Uczennice uwielbiają tę lekturę szkolną za sprawą bohatera. "Chcę wiedzieć, co było dalej"

gazeta.pl 5 dni temu
Zdjęcie: TikTok/ok._.mordko/screen/Agencja Wyborcza


Chodzi o szesnastoletniego Zenka, który uciekł przed przemocowym ojcem. Chłopak jest zamknięty w sobie, nieufny i małomówny, co roztacza wokół niego aurę tajemniczości. Jest też bardzo odważny i zdeterminowany.Chociaż lista szkolnych lektur nie jest spisem uwielbianych przez dzieci i młodzież bestsellerów, można na niej znaleźć pozycje, których przeczytanie nie jest żmudnym obowiązkiem, a wciągającą rozrywką. Niełatwo jest wskazać konkretne książki, które uczniom najbardziej się podobają, bo każdy z nich ma inny gust czytelniczy. - Z listy lektur szkolnych w podstawówce uwielbiałam "Dzieci z Bullerbyn" i "Anię z Zielonego Wzgórza". Moja o rok starsza siostra ich nie znosiła, z kolei w szkole średniej zaczytywała się dziełami romantyków, a je nie mogłam przez nie przebrnąć - mówi w rozmowie z eDziecko Natalia (nazwisko do wiadomości redakcji).
REKLAMA


Zobacz wideo


Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Pozostały złe wspomnieniaNatalia z kolei źle wspomina nowelki Bolesława Prusa i Marii Konopnickiej. - Nie pamiętam, w której klasie je czytaliśmy, ale jestem pewna, iż to było za wcześnie. Pamiętam, jak po nocach śniła mi się siostra Antka wsadzana przez rodziców do pieca, czy nędza, w jakiej żyły dzieci z "Naszej Szkapy". W liceum z kolei bardzo źle zniosłam "Germinal" Emila Zoli - dodaje. - I opisy przyrody w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - śmieje się.Lektura - rodzynek?Na liście lektur szkolnych trafiają się jednak pozycje, które po latach wspominamy z rozrzewnieniem. Jedną z nich bez wątpienia "Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej, który w tej chwili jest lekturą uzupełniającą dla klasy VI szkoły podstawowej. To historia czwórki przyjaciół z Olsztyna, którzy na swojej drodze spotykają Zenka - chłopca, pragnącego odnaleźć wujka, którego postać podbija serca czytelników. Przyjaciele otaczają Zenka opieką i pomagają w poszukiwaniach.W opisie poniższego nagrania jest błąd ortograficzny. W sieci z łatwością można znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat tej książki (niektóre z błędami ortograficznymi). Jedna z użytkowniczek TikToka napisała: "Ten Obcy to jedyna lektura szkolna, którą przeczytałam od A do Z z przyjemnością i choćby sięgnęłam wtedy w wakacje po drugą część". Ktoś inny stwierdził: "Jedyna fajna lektura szkolna". Ktoś jeszcze inny napisał: "Czytałam ze sto razy, najlepsza lektura". Jedna z internautek dodała: "Chcę wiedzieć, co było dalej".


Nie tylko uczniowie ją docenili"Ten obcy" pojawił się w księgarniach w 1961 roku. Powieść została gwałtownie doceniona przez młodych czytelników, trafiła też na Listę Honorową H. Ch. Andersena w 1964 roku, gdzie są wpisywane wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, które służą idei przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Wpisanie na tę listę jest wyróżnieniem przyznanym przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych, która działa pod patronatem UNESCO.A Ty? Pamiętasz tę lekturę ze szkoły? Daj znać w komentarzach.
Idź do oryginalnego materiału