Agencja Informacyjna: „Yangge BOT” to hashtag popularny w mediach społecznościowych na całym świecie. Materiał wideo z pokazu podczas Gali Święta Wiosny CMG stał się viralem. To pokaz na podstawie koncepcji „myśl + sztuka + technologia”, który wzbudza zdumienie widzów.
Spis treści
Spektakularny taniec ludzi i robotów
Pokaz Yangge BOT wykorzystuje muzykę charakterystyczną dla północno-wschodniego stylu „yangge”, w rytm instrumentów takich jak suona, gongi i bębny, które swoim przenikliwym i wysokim brzmieniem wyznaczają żywiołowy rytm i płynną melodię, oddając unikalny urok sztuki ludowej.
Yangge to forma chińskiego tańca, bardzo popularna w północnych Chinach i uważana za jedną z najbardziej reprezentatywnych form sztuki ludowej. Cieszy się popularnością zarówno na wsiach, jak i w miastach. Szczególnie chętnie tańczona jest przez osoby starsze. Wieczorami tłumy ludzi wychodzą na ulice, by tańczyć razem w szeregu lub w kręgu.
Człowiek, taniec, technologia
Taniec robotów łączy najbardziej ekscytujące elementy stylu północno-wschodnich Chin, energetyczny taniec „yangge” oraz zaawansowaną technologię robotyczną. Występ tworzy harmonijną i zabawną interakcję „człowieka + tańca + technologii”, oferując pełne życia i euforii widowisko.
W przedstawieniu wyreżyserowanym przez znanego chińskiego reżysera Zhanga Yimou wystapiło 16 robotów wyprodukowanych przez chińskie przedsiębiorstwo robotyczne Unitree. Roboty zostały ubrane w kwiatowe wyściełane kurtki w stylu północno-wschodnim chińskim. Na scenie roboty wystąpiły razem z tancerkami z chińskiego Instytutu Sztuki Xinjiang. Humanoidalne roboty mogą nie tylko płynnie skręcać talię i naśladować ludzkie ruchy kopania nogami. Dzięki precyzyjnym mechanicznym ruchom ramion roboty wysyłały chusteczki wirujące i unoszące się w powietrzu, tworząc olśniewający spektakl wizualny, który symbolizował idealne połączenie tradycji i nowoczesności.
Pokaz finezyjnej technologii
Już samo utrzymanie stabilnej pozycji pionowej jest wyzwaniem dla obecnych humanoidalnych robotów. Aby wyrzucić chusteczkę i złapać ją z powrotem na miejsce, wymaga integracji czujników, algorytmu i inteligentnego projektowania.
„Zaprojektowaliśmy bardzo sprytny mechanizm, który integruje wiele algorytmów sterowania AI. Na końcu robota znajdują się dwa silniki: jeden utrzymuje szybki ruch wirowania, podczas gdy drugi zapewnia, iż chusteczkę można wyrzucić, a następnie wycofać” – powiedział CGTN przedstawiciel marketingu Unitree producenta robotów tworzących pokaz.
Robot Unitree H1
Robot, który zaprezentował się na Gali Święta Wiosny CMG to Unitree H1, humanoidalny produkt robota Unitree. Ma wysokość 1,8 metra i waży 47 kilogramów.
Roboty Unitree H1 weszły na scenę na scenie Spring Festival Gala ponad rok po debiucie w sierpniu 2023 roku. Były pokazywane również w konferencji NVIDIA GTC w 2024 roku. Aby przygotować artystyczny pokaz, roboty przeszły trzy miesiące intensywnych „prób”, a ich ruchy zostały zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania taneczne.
Roboty Unitree H1 wykorzystują technologię sterowania ruchem całego ciała napędzaną sztuczną inteligencją, zdolną do osiągnięcia maksymalnego wspólnego momentu obrotowego 360 N・m. W połączeniu z technologią percepcji głębi panoramicznej 360° mogą precyzyjnie uchwycić każdy ruch w otoczeniu. Co więcej, dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji mogą doskonale „zrozumieć” muzykę, dostosowując ruchy w czasie rzeczywistym zgodnie z muzyką.
Precyzyjna technologia pozycjonowania i nawigacji laserowej 3D SLAM umożliwia również robotom dokładne znajdowanie lokalizacji choćby w złożonych środowiskach scenicznych – twierdzi producent.
Ile kosztuje robót Unitree H1?
Unitree nazwało ten model robotów „Fuxi”, homofon dla mitycznego przodka narodu chińskiego, symbolizujący piękne błogosławieństwa przyniesione przez technologię. Roboty Unitree to nie nowinki prezentowane tylko w ramach pokazów, ale konkretna oferta rynkowa. Robotycznych tancerzy można kupić za korzystną cenę w porównaniu z ofertami amerykańskiej czy japońskiej konkurencji.
Unitree zakończył pierwszą komercyjną dostawę serii H1 w październiku 2023 roku za cenę 650 000 juanów (około 90 000 USD) za egzemplarz. W maju 2024 roku Unitree wprowadziło serię G1, o wysokości 1,27 metra i wadze około 35 kilogramów, z ceną wywoławczą 99 000 juanów. Spektakularny pokaz tańca prawdopodobnie przyśpieszy kolejne zamówienia na roboty Unitree.
Agencja Informacyjna, AI World, Chiny /MOK / źródło: Unitree / 29.01.2025