Malczewski, Pollena, spacer dla zmysłów i zwiedzanie refektarza. Czym jeszcze zaskoczy nas tegoroczna Noc Muzeów?
Śmiałków pragnących odwiedzić wszystkie punkty na mapie bydgoskiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, w tym roku czeka jeszcze ambitniejsze zadanie. Do grona organizatorów tego niezwykle popularnego w mieście nad Brdą wydarzenia dołączyły bowiem nowe instytucje, uzupełniając i tak bogaty program o jeszcze więcej kulturalnych propozycji.
Fenomen Nocy Muzeów narodził się w 1997 roku w stolicy Niemiec. Na polski grunt przeszczepiono go sześć lat później, a dokładniej zrobiło to Muzeum Narodowe w Poznaniu. Niedługo później dołączyły Warszawa i Kraków, z czasem kolejne większe i mniejsze miasta. A reszta, jak to mówią, jest historią.
Idea nocnego zwiedzania muzeów zdecydowanie przypadła bydgoszczanom do gustu, co widać po ogromnych kolejkach przed gmachami i gwałtownie wyprzedających się biletach. jeżeli tylko pogoda nie pokrzyżuje nadmiernie szyków, dużej frekwencji należy spodziewać się i w najbliższą sobotę, zwłaszcza iż program wydarzenia przedstawia się imponująco. Co więcej, w jego opracowanie włączyły się instytucje, dla których będzie to debiut w tym wyjątkowym formacie.
Mowa o Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, Domu Liter MCK oraz Izbie Tradycji Kolei SMKB. Swoje progi otworzą też oczywiście dobrze znani uczestnicy Nocy Muzeów, a więc bydgoskie muzea, galerie, teatry czy uczelnie.
Jeśli zsumujemy wszystkie budynki, oddziały i punkty, do odwiedzenia będzie ponad 30 miejsc rozsianych na terenie miasta i najbliższych okolic.
Wernisaże podczas bydgoskiej Nocy Muzeów. Gdzie pojawią się nowe ekspozycje?
Co więc przygotowano dla nocnych marków spragnionych kulturalnych wrażeń? W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy będzie można podziwiać choćby obrazy Olgi Boznańskiej, wybitnej malarki okresu Młodej Polski, czy wystawę znajdującą się w Exploseum i opowiadającą o lokalnych konspiratorach z czasów II wojny. Obiekty balansujące na granicy designu i rzeźby, łączące funkcjonalność z estetyką zobaczymy z kolei na ekspozycji „Cud, miód, ultramaryna” w Galerii Miejskiej bwa.
Muzeum Mydła i Historii Brudu zabierze gości w niezwykłą podróż do czasów, gdy na półkach królowały kultowe kosmetyki PRL-u. A to za sprawą wystawy z niepokazywanymi na co dzień eksponatami, reklamami i ciekawostkami związanymi ze Zjednoczeniem Przemysłu Chemii Gospodarczej ,,Pollena”.
W trakcie Nocy Muzeów otwarte zostaną także dwie nieprezentowane dotąd ekspozycje. W Pałacu Nowym w Ostromecku odbędzie się wernisaż wystawy „Przebudzenie – bydgoska kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego”, na której pojawi się ponad 100 wyjątkowych dzieł sztuki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród autorów prac są m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański czy Józef Chełmoński. Z kolei Muzeum Oświaty zaprasza na inaugurację wystawy „Florian i Leon Kajowie. Ojcowie, nauczyciele, powstańcy, bohaterowie” i koncert zespołu Williams Trio.
Nie tylko wystawy. Program ENM to również szereg wydarzeń towarzyszących
Co się dzieje w Teatrze, gdy wychodzą z niego aktorzy? Czy lalki i rekwizyty mogą wtedy „żyć” własnym życiem? Odpowiedzi na te pytania padną w Teatrze Kameralnym podczas zajęć wykorzystujących konwencję tunelu strachu, a także światło i dźwięk.
Jak co roku w „Teatralnej Garderobie” Teatru Polskiego przywdziejemy sceniczne kreacje, a później uwiecznimy swoją metamorfozę. Filharmonia Pomorska organizuje natomiast pełną niespodzianek wędrówkę po gmachu przy ul. Szwalbego 6, a Ogród Botaniczny UKW zachęca do udziału w spacerze dla zmysłów.
Bydgoska edycja Europejskiej Nocy Muzeów to także warsztaty plastyczne, wykłady i pokazy sprzętu wojskowego czy improwizowane kino na barce „Lemara”.
Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy, oprowadzania i warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2025 oraz na nocmuzeow.com.pl. Pełna lista instytucji poniżej:
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (Gmach główny, Apteka pod Łabędziem, Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy, Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Centrum Edukacji Muzealnej, Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Exploseum),
- Muzeum Kanału Bydgoskiego,
- Muzeum Wojsk Lądowych,
- Muzeum Fotografii,
- Muzeum Wodociągów,
- Wieża Ciśnień (Muzeum Wodociągów),
- Muzeum Mydła i Historii Brudu,
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW,
- Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
- Muzeum Oświaty im. Mariana Rejewskiego,
- Młyny Rothera,
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury,
- Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku MCK,
- Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara” MCK,
- Dom Liter MCK,
- Galeria Miejska bwa,
- Galeria „Gdańska 3” (Galeria Miejska bwa),
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy,
- Izba Tradycji K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a,
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
- Teatr Kameralny w Bydgoszczy,
- Archiwum Państwowe w Bydgoszczy,
- Izba Tradycji Kolei SMKB.
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy







