
W tym roku obchodzimy Milenium Koronacji Pierwszych Królów - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Z tej okazji Mieczysław Machowicz, edukator i propagator najstarszych dziejów Kalisza, który od lat prowadzi żywe lekcje historii - najpierw wożąc łodzią św. Wojciecha na Zawodzie, później w samych Grodzisku, a w tej chwili w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów, w raz z żoną Aurelią przygotowali specjalny program edukacyjny poświęcony Bolesławowi Chrobremu. Zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych realizowane są w klimatycznej ceglanej sali. Prowadzący lekcje zgromadzili w niej repliki m.in. uzbrojenia, które można wziąć do ręki i przymierzyć. A spotkanie podzielone jest na trzy części.
na fot.: klasztor oo. Franciszkanów, w którym realizowane są lekcje
„Pierwszy element to jest skryptorium. W nim każde dziecko przepisuje inny fragment średniowiecznych kronik poświęcony Bolesławowi Chrobremu. W całości te urywki tworzą życiorys króla. W drugiej godzinie, na replice prasy Gutenberga drukujemy replikę drzeworytu z początku XVI wieku, na którym jest pokazana koronacja Bolesława Chrobrego. I trzecia godzina to spotkanie z pierwszym królem Polski" - wyjaśnia radiuCENTRUM Mieczysław Machowicz, który to wciela się w postać Bolesława Chrobrego i na koniec, przy znajdującej się w krużgankach klasztoru gipsowej replice Drzwi Gnieźnieńskich odpowiada na pytania uczestników dotyczące życia i panowania pierwszego króla Polski.
na fot.: Mieczysław Machowicz w roli Bolesława Chrobrego
Uczestnicy lekcji na koniec otrzymują replikę wybijanego po tysięcznym roku denara Bolesława Chrobrego. Znajduje się na niej napis Princes Polonie i jest to pierwszy zapis nazwy Polska. Lekcje będą odbywać się do końca roku 2025.
Na lekcje można zapisać się na stronie www.zawodzie.eu
Autor:


