
fot. MCSW Elektrownia
W oprowadzaniu po wystawie Wojciechowi Fibakowi towarzyszyć będzie jej uczestniczka Agata Kus – jedna z najliczniej reprezentowanych w kolekcji artystek. Wydarzenie będzie wspaniałą okazją, aby obejrzeć ekspozycję z perspektywy samego kolekcjonera i usłyszeć historie związane z każdym z prezentowanych na wystawie dzieł.
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Podróże z Kapuścińskim i Fiedlerem
„Maluchem przez Afrykę" to wydarzenie towarzyszące wystawie "Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego". Zaprasza Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Rynek 11). Wstęp 15 zł.
„Maluchem przez Afrykę" to barwna i fascynująca opowieść o niezwykłej podróży Arkadego Pawła Fiedlera, wnuka wybitnego polskiego podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Przez 3,5 miesiąca przemierzał on Afrykę fiatem 126p, popularnie zwanym "Maluchem", pokonując ponad 16 tys. km. Trasa prowadziła głównie przez kraje Afryki Wschodniej – od Egiptu, poprzez Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Tanzanię, Zambię, Botswanę i Namibię, aż po Przylądek Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Pomysł na tę niezwykłą wyprawę narodził się z pasji podróżowania samochodem oraz sentymentu do charyzmatycznego pojazdu, nazwanego „Zieloną Bestią". Ten mały samochód o wielkim charakterze budził niezwykłe zainteresowanie mieszkańców odwiedzanych krajów, stając się prawdziwym magnesem dla lokalnej społeczności. Przede wszystkim jednak podróż była spełnieniem marzenia zakorzenionego głęboko w genach – o przeżyciu niezapomnianej przygody i przemierzeniu całego afrykańskiego kontynentu.
Arkady Paweł Fiedler – zmotoryzowany podróżnik i entuzjasta dalekich wypraw samochodowych, a także autor filmów i książek podróżniczych. Jest wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika, Arkadego Fiedlera. Od lat z pasją odkrywa świat za kierownicą samochodu. Jest twórcą i organizatorem projektu filmowo-podróżniczego PoDrodze -„Maluchem wzdłuż granic Polski", „Maluchem przez Afrykę", „Maluchem przez Azję" oraz „Maluchem przez Amerykę Południową".
W 100 lat od powstania
W Muzeum Historii Radomia (Rynek 4/5 odbędzie się wykład „Fabryka Broni w Radomiu. Infrastruktura 1922-1940”, który wygłosi kustosz działu historii "Malczewskiego" Mariusz Król. Wstęp 15 zł.
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia powstania radomskiej Fabryki Broni. Tematem autorskiego wykładu muzealnego będzie historia radomskiego przemysłu obronnego, największego zakładu produkcyjnego w Radomiu - Fabryki Broni. Prelegent opowie o historycznej infrastrukturze tworzącej zwarty kompleks przemysłowy, funkcjonującej wytwórni produkującej broń na cele obronne państwa polskiego, w okresie II RP, od chwili powstania w 1922 r. do początku II wojny światowej.
Pokaz multimedialny wraz z merytorycznym opisem 57 budowli wprowadzi uczestników w przestrzeń najnowocześniejszej wytwórni, jedynego producenta broni indywidualnej w latach 30. XX wieku w Polsce.