Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [5-9 maja]

radio.lublin.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [5-9 maja]


Kino i architektura w Teatrze Starym

Jak wygląda i na czym opiera się relacja kina i architektury? Jak tchnąć duszę w pozornie martwe cztery ściany, czyniąc je tym samym pełnoprawnymi bohaterkami filmu? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas wtorkowego (06.05) spotkania, w ramach cyklu „Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym, którego gośćmi będą Jakub Szczęsny i Adriana Prodeus.

Jakub Szczęsny to pierwszy polski architekt, którego projekt znalazł się w kolekcji stałej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Projektuje zarówno unikatowe budynki jednorodzinne, jak i systemy prefabrykacji. Interesuje go również popularyzacja architektury, dlatego pisze scenariusze programów telewizyjnych takich jak „Polska dobrze zaprojektowana” czy „Stadiony atakują”.

Adriana Prodeus to dyrektorka artystyczna festiwalu Animator, krytyczka filmowa miesięcznika „Kino”, autorka cyklu felietonów filmowych Demontaż atrakcji, który ukazuje się na łamach „Vogue”. W radiowej Dwójce współprowadzi audycję „Fotel z widokiem”. Prowadziła programy „Wszystko o kulturze” w TVP2 i „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP1.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym Teatru Starego. Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek. Początek o godz. 18.00.

Fot. pixabay.com

Muzyczne „Nowe w Starym”

W Teatrze Starym w środę (07.05) koncert: „Nowe w Starym” / Dębski, Bartkowski, Sudnik, Gadzało, Michalec.

Jak czytamy w zaproszeniu: „To spotkanie różnych ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami muzyki, czasem bardzo skrajnymi. Kompozytor muzyki filmowej, wykładowca jazzowej perkusji, który grał z najważniejszymi muzykami w Polsce i na świecie, człowiek ze świata elektronicznej dysocjacji w połączeniu z punkowym i awangardowym kontrabasem okraszonym nowoczesną, ale zbuntowaną trąbką”.

Krzesimir Dębski to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów, ceniony dyrygent orkiestrowy, wirtuoz skrzypiec jazzowych oraz pianista. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków muzycznych – od jazzu po muzykę klasyczną.

Kolor Karol Gadzało to warszawski punkowiec, który osiadł w pobliżu Lublina. Przez lata grania prowadził zarówno swoje formacje Koolor Squad i Mikroelementy Orkiestra, jak również współtworzył zespoły Miąższ, Bielas i Koty Papieża, Paffulon, Emelenty czy Siostry Łotry. Współpracował z zespołem Pogodno, Vieniem, z Jackiem Kleyffem i Jerzym „Słomą” Słomińskim.

Czesław „Mały” Bartkowski to perkusista jazzowy od 1960 roku nieustannie koncertuje w Polsce i na całym świecie, zawsze współpracując z najwybitniejszymi muzykami (Komeda, Namysłowski, Urbaniak, Stańko, Makowicz, Karolak, Szukalski, Ptaszyn Wróblewski, Niemen). Od 1992 członek Tria Andrzeja Jagodzińskiego wykonującego jazzowe interpretacje muzyki Chopina i Bacha.

Tadeusz Sudnik to kompozytor, reżyser dźwięku, performer. Twórca multimedialnych koncertów-spektakli. Przez kilkanaście lat pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową.

Co wynikło ze spotkania tych osobowości będzie można usłyszeć podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 19.00.

Fot. Robert Grablewski / archiwum RL

Królewskie dokumenty w bibliotece

Rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie od czwartku (08.05) będzie można oglądać wyjątkową ekspozycję prezentującą dokumenty królewskie z epoki I Rzeczypospolitej.

Ekspozycja „Milenium pierwszej koronacji królewskiej w Polsce. Dokumenty królewskie ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie” jest jedną z niewielu okazji do zapoznania się z oryginalnymi dokumentami wystawionymi przez kancelarie królewskie w imieniu panujących monarchów, m.in. Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego, Stefana Batorego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Towarzysząca wernisażowi konferencja naukowa, przybliży uczestnikom tradycje i ceremonie koronacyjne w Polsce oraz ich znaczenie polityczne.

Informacje o innych wydarzeniach zaplanowanych w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek można znaleźć na stronie wbp.lublin.pl.

Fot. wbp.lublin.pl

Polsko-peruwiański jazz w CSK

W Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w czwartek (08.05) wystąpi Marita Albán Juárez Quartet. Zespół jest tworzony przez polsko-peruwiańskie rodzeństwo – Marita i jej brat José Manuel, wraz z Dominikiem Wanią i Andrzejem Święsem. Jak czytamy w zaproszeniu: „Ich koncerty to energetyczne połączenie jazzu z żywiołową muzyką latynoską – zawsze przyciągają różnorodną publiczność i zostawiają świetne emocje”.

Marita Albán Juárez Quartet zagra utwory z albumu „Jazmines” oraz nowe kompozycje. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

Fot. csklublin.pl

Malarskie „Faktury na przyszłość”

Łukowski Ośrodek Kultury w piątek (09.05) zaprasza na wernisaż wystawy prac Michała Mroczki „Faktury na przyszłość”.

Jak czytamy w zaproszeniu: „Ekspozycja odnosi się do rachunków geopolitycznych i ekologicznych z odroczoną płatnością, jakie będziemy musieli zapłacić w przyszłości. To także gra słów. (…) Faktura dla malarza to ślad pozostawiony przez narzędzia malarskie, nadający na powierzchni obrazu charakterystyczne cechy (…), wynikające z techniki i woli artysty. Natomiast faktura dla ogółu społeczeństwa to dokument powstały na skutek transakcji handlowej między sprzedawcą a nabywcą”.

Michał Mroczka urodził się w 1984 roku. W 2009 roku uzyskał dyplom ze specjalizacją malarstwo sztalugowe na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2007 roku współtworzy grupę artystyczną Niezależna Akademia Frenetyków. Należy do Stowarzyszenia Pracownia Otwarta. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za propagowanie okresu 20-lecia międzywojennego.

Wernisaż w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury przy ul. ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 20 w Łukowie rozpocznie się o godzinie 19.00. Ekspozycja będzie prezentowana do 28 maja.

Fot. Łukowski Ośrodek Kultury

„Tajemnicza siła natury” na wystawie

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej i Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP Lublin zapraszają w piątek (09.05) na wernisaż wystawy Marii Koldryn „Tajemnicza siła natury”.

Maria Koldryn to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Należy do ZPAP w Lublinie oraz do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od lat bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz konkursach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzana. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin. Odznaczona przez Prezydenta Miasta Lublin Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. W 2023 r. obchodziła 50-lecie pracy twórczej.

Wernisaż rozpocznie się w Galerii OKNA przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie o godz. 18.00, a wystawa będzie prezentowana do końca maja.

Fot. www.mbp.lublin.pl

SuPer / opr. ToMa

Idź do oryginalnego materiału