Justyna Steczkowska ma już za sobą finałowy występ na Eurowizji. Reprezentantka Polski rozgrzała scenę w Bazylei wykonując utwór "Gaja", który pochodzi z albumu artystki z 2004 roku "Witch Tarohoro". W sobotnim finale zaprezentowała się jako 15. Zobacz jej występ!
Justyna Steczkowska powróciła na eurowizyjną scenę po 30 latach. Wykonała utwór pt. "Gaja".
To "manifest osobistej mocy i transcendencji" - czytamy na platformie YouTube na oficjalnym kanale artystki.
"Gaja - Matka Ziemia, staje się tu symbolem boskości, siły i miłości. Artystka łączy w swojej postaci zarówno strefę boską, jak i ludzką" - dodano. Piosenkarka wymienia w "Gai" nazwy ośmiu słowiańskich mantr - Zargo, Raga, Urra, Gara, Jarga, Jarun, Era oraz Czarodoro. Według słowiańskich wierzeń mają one przezwyciężyć różne życiowe trudności.
ZOBACZ FINAŁOWY WYSTĘP JUSTYNY STECZKOWSKIEJ:
Song 15 - Justyna Steczkowska, "Gaja"
Unapologetically "too much", Justyna is one of the absolute legends of this contest - the physical prowess she needs to pull off this performance is crazy!
Poland, keep bringing this level please#Eurovision
#Eurovision2025
pic.twitter.com/asnNZ0M0yy
Ja głosować na Justynę?
Zgodnie z zasadami Eurowizji, nie można głosować na reprezentanta swojego kraju. Oznacza to, iż osoby przebywające w Polsce i korzystające z polskich numerów telefonów nie mogą oddać głosu na artystkę z Polski. Mogą to natomiast zrobić Polacy mieszkający za granicą lub przebywający w dniu finału poza Polską.
Należy wysłać SMS o treści 15 na odpowiedni numer dla danego kraju. Głosować można również poprzez stronę internetową www.esc.vote oraz dzięki oficjalnej aplikacji Eurovision.
Powrót po 30 latach
Steczkowska w 1995 r. wystąpiła w finale konkursu w Dublinie, gdzie wykonała utwór "Sama". Zajęła 18. miejsce.
Artystka dała się poznać w 1994 r. dzięki udziale w telewizyjnym programie "Szansa na sukces" - wygrała go swoją interpretacją piosenki "Boskie Buenos" z repertuaru grupy Maanam.
Po Eurowizji, w 1996 r., roku ukazała się debiutancka płyta wokalistki pt. "Dziewczyna Szamana" nagrana we współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Piosenkę tytułową zaśpiewała także na festiwalu w Sopocie w 1995 r. Debiutancki album Steczkowskiej okazał się przebojem komercyjnym, zyskał status platynowej płyty, artystka otrzymała m.in. statuetki Fryderyka w kategoriach album roku, piosenka roku i fonograficzny debiut roku. Popularnością cieszyła się także jej kolejna płyta, wydana w 1997 r. "Naga".
Na płycie "Mów do mnie jeszcze" interpretowała muzycznie teksty m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Na "Alkimja" (2002) zaśpiewała utwory w języku hebrajskim, aramejskim, ladino i jidysz. Płytę wyróżniono Fryderykiem w kategorii etno-folkowy album roku. W swojej karierze wokalistka i skrzypaczka współpracowała m.in. z Maciejem Maleńczukiem, Pawłem Delągiem, Urszulą Dudziak czy serbskim muzykiem Bobanem Markoviciem. Ostatnia jak dotąd - dziewiętnasta - płyta w dorobku Steczkowskiej to "Witch Tarohoro", która ukazała się w 2024 r. Znalazła się na niej piosenka "Gaja", którą artystka wykona podczas finału konkursu w Bazylei.
Sukces Edyty Górniak
Największym polskim sukcesem w konkursie był występ Edyty Górniak, która w 1994 r. piosenką "To nie ja!" zdobyła drugie miejsce. Na Eurowizji Polskę reprezentowali także m.in. Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Andrzej Piaseczny, Ich Troje, Michał Szpak, Tulia i Luna.
Konkurs Eurowizji jest organizowany co roku przez Europejską Unię Nadawców z siedzibą w Genewie. Po raz pierwszy odbył się w 1956 r. w szwajcarskim Lugano. Tegoroczna odsłona konkursu odbywa się w Szwajcarii ponieważ zwycięzcą ostatniej edycji został reprezentujący ten właśnie kraj Nemo.
PAP