Zima jeszcze trwa i służby oraz instytucje miejskie wciąż zajmują się osobami bezdomnymi. Jednak jest to dobry czas, by przeanalizować sytuację i przyjąć nowe rozwiązania, które pomogą bezdomnym.
Uczestnicy spotkania w Ratuszu przyznawali, iż trudno jest policzyć bezdomnych koczujących na ulicach: – O ile w schroniskach dla mężczyzn i dla kobiet, w szpitalu czy zakładzie karnym jest to możliwe, to w różnych koczowiskach na terenie miasta ich liczba jest różna. Często unikając kontaktu ze strażą miejską czy policją, oddalają się z miejsc swojego przebywania a wracają gdy spis bezdomnych się kończy.
Wszystkich bezdomnych w Grudziądzu może być około 200. Przybyło w tym gronie, niestety, osób młodych uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.
Wielu bezdomnych korzysta ze schronisk im. św. Brata Alberta (około 90). Ostatnio w schronisku dla kobiet przebywało 17 pań. Na SOR-ze w szpitalu nikt, a na oddziałach szpitalnych 7 osób.
Gdy były mrozy, służby miejskie co tydzień odwiedzały bezdomnych w koczowiskach i dostarczały koce. Teraz sprawdzanie sytuacji bezdomnych żyjących na ulicy odbywa się rzadziej.
– Koordynuję działania różnych jednostek, by pomoc udzielana osobom w kryzysie bezdomności była maksymalnie efektywna właśnie zimą. Szczególnie dla nich – mówi Róża Lewandowska. – Wnioski mogą napawać optymizmem. Problem bezdomności przez cały czas wprawdzie istnieje, nad czym szczerze ubolewam, z każdym rokiem wypracowujemy coraz efektywniejsze narzędzia zapobiegania jego następstwom, czasem tragicznym.
Z dyskusji wynikało, iż jest ogromne zapotrzebowanie na korzystanie ze schroniska opiekuńczego. Dobrze byłoby zwiększyć ilość mieszkań chronionych. W czasie od 15 kwietnia do 27 maja odbędzie się nabór wniosków jeżeli chodzi o mieszkania chronione. Jest kwestia uzyskania dofinansowania w granicach 2,5 miliona zł. od marszałka województwa. O to Grudziądz będzie zabiegać.
– Gorąco pragnę, by los nie skazywał nikogo na bezdomność, a osoby, które zostały nim dotknięte, mogły znaleźć wyjście z kryzysu i pokonać trudności także dzięki naszej pomocy – deklarowała wiceprezydent Róża Lewandowska. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom i instytucjom za ich codzienną pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT