Być może nie znaliście początków ich karier, ale z pewnością dziś oglądacie te twarze na małych i wielkich ekranach. Bohaterowie tego rankingu zaczynali jeszcze jako dzieci i od tego czasu zbudowali pokaźne filmografie. Z okazji Dnia Dziecka przypominamy te najbardziej spektakularne przypadki, które dosłownie rosły na oczach widzów. Dziś każdy z nich nie stracił nic ze swojej popularności, ale pozostał wyjątkowo utalentowanym aktorem.
Aktorka znana z takich filmów jak "Melancholia", "Psie pazury" czy "Przekleństwa niewinności" debiutowała na ekranach jako pięciolatka. Zagrała niewielką rolę w etiudzie Woody’ego Allena, jednej z części filmu "Nowojorskie opowieści". Jako mała dziewczynka wystąpiła również w filmach "Fajerwerki próżności", "Małe kobietki" czy "Jumanji". Przełomową rolą, która rozpoczęła karierę Dunst, stała się Claudia z "Wywiadu z wampirem". Lata później kooperacja z Larsem von Trierem przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. W 2021 zdobyła też pierwszą nominację do Oscara.
Nim zachwycaliśmy się nim w kolejnych filmach Wojciecha Smarzowskiego, Arkadiusz Jakubik rozpoczynał swoją karierę jeszcze jako ośmiolatek. Wygrał casting do produkcji o tytule "Okrągły tydzień" w reżyserii Tadeusza Kijańskiego i zagrał u boku Emilii Krakowskiej i Franciszka Pieczki. Jego dorosłe występy to pasmo dużych sukcesów, które niejednokrotnie doceniano. Jest laureatem czterech Orłów za role drugoplanowe w filmach "Drogówka" (2013), "Chce się żyć" (2013), "Jestem mordercą" (2016) i "Cicha noc" (2017).
Pierwsze role w telewizji mała Jodie grała już w latach 60. Jej pierwszym filmem kinowym został "Napoleon i Samanta" (1972). Dwa lata później po raz pierwszy zagrała u Martina Scorsesego w "Alicja już tu nie mieszka" (1974). Reżyser wybrał ją następnie do roli nastoletniej prostytutki Iris w słynnym "Taksówkarzu" (1976), co przyniosło jej niesamowity wzrost popularności. Ostatecznie Foster pojawia się na ekranach do dziś, choć w minionej dekadzie XXI wieku skupiała się bardziej na reżyserii. Ostatnio mogliśmy oglądać ją w nominowanym do Oscara dramacie "Nyad" i czwartym sezonie serialu "Detektyw".
"Leon zawodowiec", "Gorączka", "Marsjanie atakują!", "Gwiezdne wojny" – to tylko niektóre tytuły, które w latach 90. rozsławiły imię nastoletniej Natalie Portman. Aż trudno uwierzyć, iż ilość tych kultowych filmów uda się pobić w przyszłości. A jednak, aktorka stała się prawdziwą hollywoodzką gwiazdą. Dołączyła do największych filmowych uniwersów, grała w najpopularniejszych filmach sezonów nagród. Niedawno mogliśmy oglądać ją w dramacie "Obsesja". W 2010 roku została nagrodzona Oscarem za rolę w "Czarnym łabędziu" Darrena Aronofsky’ego.
Była podpalaczką, przyjaciółką kosmity, a następnie obiektem zainteresowań w komediach romantycznych przełomu wieków. Drew Barrymore po raz pierwszy trafiła na ekrany jeszcze jako noworodek, gdy zagrała w reklamie karmy dla psów. Dziewczynkę mogliśmy oglądać w takich produkcjach jak "E.T.", "Podpalaczka" i "Odmienne stany świadomości". Później widzowie poznali ją z ról w filmach "Chłopaki mojego życia", "50 pierwszych randek", "Aniołki Charliego", "Od wesela do wesela".
Pierwszy raz Kurt Russell pojawił się na srebrnym ekranie w roku 1963. Jako jeden ze statystów w filmie "Co się zdarzyło na Targach Światowych" miał kopnąć w nogę głównego bohatera, granego przez samego Elvisa Presleya. Na początku lat 60. nastolatek zaczynał od takich produkcji jak "Diabelska broń", "The Travels of Jaimie McPheeters" i "Za mną chłopcy!". Jego kariera rozwijała się stopniowo, najpierw jako nastolatka z produkcji Disneya, potem aktora dramatycznego i pierwszoplanową gwiazdę kina akcji. Teraz możemy oglądać go na ekranach w serialu "Monarch: Dziedzictwo potworów".
Specjalista od fizycznych metamorfoz i laureat Oscara rozpoczynał swoją przygodę z kinem od telewizyjnego filmu "Anastazja: Tajemnica Anny". Gwiazda produkcji i ówczesna żona Stevena Spielberga Amy Irving zarekomendowała chłopca słynnemu reżyserowi, który przygotowywał się właśnie do realizacji dramatu "Imperium słońca". Reszta jest już historią. "Mechanik", "American Psycho", trylogia Batmana stworzyły z Bale’a jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Hollywood.
Filmowy Ken, nim stał się rozchwytywanym nazwiskiem w Fabryce Marzeń, miał na koncie występy w "Klubie przyjaciół Myszki Miki". Razem z nim ekran dzielili Britney Spears, Christina Aguilera czy Justin Timberlake. Nastoletni Gosling zaczął pojawiać się w serialach "Gęsia skórka" i "Czy boisz się ciemności?", a etap dziecięcego aktora zakończył w 2001 roku główną rolą w filmie "Fanatyk". Od tego czasu w jego filmografii nie brakuje artystycznych i komercyjnych hitów: "Pamiętnik", "Szkolny chwyt", "Drive", "Blue Valentine", "Kocha, lubi, szanuje", "La La Land", "Blade Runner 2049", "Pierwszy człowiek" czy "Barbie".
Pierwszą znaczącą pracą aktora, producenta i reżysera znanego z "Buntownika z wyboru", "Operacji Argo" oraz "Zaginionej dziewczyny", było prowadzenie edukacyjnego programu "The Voyage of the Mimi", który oglądano jako materiał edukacyjny w szkołach. Choć pierwsze poważne role nadeszły dla niego w okresie studiów, do tego czasu w jego filmografii znalazły się mniejsze role m.in. w filmach "Pole marzeń" i "Dłonie obcego". Affleck ma na koncie dwa Oscary, w tym za najlepszy film roku.
Siostry Fanning rozpoczęły swoje przygody z aktorstwem jako małe dziewczynki. W filmie "Sam" udało im się zagrać choćby tą samą postać, młodszą i nieco starszą córkę tytułowego bohatera. Wraz z mijającymi latami, dziewczynki zaczęły grać w osobnych projektach, a ich kariery nigdy nie przestały rosnąć. Jako dorosłe, ale wciąż młode aktorki mogą pochwalić się dorobkiem weteranek zawodu. Dakota ma na koncie takie filmy jak "24 godziny", "Kot", "Człowiek w ogniu", "Wojna światów" i "Pajęczyna Charlotty". Niedawno wystąpiła w serialu platformy Netflix "Ripley".
Elle mogliśmy oglądać m.in. w produkcjach: "Drzwi w podłodze", "Deja Vu", "Droga do przebaczenia", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Somewhere. Między miejscami" czy "Kupiliśmy zoo". Ostatnio zagrała główną rolę w serialu "Wielka".
Późniejsza gwiazda serii "Zmierzch" rozpoczęła występy już jako ośmiolatka, gdy agent poszukujący młodych talentów zobaczył ją w szkolnym przedstawieniu. Jej początkowe role na ekranie – w filmach "Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas!", "Witamy w naszej dzielnicy" – przeszły niezauważone. Jednak praca pod okiem Jodie Foster i Davida Finchera, gwiazdy i reżysera filmu "Azyl", sprawiła, iż Stewart zaistniała w świadomości widzów na pięć lat prze rozpoczęciem słynnej wampirzej sagi.
Aktorstwo było marzeniem małej Scarlett Johansson, która od początku dążyła do pracy przed kamerą i na scenie. Debiutowała w filmach "Małolat", "W słusznej sprawie", "Manny i Lo", a następnie w komedii "Alex - sam w domu" czy przełomowym "Zaklinaczu koni". Ostatnim głośnym występem jako nastolatki został "Ghost World" Terry'ego Zwigoffa, a nowe otwarcie w karierze przyniosła jej premiera "Między słowami" Sofii Coppoli.
W połowie lat 80. niespełna dziesięcioletni chłopiec z Los Angeles regularnie grał w reklamach telewizyjnych, aby na początku nowej dekady zacząć otrzymywać pierwsze role w serialach. Zadebiutował też w kinie, pojawiając się w komediowym horrorze "Critters 3". Hollywoodzki agent, który poznał jego prawdziwe imię, sugerował, żeby zmienić je na coś bardziej amerykańskiego, jak choćby Lenny Williams. Na szczęście nie posłuchał się go i jako Leonardo DiCaprio podbijał serca swoimi rolami w dramatach "Co gryzie Gilberta Grape'a" i "Chłopięcy świat", a następnie w kolejnych świetnych filmach.
Jedna z najsłynniejszych młodych aktorek w historii Hollywood oraz wyjątkowo tragiczna postać. Jako nastolatka została przejęta przez wytwórnię MGM i przez kolejne 15 lat pracowała nad powstającymi tam filmami. Z tego okresu pochodzą jej najsłynniejsze role, jako Dorotka w "Czarnoksiężniku z Oz" lub Esther z "Spotkamy się w St. Louis". Problemy osobiste i wpływ sławy na zdrowie psychiczne odbił się na życiu aktorki, która pomimo powrotów z filmami "Narodziny gwiazdy" czy "Wyrok w Norymberdze" nie pozostała na szczycie Hollywood. Po jej przedwczesnej śmierci, współcześnie dzięki filmowi biograficznemu "Judy", pamięć o aktorce przez cały czas żyje.
Laureat Oscara za film "Joker" żył w artystycznej rodzinie, która wydała na świat wszechstronnie uzdolnione dzieci. Joaquin wraz z bratem Riverem zajęli się aktorstwem, występując w filmach przeznaczonych dla telewizji. Wśród pierwszych tytułów przeznaczonych na wielki ekran były "Kosmiczny obóz" oraz "Ruscy na Florydzie". Gdy kariera zaczęła nabierać rozpędu, wraz z udaną rolą w komedii "Spokojnie, tatuśku", w życiu aktora wydarzyła się wielka tragedia. Po śmierci brata wrócił na ekrany w 1995 roku, na pięć lat przed pamiętną rolą Kommodusa w "Gladiatorze".
Dziś niewielu widzów pamięta, iż Marek Kondrat rozpoczynał swoją bogatą karierę jeszcze jako dziecko. Mając jedenaście lat, zagrał głównego bohatera w filmie "Historia żółtej ciżemki" (1961). Niedługo później wystąpił jeszcze w produkcji o tytule "Między brzegami" (1962). Pojawił się także w jednym odcinku serialu Telewizji Polskiej "Wojna domowa" (1966). Kolejna rola, która rozpoczęła karierę aktora, wydarzyła się po niemal dekadzie. Wówczas dwudziestoczteroletni Kondrat wystąpił u Janusza Majewskiego w "Zaklętych rewirach" (1975).
Jeff Bridges pochodzi z aktorskiej rodziny i to właśnie te więzy zaprowadziły go na ekrany. Jako niemowlę pojawił się w filmie "The Company She Keeps". Swoje pierwsze role zagrał u boku ojca Lloyda i brata Beau – w serialach "Sea Hunt", "The Loner" i antologii "The Lloyd Bridges Show". Pierwszy większy występ, jako młody kowboj w filmie "Ostatni seans filmowy", przyniósł mu też pierwszą nominację do Oscara.
