Spotkanie zarządu Radia 357 z Patronami

radio357.pl 2 tygodni temu

Zarząd Radia 357 przedstawił najważniejsze dane finansowe oraz dotyczące rozwoju projektu. Po raz pierwszy prezentacja taka odbyła się z udziałem publiczności – Patronów, którzy wsparli Radio 357 jako pierwsi i robią to nieprzerwanie od 4 lat. Co miesiąc darowizny na działalność Radia 357 przekazuje w tej chwili około 50 000 osób.

Radio 357 powstało w 2020 roku dzięki szeroko zakrojonej akcji crowdfundingowej – dziesiątki tysięcy Patronów wsparło ideę stworzenia nowego radia internetowego, które gwałtownie stało się największym finansowanym społecznościowo projektem medialnym w Polsce.

Radio 357 wzmacnia finanse i mobilizuje społeczność

Podczas spotkania z Patronami zarząd Radia 357 podsumował pierwsze półrocze 2024 roku pod kątem danych finansowych.

– Radio 357 to unikatowy, już dojrzały projekt i ambitne medium. Dbamy o formy dziennikarskie, które coraz trudniej znaleźć gdzie indziej. Ta ambicja ma jednak swoją cenę – formy takie wymagają dużych nakładów i dużego zespołu. Wsparcie Patronów jest konieczne, żeby się nie zatrzymać. Równolegle – musimy wzmacniać radio, zwiększać jego potencjał finansowy i starać się pozyskiwać środki także z innych źródeł – wyjaśnia Paweł Pobóg-Ruszkowski, odpowiedzialny w Radiu 357 za obszar finansów.

Zarząd przedstawił wizję finansowego wzmocnienia projektu Radia 357.

– Zawsze odpowiedzialnie i rozsądnie planujemy budżety na kolejne lata. Wiedzieliśmy, iż ten rok będzie trudny. Kilka rzeczy negatywnie nas zaskoczyło. Z drugiej strony potrzebujemy zebrać siły do kolejnego skoku rozwojowego. Oznacza to konieczność mobilizacji – zarówno w zespole jak i w radiowej społeczności słuchaczy i patronów – mówi Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357.

W tym celu Radio 357 optymalizuje koszty i realizuje nowe pomysły na wzmocnienie budżetu. Przede wszystkim są one skupione wokół szerokiego wachlarza propozycji współpracy z firmami.

– W niektórych rozgłośniach komercyjnych choćby 100% ich budżetów pochodzi z bloków reklamowych. Z kolei media publiczne opierają się na państwowych dotacjach, resztę uzupełniając też blokami reklamowymi. My działamy inaczej, ale nie znaczy to, iż nie potrzebujemy zasilać naszego budżetu – mając też misję tworzenia jakościowego, a więc kosztownego radia – tłumaczy Aneta Kowalska, odpowiedzialna w zarządzie Radia 357 za sprzedaż, marketing, komunikację i e-commerce. – Współpracę z firmami powstają w ścisłej współpracy z radiowym zespołem – po to, by były zgodne z naszymi wartościami. Zawsze ciekawe, oryginalne i na naszych warunkach. Dbamy też o korzyści dla słuchaczy i Patronów. W ten sposób powstają nowe audycje i podcasty, jesteśmy w stanie angażować nowych autorów i wysyłać naszych dziennikarzy w świat – dodaje.

Radio 357 będzie też dywersyfikować sposoby w jakich pozyskuje swoje przychody. Pojawiać się więc będą różne inicjatywy wzmacniające projekt od strony finansowej.

– Inflacja po cichu, ale konsekwentnie “zjada” środki wpłacane przez naszą społeczność. Przez 4 lata w ten sposób zniknęło 40% – czyli z każdych 10 złotych realnie mamy do dyspozycji o 3 zł mniej. Bazujemy na dobrowolnych wpłatach, więc to Patroni decydują o ich wysokości. Nie chcemy też obciążać ich kieszeni ponad miarę – inflacja dotyka przecież tak samo każde gospodarstwo domowe. Jednocześnie ok. 70% odbiorców słucha Radia 357 bez udziału w kosztach jego nadawania. Rozumiemy to i różne powody takiej decyzji. Z drugiej strony – musimy utrzymać radio i tempo rozwoju. Dlatego wprowadzimy krótkie spoty promocyjne i treści sponsorowane w komunikacie startowym, poprzedzającym start radia na żywo u osób, które nie chcą lub nie mogą zaangażować się finansowo we wsparcie radia. Wysłuchanie takiego komunikatu będzie alternatywną formą wsparcia lub dobrym pretekstem do tego, aby rozpocząć regularne, comiesięczne wsparcie naszego projektu. Co ważne, zależy nam na tym, by Patroni słuchający nas w przez naszą stronę albo w oficjalnej aplikacji w ogóle nie odczuli tej zmiany – dzięki temu będziemy mogli wygrać dla radia jego pełen zasięg – tłumaczy Paweł Sołtys.

