Królowa Silvia - żona obecnego króla Karola XVI Gustawa (synowa księciaGustawa Adolfa).
W okresie małżeństwa i panowania męża zaprezentowała nam rekordową ilość strojów regionalnych. Tradycyjnie w ciągu roku ubiera trzy stroje regionalno-narodowe. Strój narodowy ( 6 czerwca i we wrześniu), Olnadii (podczas wręczenia nagrody roku Olandii oraz czasem na powitanie lata- Midsommar), regionalny z Lövo/ Ekerö (na dzień osób starszych).
◘ Strój regionalny z Olandii
Jako królowa pierwszy strój regionalny dostała w 1976r. z okazji pierwszej wizyty na wyspie.
◘ Strój narodowy Szwecji
Stroje regionalne popadły w zapomnienie podczas II wojny światowej, ale odkryto je ponownie, gdy w 1977 r. były częścią wystawy w Muzeum Nordyckim. Gdy królowa Sylwia zdecydowała się założyć szwedzki strój podczas pierwszych oficjalnych obchodów Dnia Narodowego w 1983 r., strój zyskał popularność.
Królowa ubiera także ten strój podczas obchodów pod koniec lata w Stenhammar.
◘ Strój regionalny z Jämtland
Jako, iż król podczas panowania nie ma praktycznie swojego księstwa, to
królowa posiada z tamtejszych obszarów strój regionalny. Dokładnie jej
ubiór pochodzi z parafii Sunne, a królowa dostała go od Jämtland.
Królowa miała go na sobie prawdopodobnie tylko raz w 1986r. Para królewska odwiedziła miasto Sunne, 6 czerwca 1986r. z okazji święta narodowego i 200 rocznicy istnienia miasta.
◘ regionalny z Laponii (Sammów)
Królowa dostała strój w 1993r. z związku z inauguracją parlamentu Samów. Następnie ubrała go cztery lata później podczas kolejnych obrad parlamentu.
Gákti- Tradycyjny ubiór ludu Sami, w przeszłości wykonywany ze skóry renifera i ścięgien, w tej chwili zwykle szyty z wełny, bawełny lub jedwabiu.
Gákti jest szyty najczęściej w jednym kolorze (czerwony, niebieski, zielony, biały, brązowy), ozdobionym kontrastowymi pasmami, plecionkami, haftem i często kołnierzem.
Ostatnio widzieliśmy królową w 2020r. w tym stroju podczas podróży do Laponii.
◘ regionalny z Skanii (Östra Göinge)
Królowa Sylwia miała na sobie strój z północno-wschodniej Skanii 9 czerwca 2006
Pierwszy raz zauważono królową w nim na zamku Bäckaskog w Malmö z okazji Dnia Narodowego 1978r.
Kostium pochodzi z dzielnicy Villands i został podarowany królowej w związku z królewską kolacją w zamku Bäckaskog w październiku 1978 r., której gospodynią była hrabina Alice Trolle Wachtmeister. „Sama byłam na tej kolacji i miałam na sobie podobny strój”
Na początku myślano, ze to Göingedräkt z regionu Östra Göinge, najwłaściwsze byłoby stwierdzenie, iż jest to strój z północno-wschodniej Skanii, ponieważ stroje z tego regionu, z zachodniego Blekinge i hrabstwa Kronoberg są bardzo podobne. Ponownie nawiązuje do dnia kostiumów, który odbędzie się 2 lipca w lokalnym parku historycznym w Broby, gdzie między innymi będzie można zobaczyć również kostiumy z dzielnicy Villands. – I nie wygląda na królową. Jednakże stroje nie były jednakowe, mogły różnić się na przykład kolorem spódnic. Jak wyjaśnia, jedynie krój i wygląd kostiumów był taki sam. Barbro Nyberg cieszy się, iż królowa miała na sobie tę suknię podczas wizyty w Malmö. – To było bardzo uprzejme z jej strony, a najważniejsze, iż to był strój skandyjski – mówi. Podczas Dnia Narodowego królowa Sylwia miała na sobie strój ludowy z Östra Göinge, który otrzymała w 1981 r. pod Eriksgatan. Zdjęcie: Skanowanie Królowa Sylwia miała na sobie strój ludowy z regionu Östra Göinge, gdy odwiedzała Malmö w Dniu Narodowym. – Otrzymała ją w 1981 roku na Eriksgatan, a chustę, którą miała na głowie, zawiązała Inga Jönsson z Önnestad Folk High School – mówi Barbro Nyberg, była konsultantka ds. rękodzieła w dawnym okręgu Kristianstad. Z tekstów TT wynika, iż królowa była ubrana w szwedzki strój narodowy, co jest nieprawdą. – Myślę, iż powinniśmy być patriotami lokalnymi. Jak zauważa Barbro Nyberg, królowa założyła ten kostium, aby oddać hołd Skanii, i postanowiła wesprzeć dzień kostiumów w Broby Hembygdspark, który odbędzie się 2 lipca.
