Otwarcie Hali Stulecia nastąpiło 20 maja 1913 r., zaś prace budowlane ruszyły dwa lata wcześniej. Autorem projektu był Max Berg - niemiecki architekt, którego prace utrzymane były w duchu modernistycznym. Nazwa obiektu może być nieco myląca, bo zamiast do wieku, odnosi się do pewnych wydarzeń historycznych, którym poświęcona była jej budowa.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Hala Stulecia we Wrocławiu to dzieło epoki. Poznaj historię obiektu
Ten imponujący budynek ma bardzo ciekawą historię. Impulsem do powstania Hali Stulecia we Wrocławiu była chęć uczczenia setnej rocznicy odezwy Fryderyka Wilhelma III "Do mojego ludu" z 17 marca 1813 r., w której król pruski wzywał swoich poddanych do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte.
Rocznicę tych wydarzeń postanowiono uczcić wystawą, która miała prezentować dorobek gospodarczy i historię Śląska. Miasto oddało teren przy Parku Szczytnickim i rozpisało konkurs na jego zagospodarowanie wraz z projektem pawilonu wystawowego. Spośród nadesłanych ofert znalazł się projekt wspomnianego wyżej Maxa Berga. Wyróżniał się on oryginalną konstrukcją i innowacyjnym jak na tamte czasy podejściem.
Kopuła Hali Stulecia we Wrocławiu. Jakich materiałów i technologii użyto do budowy obiektu?
Najbardziej charakterystycznym i imponującym elementem tej budowli jest kopuła. Hala Stulecia we Wrocławiu była tworzona w sposób nowatorski. W momencie powstania była największą na świecie tego typu konstrukcją wykonaną z żelbetu. Budziło to kontrowersje i rodziło dyskusje na temat trwałości i stabilności budowli. Do tej pory powtarzana jest anegdota, iż Berg poprosił przypadkowego przechodnia o pomoc przy odkręcaniu śruby pierwszego szalunku w zamian za złotą markę.
Wnętrze makiety Hali Autorstwa Heinrich Götz - Digitale Bibliothek der Universität Breslau - Link, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13341959
Hala Stulecia we Wrocławiu - UNESCO doceniło obiekt wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa
W Polsce jest wiele przykładów zabytków i obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa, a jednym z nich jest właśnie Hala Stulecia we Wrocławiu. UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury przyznała obiektowi to zaszczytne wyróżnienie w 2006 r. Warto wspomnieć, iż na Listę są wpisywane twory człowieka i natury, które są uznawane za zupełnie unikatowe w skali świata.
Co jest w Hali Stulecia we Wrocławiu? Zaplanuj wizytę w Visitor Centre
Ze względu na to, iż w obiekcie są organizowane rozmaite wydarzenia i imprezy, nie zawsze jest on dostępny dla zwiedzających. Wszystkie osoby zainteresowane tym, co jest w Hali Stulecia we Wrocławiu oraz w jaki sposób powstała, mogą skorzystać z interaktywnej, multimedialnej wystawy Visitor Centre. Na wystawę składają się m.in. wirtualne wycieczki, filmy i nagrania dźwiękowe, a także dotykowe mapy. Informacji na temat cen biletów, godzin otwarcia oraz dostępności należy szukać na stronie internetowej Hali Stulecia.
Koncerty w Hali Stulecia we Wrocławiu. Wydarzenia kulturalne przyciągają tłumy
W obiekcie stale realizowane są interesujące wydarzenia kulturalne, m.in. spektakle teatralne, musicale, widowiska teatralne i koncerty. W Hali Stulecia we Wrocławiu organizowane są także bankiety i konferencje. Z uwagi na to, iż jest to przestrzeń wielofunkcyjna, jest możliwość zaaranżowania jej również pod wydarzenia sportowe.
Jak dojechać do Hali Stulecia we Wrocławiu?
Hala Stulecia znajduje się w odległości ok. 3,5 km od Rynku i ok. 3,7 km od dworca PKS/PKP. Jak dojechać do Hali Stulecia we Wrocławiu? Na miejsce można dotrzeć komunikacją miejską. Kursują tam autobusy linii 145 i 146, a także tramwaje (linie 1,2,4,10 i 19).
W pobliżu Hali Stulecia znajduje się także parking podziemny, z którego mogą skorzystać osoby poruszające się własnym środkiem transportu.
Zobacz też: Piękniejszy niż PN Jezior Plitwickich. Latem pęka w szwach, ale Polacy go nie doceniają