Pieniądze jako powszechny środek płatniczy, zwykle nie wzbudzają większego zachwytu, gdyż ich główną rolą jest regulowanie i wymiana zobowiązań. Raczej mało komu przychodzi więc do głowy, aby podziwiać ich wygląd. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku pieniędzy na Malediwach, które są na tyle ładne, iż często stają się pamiątką z pobytu na wyspach.
Rupia malediwska — co wiadomo na temat tej waluty?
Malediwy to archipelag około 1200 wysp położonych na Oceanie Indyjskim. Ten mały kraj wyspiarski z ograniczonymi zasobami naturalnymi, przekształcił się w jedną z najbardziej bajecznych i luksusowych destynacji turystycznych. Dzięki swojemu egzotycznemu klimatowi i niepowtarzalnemu urokowi, Malediwy od lat przyciągają turystów z całego świata, którzy zachwycają się choćby malediwską walutą.
Mowa o rupii malediwskiej (MVR), która znana jest również jako rufiyaa. Choć w wielu kurortach można przeprowadzać transakcje bezgotówkowe lub posługiwać się dolarami amerykańskimi, jednostka walutowa Malediwów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przybywających turystów. Co ciekawe, przed wprowadzeniem współczesnej waluty, na Malediwach jako środek płatniczy wykorzystywano muszelki kauri.
Malediwska rupia dzieli się na 100 lari, a w obiegu funkcjonują zarówno monety, jak i banknoty, które przyciągają największą uwagę turystów. Te występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupii, prezentując przy tym prawdziwe dzieła sztuki, które oddają wyspiarski klimat Malediwów. Pieniądze tego kraju wyspiarskiego w końcu uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie.
Zobacz także: Turkus jak z bajki. To jeziora zachwyca kolorem i jest dobre na wiosenny wypad
Malediwskie banknoty — jakie motywy przedstawiają?
Wyjątkowa kolorystyka, design i tematyka malediwskich pieniędzy sprawiają, iż są one niezwykle barwne, widowiskowe i atrakcyjne. Tym samym stają się idealną pamiątką z tych rajskich wakacji. Przedstawiają sceny z codziennego życia mieszkańców archipelagu, elementy tradycyjnej kultury, a także lokalną florę i faunę. Swoje miejsce znalazły także motywy morskie, które są tutaj niezwykle ważne.
Poszczególne banknoty różnią się pomiędzy sobą kolorystyką oraz rewersem. Delikatne odcienie błękitu, fioletu, zieleni czy też różu i pomarańczowego sprawiają, iż malediwskie banknoty wyglądają niczym akwarelowe ilustracje. Nie ma więc nic w tym dziwnego, iż wiele turystów określa je “małymi dziełami sztuki". Uwieczniają między innymi codzienne życie mieszkańców, w które wlicza się rybołówstwo, tradycyjną kulturę i architekturę, morskie krajobrazy, a także zachwycającą florę i faunę, czyli na przykład żółwie morskie i rekiny.
To właśnie wyjątkowa kolorystyka i motywy sprawiają, iż dla turystów pieniądze na Malediwach to coś więcej niż tylko środek płatniczy. Pomimo płatności bezgotówkowej czy też dzięki amerykańskich dolarów, wielu z nich decyduje się zdobyć, chociażby kilka malediwskich banknotów. Stanowią one bowiem dość nietypową, ale z pewnością piękną pamiątkę z podróży. Te “małe dzieła sztuki" oddają wyspiarski i egzotyczny klimat Malediwów.
Może cię zainteresować: Lubisz spacerować? Te szlaki piesze zostały uznane za najpiękniejsze w Europie
Źródło: ekantor.pl, nekera.pl
Zobacz też:
Odwiedź to malownicze miasto w maju. Loty z wielu miast już od 60 złotych
"Polskie Malediwy" zachwycają również przed sezonem. Wybierz się w maju, by uniknąć tłumów
O istnieniu tego uzdrowiska wie kilka osób. Zachwyciło Roberta Makłowicza