Trzecie ogłoszenie Unsoundu

nowamuzyka.pl 2 tygodni temu

Wśród wykonawców tegorocznej edycji festiwalu w Krakowie będą również najciekawsi twórcy muzyki eksperymentalnej nad Wisłą.

Polska kompozytorka Antonina Nowacka zaprezentuje materiał ze swego nowego albumu „Sylphine Soporifera”. Na scenie dołączą do niej Anna Pašić (harfa) oraz Magdalena Gajdzica (flet), wizualizacje stworzy zaś mieszkająca Islandii polska artystka Weronika Izdebska. Ich występ odbędzie się w kinie Kijów. Do Raphaela Rogińskiego dołączy Amirtha Kidambi z zespołu Elder Ones. Wspólnie zreinterpretują materiał z płyty tego pierwszego – „Plays Coltrane & Langston Hughes”, która właśnie doczekała się wznowienia.

Krakowski kompozytor i saksofonista Marek Pospieszalski połączy siły ze szwajcarskim perkusistą Julianem Sartoriusem, który ma w dorobku zarówno albumy solowe, jak i liczne współprace z takimi postaciami muzyki eksperymentalnej, jak Gyða Valtýsdóttir, Shahzad Ismaily czy Matthew Herbert. Kolejny krakowianin Aleksander Wnuk zagra materiał z płyty „Form and Disposition” polskiej legendy muzyki noise – Zbigniewa Karkowskiego, rozpisany na solową perkusję i elektronikę na żywo.

Związana z brytyjską wytwórnią Hyperdub aya zaprezentuje na festiwalu show, oparte w całości na jej nowym materiale muzycznym. Z kolei ceniona perkusistka Valentina Magaletti połączy siły z afroportugalską producentką muzyki elektronicznej Nídią – niezwykle istotną artystką, współpracującą z wytwórnią Principe – przy okazji premiery ich wspólnego albumu „Estradas”.

Egipski artysta ZULI zagra materiał oparty na płycie „Lambda”, wydanej przez Subtext, a łączącej trip-hopowe rytmy, elementy industrialu, fraktalnego ambientu i elektronicznego popu. Polsko-brytyjski duet Bassvictim grzmotnie swoimi charakterystycznymi basspunkowymi bitami, a Petronn Sphene zaserwuje unikalne brzmienie spod znaku „no wave rave”. Wyłoniony z naboru otwartego Harry Górski-Brown przedstawi muzykę, stworzoną ze zdekonstruowanych dźwięków szkockich dud.

Do programu nocy klubowych w hali przy ulicy Kamienna 12 setów didżejskich dołączają: mistrz szybkiego techno z Meksyku – Regal86, Some Guest z czerpiącą z drillu eksperymentalną muzyką klubową; egipski dekonstrukcjonista Assyouti oraz warszawianka Gummi z brzmieniami pełnymi ciężkich basów i bitów.

Pełen harmonogram programu dziennych dyskusji zostanie ogłoszony we wrześniu. Będzie się na niego składać ponad 20 wydarzeń, odbywających się w trakcie pięciu dni – wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

Do dotychczas ogłoszonych panelistów dołączą: folkowy bard Bill Callahan w rozmowie z Philipem Sherburne’em, który poprowadzi również panel z Jace’em Claytonem, znanym jako DJ /rupture; Mack Hagood, autor książki „Hush: Media and Sonic Self-Control”, który zgłębi zagadnienie rosnącego popytu na technologię redukującą szumy i hałas oraz ideologię, która stoi za tym przemysłem; artysta i pisarz Steve Goodman (znany jako Kode9), powtórnie przeanalizuje swoją znaczącą książkę „Sonic Warfare”, aby zbadać, jakie akustyczne siły zostały powołane do życia w ostatniej dekadzie oraz wystąpi we wspólnym wykładzie z Marie Thompson, badaczką i autorką, która postrzega szumy uszne nie tylko jako przypadłość, ale również jako… okno umożliwiające wgląd we współczesną politykę dotyczącą słuchu.

Na zdjęciu Antonina Nowacka – Fot. Filip Preis

Idź do oryginalnego materiału