorzystania ziemi w projektowaniu krajobrazu, architektury i wnętrza oraz wzornictwa przemysłowego. Poznamy rozwiązania wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, inspirowane naturą i jej rytmem. Dotkniemy gleby i przekonamy się, jak może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i kondycję środowiska.

MANUBA kolekcja GDD | kuratorki: Marta Borkowska, Martyna Barbara Golik

Odkryj limitowaną serię przedmiotów inspirowanych słowiańskimi rytuałami, które wprowadzą cię w atmosferę magii i mistycyzmu. Kolekcja Rytuał przenosi nas w świat tradycji i celebracji natury, korzystając z rodzimych materiałów i lokalnego rzemiosła. Ta kolekcja to hołd dla lokalnych tradycji i naturalnych materiałów.

Młodzi na Start | ELLE Decoration

Prace nagrodzone w konkursie Młodzi na Start podążają za ideą od-NOWA, eksplorując nowe technologie i materiały mające na celu ochronę środowiska. Zobacz, jak młodzi projektanci tworzą innowacyjne rozwiązania, które mogą przyczynić się do uzdrowienia systemu produkcji i redukcji odpadów.

Rzeczy które znamy, przestrzeń którą znamy | zespół kuratorski: Studio Mozi

Ceramika ukazana w zupełnie nowym świetle. Prace ceramiczne, które zwykle kojarzymy z codziennym użytkowaniem, tu stają się nośnikiem eksperymentów artystycznych i refleksji nad naturą rzeczy. To podróż przez świat formy i koloru, gdzie każde dzieło wydobywa piękno z kontekstu, w jakim się znajduje.

RóżniMy! | kuratorka: Agnieszka Stanasiuk

Wystawa RóżniMy! to podróż przez kalejdoskop różnorodności. Każdy eksponat stanowi unikalną kroplę w oceanie różnic, a całość komponuje się jak wielobarwny patchwork, którego każdy element ma swoją historię do opowiedzenia. Wypełniona dyskusją o naszych różnicach, ekspozycja stawia pytanie: czy nasze spotkanie będzie pełne zrozumienia, czy zanurzymy się w chaosie niewiadomego?

Morze Pomysłów | zespół kuratorski: Sonia Jarczyk, dr Filip Ludka

Prace studentów Pracowni Projektowania Mebla ASP w Gdańsku przenoszą nas w świat innowacji i zrównoważonego projektowania, ukazując, iż choćby najbardziej codzienne przedmioty mogą być źródłem inspiracji i nowatorskich rozwiązań.

Halo Witryna | W nowym świetle

To refleksja nad zmieniającym się światem przez pryzmat porcelany. Formy ceramiczne zachęcają do refleksji nad granicami między przedmiotem użytkowym a dziełem sztuki rzeźbiarskiej, jednocześnie podkreślając jakość i unikatowość prezentowanych obiektów.

Pełne opisy wystaw: gdyniadesigndays.eu/wystawy

Program wydarzenia: gdyniadesigndays.eu/program

Idź do oryginalnego materiału