Edyta Geppert rozkochała w sobie publiczność w latach 80. Jej domeną stały się pełne refleksyjnych melodii i poetyckich tekstów recitale. Zasłynęła choćby dzięki swoim emocjonalnym wykonaniom utworów „Życie, kocham cię nad życie” czy „Jaka róża taki cierń”.
Rozwiąż quiz o przebojach napisanych przez Jacka Cygana. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
W obu tych przypadkach za muzykę odpowiadał Włodzimierz Korcz. Jednak początkowo piosenkarka wcale go nie urzekła. Jak można przeczytać na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki, wybitny kompozytor przyznał, iż w sprawie Edyty Geppert „po raz pierwszy w życiu zawiodła go intuicja”.
Jak Edyta Geppert przekonała do siebie Włodzimierza Korcza?
Pierwszy raz Włodzimierz Korcz posłuchał Edyty Geppert po wielokrotnych namowach ze strony jej narzeczonego, Piotra Loretza.
Ustąpiłem, ale spieszyłem się, nie potrafiłem się skupić, no nie „czułem” jej w ogóle. Potem okazało się, iż to było jakieś zaćmienie, iż nie wyczułem, iż jestem blisko czegoś nadzwyczajnego – zdradził kompozytor.
Zobacz także: Tak Krzysztof Cugowski podsumował karierę. „Jestem absolutnie wolny”
Co ciekawe, Edyta Geppert nie wywarła na nim pozytywnego wrażenia także podczas kolejnego spotkania, koncertu zorganizowanego przez Jerzego Dobrowolskiego. Stwierdził, iż „nic mu się nie podobało” i określił ją jako „manieryczną”.
Dobrowolski przekonał jednak Korcza, aby ten zgodził się potem pójść do garderoby piosenkarki, żeby dać jej kilka rad. Jakież było zdziwienie kompozytora, kiedy ta owe rady wcieliła w życie już dwie godziny później.
Stanąłem przy wejściu dla publiczności, słucham i zgłupiałem. Po raz pierwszy zdarzyło mi się, iż przekazałem komuś swoje uwagi, a tu kobieta wyszła po dwóch godzinach na scenę i zrealizowała wszystko to, co jej mówiłem. To przecież niemożliwe. No szok – dodał muzyk.
Tym Edyta Geppert przekonała do siebie Włodzimierza Korcza…
Historia piosenki „Jaka róża taki cierń”
Nagle Edyta Geppert dojrzała w oczach Włodzimierza Korcza do miana prawdziwej artystki. Dostrzegł jej pracowitość, talent i chęć do nauki. Cytowany na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki kompozytor zauważył, iż ma ona „nadzwyczajny wyraz przekazu i niespotykane warunki głosowe”. Zwrócił szczególną uwagę na „dynamikę i emocje” w jej głosie.
Wziął więc piosenkarkę pod swoje skrzydła i postawił sobie za cel uczynić z niej zwyciężczynię festiwalu w Opolu. Tak w 1984 r. zrodził się utwór „Jaka róża taki cierń”.
Później do tej piosenki dopisywano ideologię, iż powstała jako sprzeciw wobec reżimu i tym podobne. Otóż oświadczam, napisałem ją po to, żeby Edyta wygrała Opole. Byłem pod takim wrażeniem jej talentu, iż chciałem, aby odkrył ją „cały świat”, a publiczność padła na kolana – tłumaczył Korcz.
Tekst pierwotnie miał napisać Wojciech Młynarski, ale na drodze stanęła choroba. Wtedy zastąpił go inny ceniony tekściarz, Jacek Cygan. Co ciekawe, Piotr Loretz nie był zadowolony z tekstu piosenki „Jaka róża taki cierń”. Nazwał ją „banałem”.
Jednak narzeczony Edyty Geppert nikogo nie przekonał do swojego zdania. Z pewnością z jego oceną nie zgodzili się także słuchacze ani organizatorzy opolskiego festiwalu. Cygan został tam nagrodzony za swój tekst. Zaś Edyta Geppert, dzięki swojemu porywającemu wykonaniu, wygrała jednogłośnie konkurs i uczyniła z piosenki ponadczasowy przebój.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!