Kirsten Dunst
Kirsten Dunst w filmie "Wywiad z wampirem"
Aktorka znana z takich filmów jak "Melancholia", "Psie pazury" czy "Przekleństwa niewinności" debiutowała na ekranach jako pięciolatka. Zagrała niewielką rolę w etiudzie Woody’ego Allena, jednej z części filmu "Nowojorskie opowieści". Jako mała dziewczynka wystąpiła również w filmach "Fajerwerki próżności", "Małe kobietki" czy "Jumanji". Przełomową rolą, która rozpoczęła karierę Dunst, stała się Claudia z "Wywiadu z wampirem". Lata później kooperacja z Larsem von Trierem przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. W 2021 zdobyła też pierwszą nominację do Oscara.
Arkadiusz Jakubik
Nim zachwycaliśmy się nim w kolejnych filmach Wojciecha Smarzowskiego, Arkadiusz Jakubik rozpoczynał swoją karierę jeszcze jako ośmiolatek. Wygrał casting do produkcji o tytule "Okrągły tydzień" w reżyserii Tadeusza Kijańskiego i zagrał u boku Emilii Krakowskiej i Franciszka Pieczki. Jego dorosłe występy to pasmo dużych sukcesów, które niejednokrotnie doceniano. Jest laureatem czterech Orłów za role drugoplanowe w filmach "Drogówka" (2013), "Chce się żyć" (2013), "Jestem mordercą" (2016) i "Cicha noc" (2017).
Jodie Foster
Jodie Foster w filmie "Taksówkarz"
Pierwsze role w telewizji mała Jodie grała już w latach 60. Jej pierwszym filmem kinowym został "Napoleon i Samanta" (1972). Dwa lata później po raz pierwszy zagrała u Martina Scorsesego w "Alicja już tu nie mieszka" (1974). Reżyser wybrał ją następnie do roli nastoletniej prostytutki Iris w słynnym "Taksówkarzu" (1976), co przyniosło jej niesamowity wzrost popularności. Ostatecznie Foster pojawia się na ekranach do dziś, choć w minionej dekadzie XXI wieku skupiała się bardziej na reżyserii. Ostatnio mogliśmy oglądać ją w nominowanym do Oscara dramacie "Nyad" i czwartym sezonie serialu "Detektyw".
Natalie Portman
Natalie Portman w filmie "Leon zawodowiec"
"Leon zawodowiec", "Gorączka", "Marsjanie atakują!", "Gwiezdne wojny" – to tylko niektóre tytuły, które w latach 90. rozsławiły imię nastoletniej Natalie Portman. Aż trudno uwierzyć, iż ilość tych kultowych filmów uda się pobić w przyszłości. A jednak, aktorka stała się prawdziwą hollywoodzką gwiazdą. Dołączyła do największych filmowych uniwersów, grała w najpopularniejszych filmach sezonów nagród. Niedawno mogliśmy oglądać ją w dramacie "Obsesja". W 2010 roku została nagrodzona Oscarem za rolę w "Czarnym łabędziu" Darrena Aronofsky’ego.
Drew Barrymore
Drew Barrymore w filmie "E.T."
Była podpalaczką, przyjaciółką kosmity, a następnie obiektem zainteresowań w komediach romantycznych przełomu wieków. Drew Barrymore po raz pierwszy trafiła na ekrany jeszcze jako noworodek, gdy zagrała w reklamie karmy dla psów. Dziewczynkę mogliśmy oglądać w takich produkcjach jak "E.T.", "Podpalaczka" i "Odmienne stany świadomości". Później widzowie poznali ją z ról w filmach "Chłopaki mojego życia", "50 pierwszych randek", "Aniołki Charliego", "Od wesela do wesela".
Kurt Russell
Pierwszy raz Kurt Russell pojawił się na srebrnym ekranie w roku 1963. Jako jeden ze statystów w filmie "Co się zdarzyło na Targach Światowych" miał kopnąć w nogę głównego bohatera, granego przez samego Elvisa Presleya. Na początku lat 60. nastolatek zaczynał od takich produkcji jak "Diabelska broń", "The Travels of Jaimie McPheeters" i "Za mną chłopcy!". Jego kariera rozwijała się stopniowo, najpierw jako nastolatka z produkcji Disneya, potem aktora dramatycznego i pierwszoplanową gwiazdę kina akcji. Teraz możemy oglądać go na ekranach w serialu "Monarch: Dziedzictwo potworów".
