Szkice z Częstochowy – wernisaż wystawy 37. Pleneru Miejskiego

czestochowskie24.pl 3 godzin temu

Częstochowscy miłośnicy sztuki nie mogą ostatnio narzekać na nudę. Zarówno w Miejskiej Galerii Sztuki, jak i w Muzeum Częstochowskim co rusz nowy wernisaż i nowa wystawa. Kolejne wydarzenie artystyczne odbyło się w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica w środę, 5 lutego. Tym razem swoje prace zaprezentowali uczestnicy 37. Pleneru Miejskiego.

37. Plener Miejski to kontynuacja projektu realizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. Co roku tematem przewodnim pleneru jest inne hasło. – W roku bieżącym 23. artystów tworzyło zainspirowanych hasłem „Szkice z Częstochowy” i to właśnie ich prace prezentujemy na wystawie – wyjaśnił Krzysztof Kamil Malewicz, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego:
– Wystawa nie jest duża. Staramy się pokazać i mieszkańcom miasta, i gościom Częstochowę w bardzo różnych odsłonach. I co roku zadajemy sobie jakiś taki temat frapujący, który w różny sposób jest interpretowany. Natomiast ja chciałem wskazać w tym roku, iż artyści żyjący w Częstochowie stają się w pewnym sensie takimi archiwistami miasta. I pomimo tego, iż na co dzień tworzą być może bardzo różne rzeczy i w najróżniejszych technikach, podejmując inne tematy, to w twórczości każdego artysty zdarza się popełniać takie prace jak pejzaże, czy fragmenty jego miasta. I w ten sposób mamy coś w rodzaju notatnika i myślę, iż te prace, które właśnie powstały, one po latach, chcemy czy nie, będą jakimś takim właśnie dokumentem naszego miasta.

„Szkice z Częstochowy” to kolejna w ciągu dwóch tygodni wystawa prac organizowana przez ZPAP Okręgu Częstochowskiego. Wcześniejszą była prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki wystawa efektów 50. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Jurajska Jesień”. Jak zapowiedział prezes Malewicz, czeka nas w tym roku jeszcze jeden jubileusz:
– Muszę zdradzić ten sekret. Otóż czeka nas kolejny jubileusz. Pod koniec 2025 roku zobaczymy, czy uda się zrealizować tą wystawę. Mamy jubileusz 80-lecie istnienia ZPAP w Częstochowie. Sam Związek Polskich Artystów Plastyków to stowarzyszenie ogólnopolskie o 113-letniej tradycji, ale w Częstochowie zostało reaktywowane w roku 1945, więc tak naprawdę powinniśmy mieć jeszcze większą imprezę na koniec roku.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Częstochowskie, którego misją, jak zaznaczyła dyrektor placówki Katarzyna Ozimek, jest nie tylko prezentacja swoich zbiorów, ale również kooperacja z innymi organizacjami w prezentacji i promocji kultury i sztuki:
– Posiadamy dziesiątki tysięcy swoich zbiorów, oczywiście wszystkich ich nie pokazujemy na co dzień, mamy wystawy stałe, ale też organizujemy wystawy czasowe i to organizujemy je we współpracy z wieloma podmiotami, z wieloma stowarzyszeniami, artystami i tak jak wspominaliśmy otwarcie wystawy, którą przygotowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jerzego Dudy-Gracza, a dziś Częstochowski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków prezentuje odsłonę poplenerową, kolejną w Muzeum Częstochowskim w Pawilonie Wystawowym. Staramy się współpracować i wspierać po prostu twórców częstochowskich w ich działaniach, nie tylko prezentując, tak jak mówię, takie wystawy stricte muzealne, ale też działając wszechstronnie. I trzeba też podkreślić, iż jest to nasz rok jubileuszowy i jak widzimy, może już nie będzie w ten sposób, iż codziennie otwarcie nowej wystawy, ale jednak mamy jeszcze w zanadrzu mnóstwo działań i mnóstwo wystaw czasowych, które chcemy w tym roku pokazać.

Oprócz wystawy „Szkice z Częstochowy”, którą oglądać można do 28 lutego, w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica prezentowana jest otwarta we wtorek, 4 lutego 43. Doroczna Wystawa Stowarzyszania Plastyków im. J. Dudy-Gracza.

Idź do oryginalnego materiału