„SZTUKA PROTESTU” w Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku

magazynszum.pl 4 miesięcy temu

SZTUKA PROTESTU to międzynarodowa wystawa sztuki zaangażowanej prezentująca postawy artystyczne tówrców, dla których kwestie praw człowieka, środowiska, równości, sprawiedliwości społecznej oraz godności są nadrzędnym przedmiotem obserwacji i troski, a działanie przez sztukę formą społecznego aktywizmu.

W projekcie biorą udział artyści i artystki z Polski, Chile, Armenii, Kolumbii, Nigerii i Korei Południowej, a więc w przeważającej większości z kraj.w dotkniętych długotrwałymi strukturami przemocy i dyskryminacji, dla których sztuka stała się przestrzenią politycznej wolności i narzędziem pozwalającym wydobyć głos w imię tych, którym został on odebrany.

Performance Anny Kalwajtys na otwarciu wystawy „Sztuka Protestu”, w tle animacja Javiera Bernal Arevalo „Jak zbudować dziwne dziecko”, 2024 Fot. Joachim Dąbrowski
Performance Anny Kalwajtys na otwarciu wystawy „Sztuka Protestu”, w tle animacja Javiera Bernal Arevalo „Jak zbudować dziwne dziecko”, 2024 Fot. Joachim Dąbrowski
Bob Nosa Uwagboe, „FYFB”, 2024, wystawa Sztuka Protestu Fot. Wojciech Rudnik
Ivka Macioszek, „Chorągiew Błogosławionej Krwi Menstruacyjnej” i inne bannery demonstracyjne, 2020, wystawa „Sztuka Protestu”, fot. Wojciech Rudnik
Jacek Staniszewski, seria plakatów „Against”, 2016- 2024, wystawa „Sztuka Protestu”. Fot. Wojciech Rudnik
Katarzyna Lewandowska, „Jestem?”, 2023, wystawa „Sztuka Protestu”. Fot. Wojciech Rudnik

Wystawa pokazuje w jaki sposób nie będąc ani żołnierzami, ani politykami artyści i artyści używając dostępnego im warsztatu twórczego – od akcjonizmu i performensu przez malarstwo, animację i dokument filmowy stają do walki przeciwko brutalizmowi władzy, upokarzaniu zwykłych ludzi, okrucieństwom wojny, łamaniu praw kobiet i słabszych, odczłowieczaniu Innego oraz dezinformacji i propagandzie.

Bob Nosa Uwagboe, „Szczątki Ludzkie” (Human Remains), 2024, wystawa „Sztuka Protestu”, fot. Wojciech Rudnik
a.w., „Chwilowa Trwałość”, 2024, wystawa „Sztuka Protestu” Fot. Wojciech Rudnik
Anna Lucid, Katarzyna Lewandowska, „ReSIStance”, 2023, wystawa „Sztuka Protestu” Fot. Wojciech Rudnik
Francisca Tassara Palma, „Dla tych kobiet, których już tu nie ma”, 2020, wystawa „Sztuka Protestu” Fot. Wojciech Rudnik
Widok wystawy „Sztuka Protestu”, fot. Wojciech Rudnik
Pamela Palma Zapata, „Pusty Piedestał”, 2024, wystawa „Sztuka Protestu”. Fot. Wojciech Rudnik
Yongchang Chung, „Żołnierz” i „Martwy”, 2024, wystawa „Sztuka Protestu”. Fot. Wojciech Rudnik

Jako twórcy tej wystawy umieszczając protest w kontekście sztuki chcemy przede wszystkim poszukać różnych jego aspektów, pytając jednocześnie o to, jakie formy obywatelskiego oporu są dziś najbardziej aktualne. Dlatego prezentowane prace odnoszą się zarówno do protest.w ulicznych, jak i tworzą je realizacje wyrażające postawy życiowe twórców i ich osobisty stosunek do problematyki przemocy, nadużyć czy społecznej obojętności. Są to postawy zarówno ekspresywne w swoim aktywizmie, angażujące ciało do dialogu w miejscu publicznym czy rozprawiające się z tabuizacją, jak i postawy rozumiejące sztukę protestu jako „cichą pracę”, czy wyciąganie na światło dzienne nieoczywistych prawd.

Dla każdego z artystów istotna jest wiara w to, iż swoją postawą artystyczną mogą inspirować innych do empatii, zrozumienia i działania, a tym samym zmieniać otaczającą ich rzeczywistość i oblicze współczesnego świata. Wystawa pokazuje jak sztuka nieodłącznie przenika się z polityką, aktywizmem i społeczną odpowiedzialnością, namawiając jednocześnie do dialogu i namysłu nad kształtem oraz kierunkami demokracji we współczesnym świecie.

Idź do oryginalnego materiału