Teresa i Andrzej Starmach przekazali swoją kolekcję miastu. Dar o wartości 50 mln złotych

krknews.pl 2 tygodni temu

Teresa i Andrzej Starmach, właściciele jednej z najważniejszych polskich galerii sztuki, zdecydowali się przekazać znaczącą część swojej gromadzonej przez lata prywatnej kolekcji dwóm krakowskim instytucjom. Prace trafią do MOCAK-u i Muzeum Fotografii, a widzowie będą mogli je zobaczyć na początku przyszłego roku. Kolekcja wyceniana jest na 50 mln złotych.

„Z euforią informujemy, iż po wielomiesięcznych przygotowaniach zostały sfinalizowane i podpisane umowy darowizny między Teresą i Andrzejem Starmachami a dwoma krakowskimi miejskimi instytucjami: Muzeum Fotografii w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Właściciele Galerii Starmach przekazali obu muzeom znaczącą część swojej prywatnej, gromadzonej przez lata, kolekcji sztuki. Na dar złożyły się istotne dla polskiej sztuki współczesnej dzieła 26-ga artystek i artystów” – poinformowało Muzeum Fotografii MuFo.

W kolekcji darowanej Krakowowi znajdują się dzieła: Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Marka Chlandy, Marty Deskur, Stanisława Dróżdża, Władysława Hasiora, Juliana Jończyka, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Piotra Lutyńskiego, Marzeny Nowak, Jerzego Nowosielskiego, Jadwigi Sawickiej, Mikołaja Smoczyńskiego i Grzegorza Sztwiertni.

„Dla obu instytucji ten dar, o skali bezprecedensowej w historii polskiego muzealnictwa po 1989 roku, będący wyrazem bezinteresownej chęci dzielenia się sztuką, pozostaje bezcenny. Obejmuje on unikatowe prace o fundamentalnym znaczeniu dla kultury polskiej, w których materializują się najważniejsze prądy intelektualne polskiego świata sztuki XX wieku. Gest przekazania przez Teresę i Andrzeja Starmachów tych dzieł do kolekcji instytucji publicznych umożliwia dostęp do tego dziedzictwa szerokiej publiczności, co jest wartością ponadczasową” – komentuje Muzeum Sztuki współczesnej MOCAK.

Po raz pierwszy przekazane prace będzie można podziwiać na wystawie z okazji otwarcia po remoncie Galerii Bunkier Sztuki na początku 2024 roku.

W 1989 roku Teresa i Andrzej Starmachowie otworzyli jedną z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. W kamienicy pod Orłem przy Rynku Głównym w Krakowie wystawiali takich artystów jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Maria Stangret, Jonasz Stern czy Roman Opałka. Od 1997r. galeria mieści się przy ul. Węgierskiej 5 na krakowskim Podgórzu, gdzie do celów wystawienniczych zostały zaadaptowane zabytkowe wnętrza dawnego Domu Modlitwy Zuchera.

Idź do oryginalnego materiału