19 grudnia o godz. 10.00 Kino Lewart w Lubartowie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia dla miłośników kina i historii. Tego dnia odbędzie się projekcja filmu „Taksówkarz – cichy bohater grudnia”, połączona ze spotkaniem z reżyserem, Grzegorzem Linkowskim.
O filmie…
Anonimowy lubelski taksówkarz w noc wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ostrzegał działaczy opozycji przed nadchodzącymi represjami.
Czy po latach uda się go odnaleźć?
Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego odnajdują się i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku ZOMO na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR… Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradność ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.
Grzegorz Linkowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” 1999-2009 i szef Lubelskiego Funduszu Filmowego 2009-2023. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych „Przekraczać Mury”, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Jest reżyserem 35 autorskich filmów dokumentalnych o problematyce tożsamości, dialogu kultur i religii m. in.: „Bracia tego samego Boga”, „…wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż” , ,,Ballada Chasydzka o Nowym Roku”, „Marsz żywych”, „Święte dzieci”, „Teczki”: „Ballada o domu” , „Proboszcz Majdanka” , ” Historia pewnego sumienia ” ,”Świat według błazna ” „Niewygodny” , „Strażnik poranka”, ”Nasz profesor papieżem” „Wybaczyć wszelkie zło”, „Bo jestem stąd”, ”Hakerzy Solidarności”, „Zwierzę na papierze” oraz najnowsze: „Świętokradztwo”, „Lot do wolności”, „Wiek w służbie Deo et Patriae” i „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. prestiżowych: Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. Grand Prix „Korzenie” 1999, Finalist Certificate Award New York Festivals 2004 i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w 2010 r. Nagrodę Angelusa Artystycznego 2016, Brązowego NURTU 2017 i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności w 2022 roku.
Bilety
Bilety 13 zł / w kasie kina przed seansem.