Sejm RP ogłosił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego. 20 listopada minie dokładnie 100 lat od śmierci autora „Syzyfowych prac”. W związku z tą rocznicą Muzeum Narodowe w Kielcach zaplanowało wiele wydarzeń.
Kielecka instytucja była jedną z placówek, które wnioskowały, by w tym roku szczególnie uczcić Stefana Żeromskiego. Muzeum Narodowe w stolicy Świętokrzyskiego nie tylko pamięta o wybitnym pisarzu i działaczu, ale także pielęgnuje pamięć o nim w jednym ze swoich oddziałów, Muzeum Stefana Żeromskiego.
Jak mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach, jednym z ważniejszych wydarzeń będzie ogólnopolska konferencja naukowa, pt. „Żeromski od nowa. Co się stanie z tym dziedzictwem?”, zaplanowana na drugą połowę listopada.
– Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Konferencja zgromadzi najważniejszych badaczy życia i twórczości pisarza, wybitnych literaturoznawców, historyków i muzealników. Umożliwi zaprezentowanie najnowszych badań nad życiem i twórczością pisarza, ale także da sposobność do dyskusji o znaczeniu Żeromskiego dla polskiej literatury i kultury – zaznacza.
Muzeum planuje także stworzenie wystawy plenerowej „Żeromski 1864-1925”.
Jak mówi Urszula Kinder, ma w interesujący sposób poprowadzić przez najważniejsze momenty z biografii, ale także twórczości oraz działalności społecznej pisarza.
– Prawdopodobnie będzie prezentowana w Sejmie RP, w kwietniu tego roku – dodaje.
Postać Stefana Żeromskiego ma również przybliżyć 12 wykładów popularno-naukowych. Będą się odbywały w ramach cyklu „Niedziela w muzeum”.
– Każdy miesiąc planujemy zaczynać w oddziale poświęconym Stefanowi Żeromskiemu. W programie znajdą się tematy dotyczące literackiego dorobku, znajomości z innymi wybitnymi postaciami, życia rodzinnego, a także aktywności społecznej Stefana Żeromskiego i jego wpływu na polską kulturę – wyjaśnia rzecznik.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 5 stycznia, o godz. 12.00, w Muzeum Stefana Żeromskiego. Poprowadzi je Paulina Bies, a mówić będzie o Zakopanem. Uczestnicy dowiedzą się, od czego zaczęła się fascynacja pisarza Tatrami. Przekonają się także, iż Zakopane wielokrotnie stawało się dla niego nie tylko domem, ale i miejscem, gdzie powstały znaczące fragmenty jego dzieł.
Na tym nie koniec zaplanowanych działań. Urszula Kinder zapowiada, iż mają powstać dwa artykuły do Rocznika Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Planujemy także artykuł „Stefan Żeromski 1864-1925”, który znajdzie się w Kronice Sejmowej, wydawanej przez kancelarię Sejmu RP – zaznacza.
Muzeum zamierza także wydać „Puszczę jodłową” Stefana Żeromskiego.