Traktat polsko-francuski: wzajemne wspieranie rozwoju i rozpowszechniania dzieł kultury

ifrancja.fr 6 godzin temu

Wspieranie wspólnych projektów, koprodukcji artystycznych i inicjatyw promujących historię, rozpowszechnianie dzieł kultury obu państw – to niektóre z ustaleń podpisanego w piątek traktatu polsko-francuskiego o wzmocnionej współpracy i przyjaźni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk podpisali w piątek w Nancy traktat polsko-francuski o wzmocnionej współpracy i przyjaźni. Wcześniej Tusk informował, iż w traktacie ma być zapis, który w przypadku zagrożenia zobowiązuje oba kraje do udzielenia sobie pomocy, w tym militarnej.

W dokumencie poruszona została także współpracy na polu kultury. Zgodnie z zawartymi w traktacie postulatami, „strony zacieśniają współpracę między instytucjami, podmiotami kultury i artystami obu stron”. W tym celu oba państwa wspierać będą wspólne projekty, koprodukcje artystyczne i wydarzenia kulturalne. „Strony przywiązują szczególną wagę do historii łączącej oba państwa i narody. Strony wspierają inicjatywy mające na celu jej promowanie w obu państwach. Strony wspierają również inicjatywy mające na celu ochronę materialnego i niematerialnego dziedzictwa historycznego i kulturowego łączącego oba państwa i narody, w szczególności zabytków architektury i miejsc wspólnej pamięci” – zaznaczono.

Polska i Francja deklarują wspieranie rozwoju i rozpowszechnianie dzieł kultury i sztuki „w szczególności literatury, kinematografii, sztuk audiowizualnych, muzyki, tańca i architektury każdej ze stron na terytorium drugiej strony. Strony wspierają tłumaczenie dzieł kultury i sztuki w celu ułatwienia dostępu do nich szerszej publiczności w drugim państwie”. Ponadto wspierają „współpracę między muzeami, twórcami, artystami, organizacjami społecznymi prowadzącymi działalność kulturalną, wydawcami, producentami oraz telewizjami publicznymi” z obu krajów. Czuwają także nad przestrzeganiem praw autorskich i utrzymaniem adekwatnego oraz proporcjonalnego wynagrodzenia autorów i twórców, w tym w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

„Strony wspierają rozwój przemysłu kulturalnego i kreatywnego poprzez wspieranie mobilności artystów, osób zawodowo zajmujących się kulturą i twórców między oboma państwami. Strony będą wspierać projekty współpracy w dziedzinie szkoleń, badań kulturalnych, innowacji artystycznych i strukturyzacji gospodarczej branży kultury” – czytamy w dokumencie, opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podkreślono także znaczenie nowych technologii w promowaniu kultury, zobowiązano się do rozwijania inicjatyw cyfrowych i innowacji technologicznych, sprzyjających powszechnemu dostępowi do kultury. „Strony zobowiązują się do współpracy w walce z przemytem dóbr kultury. Strony zobowiązują się kontynuować współpracę na rzecz ochrony dziedzictwa przed skutkami konfliktów i globalnego ocieplenia”.

Podpisanie dokumentu nastąpiło w Nancy we wschodniej Francji, mieście związanym ze wspólną historią obu państw – tu właśnie po wygnaniu z kraju osiadł król Stanisław Leszczyński. Również data nie została wybrana przypadkowo – 9 maja to Dzień Europy. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału