Straż Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. przypominają o przestrzeganiu znaków STOP, nie ignorowaniu włączonego pulsującego czerwonego światła i nie omijaniu zamkniętych rogatek.
Kierowcy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia. W kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu. Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem.
#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie. Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo-drogowym mają trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z żółtej naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory (06.2018 r. – 11.2024 r.) odebrano już 41 476 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 1 376 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 2 926 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.
https://www.youtube.com/embed/L3kbwqEIOzY
https://www.youtube.com/embed/NuYYRGyCK6I
Źródło. Straż Ochrony Kolei /PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. / Bezpieczny Przejazd