Ten serial Netfliksa oparty jest na faktach. W tle skandal, który zszokował świat

natemat.pl 10 godzin temu
"Ocet jabłkowy" to serial, który niedawno wszedł do streamingu. Przedstawia prawdziwą historię australijskiej influencerki, która zbudowała swoją "karierę" na fałszywej diagnozie raka mózgu. Gdy wydało się, iż to kłamstwo, wybuchał niemały skandal. Już teraz tę produkcję można obejrzeć na Netflixie.


Wielu polskich widzów ekscytowało się serialem "Kim jest Anna?", który obrazował prawdziwą historię oszustki Anny Sorokin. Po niespełna dwóch latach twórcy pochylili się nad inną, równie intrygującą opowieścią z prawdziwego życia.

Od 6 lutego na platformie Netflix można obejrzeć serial "Ocet jabłkowy". Mowa w nim o Belli Gibson, która działała w sieci i udawała, iż ma raka mózgu. Swoją aktywnością chciała wmówić odbiorcom, iż jej zdrowe nawyki, a szczególnie dieta, wyleczyły ją z poważnej choroby. Wszystko okazało się kłamstwem.



Gibson zdążyła jednak zarobić na specjalnej aplikacji ze swoimi przepisami i książce kucharskiej. To, czy gwiazda internetu oszukiwała widzów, analizowano już wcześniej w reportażu "The Woman Who Fooled the World" autorstwa Beau Donelly'ego i Nicka Toscano.

Fabuła a fakty w "Occie jabłkowym"


W Belle Gibson w tym serialu wcieliła się Kaitlyn Dever. Pojawia się tam też druga postać Milla (w tej roli Alycia Jasmin Debnam-Carey), na której serialowa Bella miała się wzorować. U Milli zdiagnozowano rzadkiego mięsaka tkanek miękkich w ramieniu. 29-latka nie zgodziła się na amputację ręki, ale postawiła na leczenie holistyczne.

Perypetie tej bohaterki nawiązują do realnej historii Jess Ainscough, która niegdyś też była znana w internecie z tego, iż udało jej się utrzymać remisję raka bez chemioterapii. Młoda kobieta zmarła jednak w 2015 roku.

Choć w "Occie jabłkowym" pokazano, iż obie panie były przyjaciółkami, to w "realu" nie były sobie aż tak bliskie.

"Akcja rozgrywa się w czasach, gdy Instagram dopiero zyskiwał popularność. Dwie młode kobiety postanawiają wyleczyć się ze śmiertelnych chorób, koncentrując się na zdrowiu i dobrostanie psychicznym. Ich działania odbijają się szerokim echem w globalnej społeczności obserwujących, stając się źródłem inspiracji i nadziei. Niestety, nic z tego nie jest prawdą. To oparta na kłamstwie i półprawdach historia wzlotu i upadku imperium w branży wellness, kultury, która ją stworzyła, i ludzi, którzy obnażyli jej prawdziwą twarz" – czytamy w opisie produkcji.

Dodajmy, iż w 2017 roku Gibson została skazana przez Federalny Sąd Australii za oszustwo. Musiała też zapłacić karę grzywny w wysokości około 322 tys. dolarów amerykańskich. Natomiast jej książka kucharska została wycofana z rynku.

Quiz: Jak nazywają się te postaci z serialu "Stamtąd"?


Idź do oryginalnego materiału