"Volare" to dopiero początek. Te 13 piosenek zna każdy, ale mało kto wie, iż były na Eurowizji

natemat.pl 5 godzin temu
Eurowizja to nie tylko konkurs, ale prawdziwa kopalnia hitów, które pokochał cały świat – choć często nie mamy pojęcia, iż zaczęły swoją karierę właśnie na tej scenie. Oto piosenki, które stały się prawdziwymi przebojami, mimo iż ich eurowizyjne początki bywają dla wielu zaskoczeniem.


Konkurs Piosenki Eurowizji to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1956 roku w szwajcarskim Lugano i od tamtej pory co roku gości na europejskich (i nie tylko) ekranach. To już prawie 70 lat historii pełnej wielkich emocji, muzycznych hitów, kontrowersji, spektakularnych występów i… nieoczekiwanych przebojów.

Choć Eurowizja często kojarzy się z chwilowymi gwiazdami, wiele utworów, które pojawiły się na eurowizyjnej scenie, zrobiło światową karierę – czasem choćby większą, niż zwycięzcy. Niektóre z tych piosenek zna dziś niemal każdy, choć mało kto pamięta, iż ich początki sięgają właśnie Konkursu Piosenki Eurowizji. Oto one.

1. Domenico Modugno, "Nel blu, dipinto di blu (Volare)" (Włochy, 1958)




Choć zajął dopiero trxecie miejsce, "Volare" (a tak naprawdę "Nel blu, dipinto di blu") stało się światowym klasykiem i jednym z najpopularniejszych włoskich przebojów. Połączenie lekkości melodii, chwytliwego refrenu i ekspresyjnego występu sprawiło, iż utwór podbił amerykańskie listy przebojów i zdobył dwie nagrody Grammy – jako Piosenka Roku i Nagranie Roku. To jeden z najczęściej coverowanych utworów eurowizyjnych w historii.

2. ABBA, "Waterloo" (Szwecja, 1974)




To był moment przełomowy dla Eurowizji i dla zespołu ABBA. Występ Szwedów w błyszczących strojach i z energetycznym hitem "Waterloo" nie tylko przyniósł im zwycięstwo, ale też otworzył drzwi do światowej kariery. Piosenka błyskawicznie podbiła listy przebojów w Europie i USA, a z czasem została uznana za najlepszy utwór w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Dziś "Waterloo" znają niemal wszyscy, choć nie każdy pamięta, iż swój początek miała właśnie na scenie "kiczowatej" Eurowizji.

3. Duncan Laurence, "Arcade" (Holandia, 2019)




Melancholijna ballada, która zapewniła Holandii zwycięstwo na Eurowizji w Tel Awiwie. Choć początkowo nie wzbudziła ogromnego rozgłosu, utwór zyskał drugie życie dzięki viralowej popularności na TikToku. "Arcade" trafiło na listę Billboard Hot 100 i stało się częstym wyborem uczestników programów typu talent show, takich jak amerykański "The Voice". Piosenka pojawiła się również w popularnym serialu Netfliksa "Young Royals".

4. Brotherhood of Man, "Save Your Kisses for Me" (Wielka Brytania, 1976)




Z pozoru banalna piosenka o rozstaniu okazała się jednym z największych sukcesów komercyjnych Eurowizji. Grupa Brotherhood of Man urzekła publiczność swoją lekkością i wygrała konkurs w Hadze, a refren "Save all your kisses for me…" długo nie schodził z ust słuchaczy. Singiel sprzedał się w ponad 6 milionach egzemplarzy.

5. Rosa Linn, "Snap" (Armenia, 2022)




Choć piosenka Rosy Linn zajęła w finale Eurowizji zaledwie 20. miejsce, jej viralowy sukces na TikToku odmienił wszystko. "Snap" gwałtownie zdobyło popularność na całym świecie, trafiając na listy przebojów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dziś to najczęściej odtwarzany utwór eurowizyjny w historii Spotify – z wynikiem przekraczającym 1,2 miliarda streamów. To idealny przykład na to, iż sukces na Eurowizji nie zawsze mierzy się punktami – a piosenka może zyskać drugie życie, jeżeli trafi w czułą strunę słuchaczy.

6. Céline Dion, "Ne partez pas sans moi" (Szwajcaria, 1988)




Tak, to ta Céline Dion! Zanim podbiła świat hitem "My Heart Will Go On", młoda Kanadyjka reprezentowała Szwajcarię i sięgnęła po zwycięstwo w Eurowizji w Dublinie. Francuskojęzyczna ballada "Ne partez pas sans moi" była typową propozycją lat 80., ale wyjątkowy głos Céline wyniósł ją na zupełnie inny poziom.

