Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

kurier-nakielski.pl 8 godzin temu

Malczewski, Pollena, spacer dla zmysłów i zwiedzanie refektarza. Czym jeszcze zaskoczy nas tegoroczna Noc Muzeów?

Śmiałków pragnących odwiedzić wszystkie punkty na mapie bydgoskiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, w tym roku czeka jeszcze ambitniejsze zadanie. Do grona organizatorów tego niezwykle popularnego w mieście nad Brdą wydarzenia dołączyły bowiem nowe instytucje, uzupełniając i tak bogaty program o jeszcze więcej kulturalnych propozycji.

Fenomen Nocy Muzeów narodził się w 1997 roku w stolicy Niemiec. Na polski grunt przeszczepiono go sześć lat później, a dokładniej zrobiło to Muzeum Narodowe w Poznaniu. Niedługo później dołączyły Warszawa i Kraków, z czasem kolejne większe i mniejsze miasta. A reszta, jak to mówią, jest historią.

Idea nocnego zwiedzania muzeów zdecydowanie przypadła bydgoszczanom do gustu, co widać po ogromnych kolejkach przed gmachami i gwałtownie wyprzedających się biletach. jeżeli tylko pogoda nie pokrzyżuje nadmiernie szyków, dużej frekwencji należy spodziewać się i w najbliższą sobotę, zwłaszcza iż program wydarzenia przedstawia się imponująco. Co więcej, w jego opracowanie włączyły się instytucje, dla których będzie to debiut w tym wyjątkowym formacie.

Mowa o Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, Domu Liter MCK oraz Izbie Tradycji Kolei SMKB. Swoje progi otworzą też oczywiście dobrze znani uczestnicy Nocy Muzeów, a więc bydgoskie muzea, galerie, teatry czy uczelnie.

Jeśli zsumujemy wszystkie budynki, oddziały i punkty, do odwiedzenia będzie ponad 30 miejsc rozsianych na terenie miasta i najbliższych okolic.

Wernisaże podczas bydgoskiej Nocy Muzeów. Gdzie pojawią się nowe ekspozycje?

Co więc przygotowano dla nocnych marków spragnionych kulturalnych wrażeń? W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy będzie można podziwiać choćby obrazy Olgi Boznańskiej, wybitnej malarki okresu Młodej Polski, czy wystawę znajdującą się w Exploseum i opowiadającą o lokalnych konspiratorach z czasów II wojny. Obiekty balansujące na granicy designu i rzeźby, łączące funkcjonalność z estetyką zobaczymy z kolei na ekspozycji „Cud, miód, ultramaryna” w Galerii Miejskiej bwa.

Muzeum Mydła i Historii Brudu zabierze gości w niezwykłą podróż do czasów, gdy na półkach królowały kultowe kosmetyki PRL-u. A to za sprawą wystawy z niepokazywanymi na co dzień eksponatami, reklamami i ciekawostkami związanymi ze Zjednoczeniem Przemysłu Chemii Gospodarczej ,,Pollena”.

W trakcie Nocy Muzeów otwarte zostaną także dwie nieprezentowane dotąd ekspozycje. W Pałacu Nowym w Ostromecku odbędzie się wernisaż wystawy „Przebudzenie – bydgoska kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego”, na której pojawi się ponad 100 wyjątkowych dzieł sztuki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród autorów prac są m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański czy Józef Chełmoński. Z kolei Muzeum Oświaty zaprasza na inaugurację wystawy „Florian i Leon Kajowie. Ojcowie, nauczyciele, powstańcy, bohaterowie” i koncert zespołu Williams Trio.

Nie tylko wystawy. Program ENM to również szereg wydarzeń towarzyszących

Co się dzieje w Teatrze, gdy wychodzą z niego aktorzy? Czy lalki i rekwizyty mogą wtedy „żyć” własnym życiem? Odpowiedzi na te pytania padną w Teatrze Kameralnym podczas zajęć wykorzystujących konwencję tunelu strachu, a także światło i dźwięk.

Jak co roku w „Teatralnej Garderobie” Teatru Polskiego przywdziejemy sceniczne kreacje, a później uwiecznimy swoją metamorfozę. Filharmonia Pomorska organizuje natomiast pełną niespodzianek wędrówkę po gmachu przy ul. Szwalbego 6, a Ogród Botaniczny UKW zachęca do udziału w spacerze dla zmysłów.

Bydgoska edycja Europejskiej Nocy Muzeów to także warsztaty plastyczne, wykłady i pokazy sprzętu wojskowego czy improwizowane kino na barce „Lemara”.

Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy, oprowadzania i warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2025 oraz na nocmuzeow.com.pl. Pełna lista instytucji poniżej:

  1. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (Gmach główny, Apteka pod Łabędziem, Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy, Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Centrum Edukacji Muzealnej, Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Exploseum),
  2. Muzeum Kanału Bydgoskiego,
  3. Muzeum Wojsk Lądowych,
  4. Muzeum Fotografii,
  5. Muzeum Wodociągów,
  6. Wieża Ciśnień (Muzeum Wodociągów),
  7. Muzeum Mydła i Historii Brudu,
  8. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW,
  9. Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
  10. Muzeum Oświaty im. Mariana Rejewskiego,
  11. Młyny Rothera,
  12. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury,
  13. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
  14. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku MCK,
  15. Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara” MCK,
  16. Dom Liter MCK,
  17. Galeria Miejska bwa,
  18. Galeria „Gdańska 3” (Galeria Miejska bwa),
  19. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy,
  20. Izba Tradycji K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a,
  21. Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
  22. Teatr Kameralny w Bydgoszczy,
  23. Archiwum Państwowe w Bydgoszczy,
  24. Izba Tradycji Kolei SMKB.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Idź do oryginalnego materiału