Ucieczka od rzeczywistości. Propozycje filmów i seriali, które oderwą was od problemów

dadhero.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Filmy i seriale do obejrzenia w weekend. SF i komedie z Netfliksa Fot. Kadr z serialu After Life


Czasem trzeba przełączyć myślenie o problemach na zupełnie inne fale, gdy niebezpiecznie gwałtownie zbliżamy się do granicy szaleństwa. Poza tym zrelaksowany chipsami i filmem/serialem mózg, będzie pracował efektywniej. Jest szansa, iż w trakcie seansu albo zaraz po nim będziemy mieli przebłysk geniuszu.


A bywa, iż chcemy obejrzeć coś zupełnie niezwiązanego z naszą codziennością, by zrobić duży przeskok od feedu w mediach społecznościowych i rozmów w pracy.

Oto moje całkiem subiektywne odcinacze od rzeczywistości.

SF


Jeszcze dalej niż Księżyc! Od lat jestem fanką "Gwiezdnych Wojen", choć samo science-fiction to nie moja bajka. Oczywiście, "GW" to raczej space opera, ale kolejne części sagi i historie satelity mają już fajne znamiona SF.

Ale ja dzisiaj nie o tym. Filmy, które warto obejrzeć z tego uniwersum, znajdziecie pod tym linkiem.

Chciałabym jednak zachęcić was do sprawdzenia dwóch małych eksperymentów filmowych związanych z niecodzienną rzeczywistością. Może o nich słyszeliście, może czytacie po raz pierwszy. Moim zdaniem obie serie warte są chociażby zerknięcia.

Pierwsza z nich to kolekcja OatsStudios. To projekt Neilla Blomkampa, twórcy m.in. "Dystryktu 9". To 10 krótkometrażowych filmików, których tematyka, mówiąc krótko, skacze od sasa do lasa. Są tu i produkcje postapokaliptyczne, zabawy z Bogiem oraz animacje o średniowiecznych bitwach ("GDANSK" opowiada o bitwie po Grunwaldem w 1410 r.).



Głównym założeniem serii było zmierzenie się z mitem hollywoodzkich produkcji. Sam koncept został uruchomiony w 2017 roku, a potem po kolei były dodawane kolejne filmy.

Inną, moim zdaniem ciekawą, serią, choć taką, która dostała baty w recenzjach od widzów, jest "Miłość, śmierć i roboty". Szczególnie drugi sezon. Tu raczej tematyka jest jasna - postapokaliptyczny świat, roboty, technologia przyszłości. A w tym wszystkim życie.

Tym, co wyróżnia tę serię, jest naprawdę widowiskowa animacja. Każdy odcinek to uczta dla oczu. Fabularnie "Miłość..." też się trzyma. Szczególnie odcinki "Mech", "Tajna Wojna" i "Gdy zapanował Jogurt". jeżeli zaintrygował was ostatni tytuł, to najlepszy powód, aby obejrzeć tę serię.



Na wesoło


Można też nie zagłębiać się w ideę społeczeństwa, nie lecieć w kosmos, żeby zobaczyć świat z odpowiedniej perspektywy, a po prostu usiąść na kanapie i wyśmiać rzeczywistość.

Zacznę od "Cobra Kai" i wielkiego żerowania na sentymencie telewizyjnym Millennialsów. To historia tego, co się dzieje, gdy dzieciaki w piżamach nie skończą się bawić. "Cobra..." to sequel filmów "Karate Kid", w którym dorosły William Zabka i Ralph Macchio przez cały czas mają usilnie pragnienie, żeby sobie dokopać.



Jest śmieszno i smutno, dlatego, iż Zabka gra 40-letniego nieudacznika, który nie potrafił przez lata podnieść się z poczucia porażki po walce karate z chuderlawym nastolatkiem. Żeby was nie zmyliło, historia wcale nie wiedzie do tego, iż teraz Johnny spuści łomot Danielowi. Czeka was o wiele więcej niespodzianek.

A inna bajka to "Siły Kosmiczne". Wszyscy kochamy Steve'a Carella, bo typ robi komedię jak nikt inny. Serial to oczywiście seria gagów i żartów z funkcjonowania amerykańskiego rządu, rozbuchanej administracji i... zatrudnia idiotów na poważnych stanowiskach. Czyli po prostu życie.



A jeżeli kochacie cięte riposty i w głębi duszy gardzicie ludzkością, zerknijcie na Netfliksie na "After Life" i "The Kominsky Method". Oba seriale mają tylko trzy sezony, ale zostało w nich skondensowane to, co najlepsze.

"After Life" jest czasami mocno przygnębiający, ale to brytyjski humor, a oni lubią śmiać się przez łzy i wprawiać w konsternację. Gra tutaj genialny Ricky Gervais, który odpowiedzialny był m.in. za sukces serialu "The Office" oraz para się stand-upem.



Tony zostaje wdowcem, jest dziennikarzem lokalnej gazety i zdecydowanie nienawidzi swojego życia i ludzi, którzy go otaczają. Nie może powstrzymać swojego ciętego języka, żeby komuś nie nawtykać.

Z kolei "The Kominsky..." to komedia o podstarzałym aktorze bez kariery i agencie, z którym się przyjaźni. Smaczek jest już w tym, iż jednego gra Michael Douglas ("Nagi instynkt", "Upadek"), a drugiego Alan Arkin (odpowiedzialny za produkcję "Edwarda Nożycorękiego", "Paragrafu 22").



Oparta na dialogach i wzajemnym docinaniu sobie historia szorstkiej przyjaźni aż po grób, bawi i wprawia w zakłopotanie. Do seansu koniecznie przygotujcie kanapkę z szynką z indyka w glazurze miodowej.

Idź do oryginalnego materiału