W Polsce, gdzie każdego dnia notujemy tysiące wypadków drogowych, widać wyraźnie, iż nie wszyscy obywatele rozumieją pojęcie „korytarza życia”. Mimo iż regulacje prawne są jasne, często dochodzi do sytuacji, w których celebryci i ludzie wpływowi próbują korzystać z przywilejów, aby uciec od odpowiedzialności. Taki właśnie przypadkiem został nagłośniony przez profil „Bandyci Drogowi” na mediach społecznościowych – Krzysztof Rutkowski, słynny detektyw-celebryta, który został zatrzymany za jazdę tzw. korytarzem życia.
W nagraniu, które trafiło do sieci, widać, jak bmw serii 7 o numerach rejestracyjnych E7 ZORRO, należące do Krzysztofa Rutkowskiego lub osoby z nim związanej, porusza się korytarzem życia utworzonym w związku z kolizją/wypadkiem na autostradzie A2 w kierunku Warszawy. Według danych z 2022 roku, w Polsce notowano ponad 34 tysiące wypadków drogowych, w wyniku którychginęło ponad 3 tysiące osób.
Krzysztof Rutkowski, wyjaśniając się w rozmowie z o2, stwierdził, iż na autostradzie „nie było korytarza życia”. Twierdził, iż zajmował się pracą, a kierowca wjechał w lukę. Jednakże, jak wynika z pisma wysłanego przez Rutkowskiego do policji, mężczyzna skierował się do nas z informacją, iż miało miejsce takie zdarzenie i w nim uczestniczył.
Policja w Grodzisku Mazowieckim, do której trafiło pismo Rutkowskiego, potwierdziła, iż doszło do popełnienia wykroczenia. Film jest autentyczny i został wykonany na autostradzie A2 na terenie powiatu grodziskiego. Asp. szt. Katarzyna Zych z policji w Grodzisku Mazowieckim powiedziała, iż pismo wysłane przez Rutkowskiego to tylko podstawa, aby „rozmawiać dalej” i „aby wskazał nam kierującego”.
Wynika z tego, iż policja będzie przez cały czas badać sprawę, aby ustalić, czy doszło do popełnienia wykroczenia iczy Krzysztof Rutkowski powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. W 2020 roku, w Polsce odnotowano ponad 450 tysięcy wykroczeń drogowych, co stanowi wzrost o ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego.
Ostatecznie, na pytanie, czy Krzysztof Rutkowski powinien być traktowany jak szlachta, a reszta społeczeństwa jako plebs, odpowiedź jest jedna – wszyscy obywatele powinni być traktowani równo wobec prawa i powinni przestrzegać regulacji drogowych. W Polsce co roku ginie ponad 3 tysiące osób w wypadkach drogowych, a każda śmierć to zbyt wiele.