Wiosna to czas odrodzenia, nowych przeżyć i powrotów. Wielu z nas napawa motywacją i chęcią do działania. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, wokół nas zaczynają odżywać rośliny i zwierzęta. Trzeba więc iść za ciosem i czytać książki psychologiczne, które zmotywują nas do działania! Przygotowałam dla was kilka z moich ulubionych poradników psychologicznych i książek motywujących, które mam nadzieję, pomogą wam cieszyć się sobą w 100%!
“Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu” Sophie Mort - Książki psychologiczne na wiosnę
Lingwistyka jest dla mnie niezwykle pasjonująca. Tak samo, jak psychologia. Lubię więc dumać nad znaczeniem słów i tym jakie emocje ze sobą niosą. Moim ulubionym słowem, nad którym lubię się zastanawiać, jest “samolubność”. Mogę chyba śmiało powiedzieć, iż wszyscy mamy negatywne uczucia związane z tym słowem. Samolubność przez większość społeczeństwa jest obiektywnie traktowana jako coś złego. Od maleńkości uczymy nasze dzieci, by nie były samolubne. jeżeli przyjrzeć się temu słowu, zdekonstrukturyzować je, zobaczymy, iż znaczy “samo lubienie”. Czyli “lubienie samego siebie”. I niby co jest w tym takiego złego? Chyba wszyscy powinniśmy się kochać, prawda? Wokół tej idei, tak zwanego “zdrowego egoizmu” kręci się najnowszy poradnik Dr. Soph o tytule “Czułość”, który jest w mojej opinii, najlepszym poradnikiem psychologicznym wiosny 2022. Poza dogłębnym wglądem w to, co z naszego dzieciństwa wpływa na nasze zachowania i dorosłe relacje z innymi, co robią z nami reklamy, social media, i problemy z odnalezieniem się w szkole, znajdziemy tu też liczne praktyczne porady i ćwiczenia, jak radzić sobie z naszym wewnętrznym krytykiem, jak rozpoznawać toksyczne zachowania, i jak dbać o siebie nie krzywdząc innych.
“Potęga podświadomości” Joseph Murphy
Czym byłaby lista najlepszych książek psychologicznych i poradników motywacyjnych, bez kultowej i rewolucjonyjnej “Potęgi podświadomości”? Wydana aż ćwierć wieku temu, przez cały czas stanowi podwaliny setek innych poradników i filozofii motywacji. Jej założenie jest stosunkowo proste: nic nie jest niemożliwe, jeżeli uwierzymy, iż możemy to zrobić. Według Josepha Murphy’ego (i tysięcy coachy, motywatorów i psychologów), często jesteśmy swoimi największymi przeszkodami na drodze do sukcesu. Poczucia strachu, zwątpienia i niepewności, skutecznie uniemożliwiają nam osiąganie naszych wymarzonych celów. Dzięki technikom zawartym w “Potędze podświadomości” możemy się nauczyć jak pokonać nasze wewnętrzne lęki i przezwyciężyć problemy, które sami sobie tworzymy. Już samo to sprawia, iż jakikolwiek cel, który mamy wymierzony, staje się choć trochę łatwiejszy do osiągnięcia. Naturalnie, przez cały czas musimy włożyć w niego naszą pracę i motywację. Nie myślcie, iż którakolwiek z książek, jakie wam polecam, magicznie rozwiąże wszystkie wasze problemy. Jest to renomowany top poradników psychologicznych i książek motywacyjnych, ale niestety nie są to książki magiczne. Niemniej, z pewnością pomogą wam w osiągnięciu waszych marzeń i postanowień.
“Fenomen poranka” Hal Elrond - Czyli jak wstawać wcześnie rano i być produktywnym?
Nie będę ukrywać, jestem typowym nocnym markiem. Nie umiem i nie lubię wstawać rano, jestem wiecznie niewyspana i wyzbyta energii. Byłam pewna, iż na pytanie, "czy można nauczyć się wstawać rano?”, odpowiedź jest tylko jedna i brzmi: NIE! Do czasu, aż nie przeczytałam “Fenomenu poranka”. Serio, ta książka zmieniła moje życie i podejście do wstawania rano. Teraz budzę się pełna nadziei i ekscytacji wobec nadchodzącego dnia, w pełni sił i wypoczęta. Hal Elrond jest jednym z najlepiej znanych mówców motywacyjnych, który opracował 30-dniowy program “Miracle Morning”, o którym mówi jego Polska wersja, “Fenomen poranka”. Elrond przedstawia swoim czytelnikom sześć sprawdzonych metod i taktyk, dzięki którym każdy z nas może zacząć wstawać wcześniej, być bardziej produktywnym w pracy, lepiej zarządzać swoją gospodarką energetyczną, i tym samym, osiągać więcej sukcesów, zarabiać więcej pieniędzy, a choćby schudnąć! Nie ma lepszej pory roku, na naukę wstawania wcześnie rano niż wiosna! Bierzcie przykład z ptaków ćwierkających za oknami i cieszcie się dniem w 100%!
“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie
Kolejna klasyka pośród książek psychologicznych. Pierwotne wydana w 1936 roku “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” do dziś pozostaje na listach bestsellerów. Nic nie stanowi lepszej recenzji niż niemalże stulecie jako najlepszy poradnik kontaktów z ludźmi! Język, w jakim napisana została ta książka, jest niezwykle prosty i przystępny. A jednocześnie przedstawiane w niej treści, są merytoryczne i pełne niezwykłej wartości. Od dziesięcioleci, ludzie poruszają się po skomplikowanym labiryncie relacji z innymi z pomocą profesjonalnych rad i sztuczek Carnegiego. jeżeli masz wrażenie, iż trudno jest Ci utrzymać kontakt z innymi, iż jesteś niesłuchany lub Twoja opinia nie jest brana pod uwagę, jeżeli masz wrażenie, iż w grupie przyjaciół bywasz piątym kołem u wozu, “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” będzie najlepszym poradnikiem psychologicznym, jaki możesz przeczytać.
“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” Stefanie Stahl - Najlepsze książki psychologiczne
Ostatnią pozycją na mojej liście top książek psychologicznych, jest poradnik napisany przez renomowaną psycholożkę i terapeutkę, Stefanie Stahl. Jej książki podbijają Polskie listy bestsellerów już od kilku lat. I “Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” jest jedną z tych, które najdłużej i najczęściej pojawiają się na top listach. Ta książka odnosi się do naszych głęboko zakorzenionych dziecięcych uczuć, które w większości z nas przez cały czas pozostają jeszcze w dorosłości, i potrafią powodować wiele problemów. Zwłaszcza w romantycznych relacjach z innymi. Bezsensowne kłótnie, które powierzchownie biorą się znikąd, napięcie emocjonalne, które kończy się nieprzespanymi nocami, psychosomatyczne objawy odbijające się na naszym zdrowiu, spowodowane nadmiernym stresem. Wszystko to wyjaśnia psychologia i wszystko to może mieć swoje korzenie w naszych nierozwiązanych problemach z dzieciństwa. “Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” co prawda nie zastąpi terapii, ale z pewnością pokaże każdemu czytelnikowi jak ogromny ma ona potencjał, i iż tak naprawdę, to mamy wiele problemów, z którymi powinniśmy się na taką terapię udać.