Christian Bale
Christian Bale w filmie "Imperium Słońca"
Specjalista od fizycznych metamorfoz i laureat Oscara rozpoczynał swoją przygodę z kinem od telewizyjnego filmu "Anastazja: Tajemnica Anny". Gwiazda produkcji i ówczesna żona Stevena Spielberga Amy Irving zarekomendowała chłopca słynnemu reżyserowi, który przygotowywał się właśnie do realizacji dramatu "Imperium słońca". Reszta jest już historią. "Mechanik", "American Psycho", trylogia Batmana stworzyły z Bale’a jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Hollywood.
Ryan Gosling
Filmowy Ken, nim stał się rozchwytywanym nazwiskiem w Fabryce Marzeń, miał na koncie występy w "Klubie przyjaciół Myszki Miki". Razem z nim ekran dzielili Britney Spears, Christina Aguilera czy Justin Timberlake. Nastoletni Gosling zaczął pojawiać się w serialach "Gęsia skórka" i "Czy boisz się ciemności?", a etap dziecięcego aktora zakończył w 2001 roku główną rolą w filmie "Fanatyk". Od tego czasu w jego filmografii nie brakuje artystycznych i komercyjnych hitów: "Pamiętnik", "Szkolny chwyt", "Drive", "Blue Valentine", "Kocha, lubi, szanuje", "La La Land", "Blade Runner 2049", "Pierwszy człowiek" czy "Barbie".
Ben Affleck
Pierwszą znaczącą pracą aktora, producenta i reżysera znanego z "Buntownika z wyboru", "Operacji Argo" oraz "Zaginionej dziewczyny", było prowadzenie edukacyjnego programu "The Voyage of the Mimi", który oglądano jako materiał edukacyjny w szkołach. Choć pierwsze poważne role nadeszły dla niego w okresie studiów, do tego czasu w jego filmografii znalazły się mniejsze role m.in. w filmach "Pole marzeń" i "Dłonie obcego". Affleck ma na koncie dwa Oscary, w tym za najlepszy film roku.
Dakota i Elle Fanning
Dakota Fanning w filmie "Wojna światów"
Siostry Fanning rozpoczęły swoje przygody z aktorstwem jako małe dziewczynki. W filmie "Sam" udało im się zagrać choćby tą samą postać, młodszą i nieco starszą córkę tytułowego bohatera. Wraz z mijającymi latami, dziewczynki zaczęły grać w osobnych projektach, a ich kariery nigdy nie przestały rosnąć. Jako dorosłe, ale wciąż młode aktorki mogą pochwalić się dorobkiem weteranek zawodu. Dakota ma na koncie takie filmy jak "24 godziny", "Kot", "Człowiek w ogniu", "Wojna światów" i "Pajęczyna Charlotty". Niedawno wystąpiła w serialu platformy Netflix "Ripley".
Elle Fanning w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"
Elle mogliśmy oglądać m.in. w produkcjach: "Drzwi w podłodze", "Deja Vu", "Droga do przebaczenia", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Somewhere. Między miejscami" czy "Kupiliśmy zoo". Ostatnio zagrała główną rolę w serialu "Wielka".
Kristen Stewart
Późniejsza gwiazda serii "Zmierzch" rozpoczęła występy już jako ośmiolatka, gdy agent poszukujący młodych talentów zobaczył ją w szkolnym przedstawieniu. Jej początkowe role na ekranie – w filmach "Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas!", "Witamy w naszej dzielnicy" – przeszły niezauważone. Jednak praca pod okiem Jodie Foster i Davida Finchera, gwiazdy i reżysera filmu "Azyl", sprawiła, iż Stewart zaistniała w świadomości widzów na pięć lat prze rozpoczęciem słynnej wampirzej sagi.
Zobacz zwiastun filmu "Azyl"
Scarlett Johansson
Scarlett Johansson i Robert Redford w filmie "Zaklinacz koni"
Aktorstwo było marzeniem małej Scarlett Johansson, która od początku dążyła do pracy przed kamerą i na scenie. Debiutowała w filmach "Małolat", "W słusznej sprawie", "Manny i Lo", a następnie w komedii "Alex - sam w domu" czy przełomowym "Zaklinaczu koni". Ostatnim głośnym występem jako nastolatki został "Ghost World" Terry'ego Zwigoffa, a nowe otwarcie w karierze przyniosła jej premiera "Między słowami" Sofii Coppoli.
Leonardo DiCaprio
Robert De Niro i Leonardo DiCaprio w filmie "Chłopięcy świat"
W połowie lat 80. niespełna dziesięcioletni chłopiec z Los Angeles regularnie grał w reklamach telewizyjnych, aby na początku nowej dekady zacząć otrzymywać pierwsze role w serialach. Zadebiutował też w kinie, pojawiając się w komediowym horrorze "Critters 3". Hollywoodzki agent, który poznał jego prawdziwe imię, sugerował, żeby zmienić je na coś bardziej amerykańskiego, jak choćby Lenny Williams. Na szczęście nie posłuchał się go i jako Leonardo DiCaprio podbijał serca swoimi rolami w dramatach "Co gryzie Gilberta Grape'a" i "Chłopięcy świat", a następnie w kolejnych świetnych filmach.
Judy Garland
Judy Garland w filmie "Czarnoksiężnik z Oz"
Jedna z najsłynniejszych młodych aktorek w historii Hollywood oraz wyjątkowo tragiczna postać. Jako nastolatka została przejęta przez wytwórnię MGM i przez kolejne 15 lat pracowała nad powstającymi tam filmami. Z tego okresu pochodzą jej najsłynniejsze role, jako Dorotka w "Czarnoksiężniku z Oz" lub Esther z "Spotkamy się w St. Louis". Problemy osobiste i wpływ sławy na zdrowie psychiczne odbił się na życiu aktorki, która pomimo powrotów z filmami "Narodziny gwiazdy" czy "Wyrok w Norymberdze" nie pozostała na szczycie Hollywood. Po jej przedwczesnej śmierci, współcześnie dzięki filmowi biograficznemu "Judy", pamięć o aktorce przez cały czas żyje.
Joaquin Phoenix
Laureat Oscara za film "Joker" żył w artystycznej rodzinie, która wydała na świat wszechstronnie uzdolnione dzieci. Joaquin wraz z bratem Riverem zajęli się aktorstwem, występując w filmach przeznaczonych dla telewizji. Wśród pierwszych tytułów przeznaczonych na wielki ekran były "Kosmiczny obóz" oraz "Ruscy na Florydzie". Gdy kariera zaczęła nabierać rozpędu, wraz z udaną rolą w komedii "Spokojnie, tatuśku", w życiu aktora wydarzyła się wielka tragedia. Po śmierci brata wrócił na ekrany w 1995 roku, na pięć lat przed pamiętną rolą Kommodusa w "Gladiatorze".
Marek Kondrat
Dziś niewielu widzów pamięta, iż Marek Kondrat rozpoczynał swoją bogatą karierę jeszcze jako dziecko. Mając jedenaście lat, zagrał głównego bohatera w filmie "Historia żółtej ciżemki" (1961). Niedługo później wystąpił jeszcze w produkcji o tytule "Między brzegami" (1962). Pojawił się także w jednym odcinku serialu Telewizji Polskiej "Wojna domowa" (1966). Kolejna rola, która rozpoczęła karierę aktora, wydarzyła się po niemal dekadzie. Wówczas dwudziestoczteroletni Kondrat wystąpił u Janusza Majewskiego w "Zaklętych rewirach" (1975).
Jeff Bridges
Jeff Bridges pochodzi z aktorskiej rodziny i to właśnie te więzy zaprowadziły go na ekrany. Jako niemowlę pojawił się w filmie "The Company She Keeps". Swoje pierwsze role zagrał u boku ojca Lloyda i brata Beau – w serialach "Sea Hunt", "The Loner" i antologii "The Lloyd Bridges Show". Pierwszy większy występ, jako młody kowboj w filmie "Ostatni seans filmowy", przyniósł mu też pierwszą nominację do Oscara.