◘ regionalny z Rätiviks
Na obchodach 60 urodzin królowej Sonji goście pojawili się w swoich strojach regionalnych (wybrane osoby). To właśnie w 1997r. dowiedzieliśmy się, iż królowa posiada strój regionalny z Dalarny ( z regionu Rätiviks). Chociaż pierwsza zmiana pojawiła się w 1976r. Synowa królowej ma również strój regionalnych z Dalarny, ale innego regionu.
Poniżej możecie zobaczyć ile rodzajów strojów reginalnych jest w Dalarnie.
◘ regionalny z Lövo/ Ekerö
To jeden z najnowszych strojów królowej Silvii - dostała go stosunkowo nie dawno, bo dwie dekady wcześniej. Kiedy królowa otrzymała swój rodzimy strój
Podczas przyjęcia w Pałacu w Sztokholmie 21 grudnia 2003 r., dzień przed urodzinami królowej Sylwii, kostium Lovö został wręczony przez Barbro Berg, Stowarzyszenie Historii Lokalnej Lovö, Kerstin Balck-Ahlén, Stowarzyszenie Historii Lokalnej Ekerö-Munsö i Ingrid Sandberg, Stowarzyszenie Gospodyń Domowych Dom i Społeczeństwo, Ekerö - do królowej Sylwii, mieszkanki Lovö. Zdjęcie: Anders Jarnerud Podczas wizyty w zamku Ekebyhov latem 2004 r. Królowa Sylwia w swoim nowym, rodzinnym stroju. Tutaj witana jest Kerstin Balck-Ahlén, twórca stroju przez królową Sylwię. Strój ten wyszydeł z inicjatywy pań z tego regionu, a królowa co roku odwiedza Ekero z oakjzi dnia osób straszych " De gamlas dag"◘ regionalny z Bohusläns
Była słoneczna środa w czerwcu, kiedy Carl XVI Gustaf i królowa Silvia świętowali dzień narodowy Szwecji w Uddevalla. Obecni byli fotografowie Bohuslaningen PeO Nilsson i Lasse Edwartz.wizyta królewska w Uddevalla 6 czerwca 1984
Wręczenie tradycyjnego stroju Bohuslän królowej Sylwii przed wizytą pary królewskiej w Uddevalla w Dniu Narodowym 1984 r. Opis z nieznanej gazety codziennej lub wieczornej na temat wizyty króla w 1984 r.: „Kiedy królowa Sylwia przybędzie do Uddevalla 6 czerwca, aby wziąć udział w obchodach Dnia Narodowego, założy autentyczny strój Bohuslän. Stowarzyszenie Gospodyń Domowych Uddevalla zauważyło to na wczesnym etapie. Teraz piękny strój ludowy został zaprojektowany i ukończony Aby wszystko „zadziałało”, „Dwie członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Domowych, Inga Carlström i Dagny Forster, pojechały w czwartek do Sztokholmu, gdzie wręczyły królowej piękny i wyjątkowy prezent. W ten sposób królowa ma również czas „przymierzyć” kostium przed premierą w Uddevalla." Wręczenie tradycyjnego stroju Bohuslän królowej Sylwii przed wizytą pary królewskiej w Uddevalla w Dniu Narodowym 1984 r. Opis z nieznanej gazety codziennej lub wieczornej na temat wizyty króla w 1984 r.: Rok 1984 był pierwszym rokiem, w którym szwedzkie flagi otrzymało tytuł Dnia Narodowego. Dopiero w 2005 roku 6 czerwca stał się świętem
Królowa za czasów panieństwa również nosiła stroje regionalne ze swojej ojczyźnie.