W związku z tym, iż gospodarzem 69. Konkursu Piosenki Eurowizji jest w tym roku Szwajcaria, fani z całego świata wyczekiwali jej występu w Bazylei. Niestety, z powodów zdrowotnych artystka nie mogła pojawić się na scenie – jednak nagrała poruszające wideo z pozdrowieniami.

7. SunStroke Project & Olia Tira, "Run Away" (Mołdawia, 2010)




Choć utwór nie zdobył imponującej liczby punktów i zajął tylko 22. miejsce, na trwałe zapisał się w historii Eurowizji – wszystko za sprawą saksofonisty, który zyskał internetowy przydomek Epic Sax Guy. Fragment jego tanecznej solówki stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych memów muzycznych w sieci. Dzięki temu "Run Away" zyskało drugie życie wiele lat po konkursie.

Dziś legendarny saksofonowy riff Sergeya Stepanova rozpoznaje niemal każdy – choćby jeżeli nie ma pojęcia, iż pochodzi z eurowizyjnej sceny. Ciekawostka: Epix Sax Guy powrócił w 2017 roku, a Sunstroke Project zajął wtedy trzecie miejsce.

8. Dschinghis Khan, "Dschinghis Khan" (Niemcy, 1979)




Barwny, kiczowaty, a przy tym niesamowicie chwytliwy hymn o Czyngis-chanie w wykonaniu grupy Dschinghis Khan zajął co prawda dopiero czwarte miejsce, ale gwałtownie zyskał status kultowego. Ich taneczno-popowa piosenka i pełen energii występ podbiły serca publiczności, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych. Dziś utwór "Dschinghis Khan" cieszy się popularnością także poza nimi i regularnie pojawia się na imprezach jako klasyczne guilty pleasure (i nie tylko).

9. Gina G, "Ooh Aah... Just a Little Bit" (Wielka Brytania, 1996)




Tylko ósme miejsce na Eurowizji, ale ogromny sukces na listach przebojów, zwłaszcza w USA i Wielkiej Brytanii. "Ooh Aah... Just a Little Bit", eurodance'owy przebój z charakterystycznym refrenem, był jednym z największych muzycznych hitów lat 90. i hulał w klubach przez wiele lat.

10. Cliff Richard, "Congratulations" (Wielka Brytania, 1968)




Choć zajął dopiero drugie miejsce, utwór stał się hitem międzynarodowym i do dziś kojarzony jest z radosnymi okazjami. Występ Cliffa Richarda to jedna z największych kontrowersji Eurowizji – według wielu głosujących, to on powinien był wygrać, a nie Hiszpania, którą reprezentowała Massiel z piosenką "La, la, la".

11. Måneskin, "Zitti e buoni" (Włochy, 2021)




Zwycięstwo rocka na Eurowizji! Włoski zespół Måneskin podbił scenę nie tylko charyzmatycznym głosem Damiano Davida i bezkompromisowym stylem, ale przede wszystkim autentycznością. Ich mocny kawałek "Zitti e buoni" zdobył serca widzów w całej Europie, a wygrana w konkursie zapoczątkowała nowy rozdział w karierze zespołu.

Måneskin gwałtownie znalazł się na światowych listach przebojów, zdobył nominację do Grammy i zyskał rzesze fanów także w USA. Dziś wiele osób śledzących losy zespołu – który w tej chwili zawiesił działalność – nie zdaje sobie sprawy, iż ich droga do międzynarodowej sławy rozpoczęła się właśnie na Eurowizji.

12. Dana International, "Diva" (Izrael, 1998)




Zwycięski utwór z przesłaniem – Dana International, transpłciowa wokalistka, wywołała niemałe kontrowersje, ale jednocześnie stała się ikoną Eurowizji. "Diva" to energetyczny hymn ku czci silnych kobiet, a sam występ przeszedł do historii konkursu jako jeden z najważniejszych. Piosenka stała się również hitem poza Eurowizją i do dziś leci na wielu imprezach.

13. Bucks Fizz, "Making Your Mind Up" (Wielka Brytania, 1981)




To jeden z najbardziej zapadających w pamięć występów w historii Eurowizji – nie tylko dzięki chwytliwej, optymistycznej melodii, ale też zaskakującemu momentowi na scenie, kiedy dwaj członkowie Bucks Fizz zerwali spódniczki swoim koleżankom, odsłaniając "miniówki" (był to jeden z pierwszych outfit changes w dziejach konkursu!).

Ten taneczny trik stał się ikoniczny, a "Making Your Mind Up" przyniosło Wielkiej Brytanii zwycięstwo i ogromny sukces komercyjny. Piosenka trafiła na szczyty list przebojów w wielu krajach i do dziś uchodzi za klasyczny przykład eurowizyjnego przeboju lat 80. – naiwnego, radosnego, ale nieodparcie uroczego.

Idź do oryginalnego materiału