W ramach optymalizacji kosztów Radio 357 uruchomiło własny system do komunikacji mailowej i wysyłania wiadomości w aplikacji. Zoptymalizowano też sposób dystrybucji treści podcastowych. W obniżaniu kosztów działalności bardzo istotną rolę odgrywa także własny system płatności.

– Dzięki temu istotnie obniżamy koszt obsługi finansowania przez Patronów. Krótko mówiąc, dzięki mniejszej prowizji, więcej zostaje w radiowym budżecie – dodaje Paweł Sołtys.

Wszyscy Patroni mogą w prosty sposób przenieść wsparcie, korzystając ze strony wspieramnanowo.radio357.pl.

Radio 357 regularnie informuje Patronów o kluczowych danych finansowych i tym, jak dysponuje otrzymanym wsparciem. Poszczególne elementy budżetu omawiane są na spotkaniach live, które każdy Patron może obejrzeć na żywo lub odtworzyć w Strefie Twoje 357.

Priorytety Radia 357 to silny zespół tworzący bezkonkurencyjne treści.

– Rośniemy jako firma i to jest bardzo dobra informacja. Żeby radio grało musimy zadbać o obsługę wszystkich obszarów. To przecież nie tylko antena – ale też technika, marketing, komunikacja ze słuchaczami i patronami. Oznacza to jednak także po prostu większe potrzeby finansowe. Jednak radio to ludzie – bez tej ekipy w odbiornikach słuchaczy zapadłaby głucha cisza. A takiej opcji nie ma. Grupa osób, które są z nami związane na stałe i comiesięcznie współpracują to około 120 osób. Jesteśmy tu, w Warszawie, ale też rozsiani w Polsce i po całym świecie – od Japonii po Kalifornię. To oczywiście bardzo duża pozycja budżetowa. Ale obiecując Patronom radio, obiecywaliśmy też jego jakość. A tą mogą dać tylko profesjonaliści z pasją do tej roboty – mówi Marcin Cichoński, odpowiedzialny w zarządzie Radia 357 za sprawy pracownicze.

W zakresie oferty programowej Radio 357 stawia na dwa najważniejsze filary – muzykę i publicystykę.

– Radio 357 to muzyka najlepiej opowiedziana w kraju. To nieustanne poszukiwanie – ciekawych brzmień, premier, trzymanie ręki na pulsie aktualności w świecie popkultury. Wspieramy przy tym szczególnie polskich artystów i zachowujemy autorski charakter audycji, niezależność od wytwórni i algorytmów rządzących muzycznym streamingiem w internecie – mówi Agnieszka Szwajgier, odpowiedzialna w zarządzie Radia 357 za ofertę programową.

Radio 357 intensywnie rozwija także programy publicystyczne – w ramach powołanej w tym celu Redakcji Słowa.

– Stawiamy szczególnie na dziennikarstwo międzynarodowe – “Na Dachu Świata” Michała Żakowskiego to jedna z najpopularniejszych audycji niemuzycznych. Niedawno dołączył do nas Adrian Bąk tworzący “Daleki Zasięg” oraz “Niewidzialne Światy”. Nowi autorzy tworzą wieczorny Placu na Rozdrożu. Rozwijamy też pasmo nocne oraz formy kontaktu ze słuchaczami – audycje z ich telefonicznym udziałem to aż 7 godzin dziennie – dodaje Agnieszka Szwajgier.

Produkcje Radia 357 zdobywają nagrody na konkursach i festiwalach – do tej pory wyróżnione zostały między innymi w konkursach: Grand Press, Podcast Roku im. Janusza Majki, Audionomia, Człowiek w Zagrożeniu czy Festiwal Wrażliwy.

Pełny zapis video spotkania z Patronami, które trwało ponad godzinę, dostępny jest tutaj.

Idź do oryginalnego materiału