Sześć spektakli w ramach Małych Form Teatralnych w Terespolu

podlasianin.com.pl 7 godzin temu

Druga część projektu „Będzie Wreszcie Teatr w Mieście” (pierwszą częścią były sierpniowe Dni Teatru Ulicznego), czyli Małe Formy Teatralne, odbyła się w sali restauracji Galeria Smaków w Terespolu. Gwiazdą wydarzenia był znany aktor Wiesław Komasa!

Cztery spektakle przygotowane pierwszego dnia skierowane były głównie do młodych widzów, ponieważ poruszały bliską im tematykę. Natomiast drugiego dnia ze swoim autorskim monodramem wystąpili gość honorowy Wiesław Komasa oraz znany już terespolskiej publiczności Mateusz Nowak.

W sobotni wieczór 19 października jako pierwszy wystąpił Michał Orchowski z Teatru „Krzesiwo” z Warszawy w monodramie pt. „Selfie” – niezwykle dramatycznym, z osobistymi wątkami, ukazującym pełen trudnych momentów i porażek zwykły dzień młodego człowieka z niepełnosprawnością, który pomimo wszystko zachowuje pogodę ducha.

W kolejnym spektaklu pt. „A imię me Manipulacja” hipnotyzowała widzów swoim głosem i spojrzeniem Marta Łaska, aktorka teatru Konik z Wrocławia, która wcieliła się w córkę Prawdy i Kłamstwa, czyli Manipulację. Tragiczna opowieść jest osnuta wokół miłosnego związku, w którym mężczyzna jest klasycznym narcyzem. Jest w tym związku muzyka, niecodzienny taniec, oszczędne i wymowne rekwizyty i – co najważniejsze – nie ma zbędnych słów. Sztuka, której autorką jest wykonawczyni, przykuwa uwagę i na długo pozostaje w pamięci.

Nie inaczej jest z trzecim przedstawieniem, w wykonaniu młodziutkiego aktora teatru „Notoco” z Lublina, Karola Bieńka, który w monodramie swojego autorstwa pt. „Tanze” opowiada nam o fascynacji tańcem, któremu poświęcił całe swoje dziecięce i nastoletnie życie, i który po tragicznym wypadku musi przemyśleć swoje życie na nowo. Czy będzie w nim też miejsce na taniec…?

Ostatnim spektaklem tego dnia był „Runway” w wykonaniu Alicji Stankiewicz, aktorki teatru Fundacji Banina z Warszawy, w którym wciela się w rolę zbuntowanej nastolatki, przeżywającej swoją pierwszą miłość. Po jego zakończeniu aktorka i reżyser przedstawienia Bartek Miernik podjęli z publicznością dyskusję na temat poruszony w przedstawieniu.

Niedziela 20 października była ostatnim dniem teatralnych prezentacji. Publiczność miała okazję usłyszeć fascynującą interpretację fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w spektaklu pt. „Pan Tadeusz. Impromptu. Próba” w wykonaniu utytułowanego aktora Mateusza Nowaka.

To laureat m.in. Złotego Medalu z okazji 20-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Jednoosobowych Armmono w Erywaniu (Armenia), odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublin i Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego. Zagrał ponad 300 razy, w tym ponad 60 razy za granicą, w 20 krajach na czterech kontynentach.

Druga edycja projektu pn. „Będzie wreszcie teatr w mieście” zakończyła się niezwykłym monodramem pt. „Jak to się wszystko dziwnie plecie” w mistrzowskim wykonaniu (reżyseria i scenariusz także jego autorstwa) nestora polskiego teatru i filmu, wspaniałego Wiesława Komasy. Opowiada on w nim prawdziwą i tragiczną historię Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który nie może pogodzić się ze swoim scenicznym wizerunkiem.

Wiesław Komasa zagrał blisko 200 ról w teatrach w Polsce i za granicą (m.in. w teatrach im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym w Poznaniu, w Warszawie w teatrach Polskim, Narodowym, Dramatycznym, Rozmaitości oraz Teatrze Telewizji). Wystąpił w blisko 20 filmach i kilkunastu serialach. Jest laureatem około 20 nagród, m.in. Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

– Dziękujemy serdecznie naszej publiczności z Terespola oraz całego regionu za tak liczne przybycie, i mamy nadzieję, iż za rok dojdzie do trzeciej edycji „Będzie wreszcie teatr w mieście” oraz iż stanie się ona kulturalną marką Terespola, dzięki której miasto będzie kojarzone nie tylko z przejściem granicznym, ale także z widowiskową sztuką teatralną! – mówi organizator, czyli dyrekcja Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu.

Projekt MCKSiR w Terespolu pn. „Będzie Wreszcie Teatr w Mieście” otrzymał dofinansowanie z Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu Kultura-Interwencje edycja 2024, w kwocie 41 tys. zł.

Zobacz też relację z sierpniowych Dni Teatru Ulicznego w Terespolu.

tekst Anna Pietrusik

zdjęcia Sylwia Pogorzelska

Idź do oryginalnego materiału