Dzisiaj – 7 grudnia, od godz. 12:00, w siedzibie Fundacji przy ul. Świętojerskiej miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie z najstarszą historią terytoriów Armenii z cyklu „Armenia znana i nieznana„.
Marina Khanamiryan – historyk, archeolog, kulturoznawca, organizatorka wielu inicjatyw kulturalnych w Polsce i Armenii, dzisiaj zabrała nas w podróż po odkryciach archeologicznych. Poczynając od najstarszych, od wczesnej epoki brązu – VII tys. p.n.e. przeprowadziła nas do czasów współczesnych, prezentując niezwykle interesujące obiekty i fakty z historii Armenii.
W związku z przypadającą dzisiaj rocznicą tragicznego trzęsienia ziemi w Armenii – 7 grudnia 1988 r., to wydarzenie poruszyło cały świat. Marina odtworzyła nagranie wiadomości polskiego Dziennika Telewizyjnego z tych dni. Wiadomości m.in. przypomniały organizację pomocy jaką Polska i społeczeństwo niosło Armenii w tych tragicznych wydarzeniach. Dzisiejszą prezentację zakończyło odtworzenie wzruszającego nagrania francuskich artystów śpiewających pieśń poświęconą Armenii. Gościem specjalnym spotkania była młoda artystka, Tatewik Szekoyan – malarka, przewodniczka w muzeum Minasa Awetisyana (znanego ormiańskiego malarza), mieszkanka tragicznie doświadczonego miasta Giumrii, która te straszne wydarzenia zna z opowiadań swoich najbliższych.
mot, fot. Danek Deńca