Seriale, które polecam każdemu jako kulturoznawczyni. Numer 4 mogę oglądać bez końca

natemat.pl 1 dzień temu
Seriale to nie tylko rozrywka – to opowieści, które zostają z nami na długo, poruszają coś głęboko, a czasem choćby zmieniają spojrzenie na świat. Jako kulturoznawczyni i serialowa maniaczka zebrałam znakomite, mniej oczywiste tytuły. Takie, które we mnie zostały, zachwycają jakością i które z czystym sumieniem poleciłabym każdemu.


25 seriali, które warto obejrzeć


Nie znajdziecie tu "Breaking Bad", "Gry o tron" ani "Sukcesji" – nie dlatego, iż ich nie cenię, ale dlatego, iż lista najlepszych seriali wszech czasów została już napisana wiele razy. Zamiast tego proponuję wybór bardziej osobisty i mniej oczywisty – zestaw 25 seriali, które poruszyły mnie jako widzkę i dziennikarkę popkulturalną.

To nie ranking "najgłośniejszych" – to selekcja tytułów, które zostały ze mną na dłużej, skłoniły do refleksji, wzruszyły albo po prostu pokazały, jak wspaniałym medium może być serial. Są tu produkcje współczesne i nieco starsze, kameralne i z rozmachem, popularne i niszowe, różnogatunkowe. Bez polskich tytułów – to temat na osobną listę.

Jeśli szukacie inspiracji do świadomego oglądania i czegoś więcej niż kolejnej szybkiej historii do binge'owania, zapraszam. A jeżeli szukacie podobnej listy filmów – znajdziecie ją tutaj.

1. After Life (2019-2022)


Serial Ricky'ego Gervaisa to rozdzierająca, miejscami cyniczna, ale jednocześnie ciepła i podnosząca na duchu opowieść o żałobie, depresji i powolnym wracaniu do życia. Gervais bawi się konwencjami, ale przede wszystkim odważnie zagląda tam, gdzie wielu twórców nie ma odwagi. "After Life" jest szczere, zgryźliwe, bardzo zabawne, bardzo wzruszające i głęboko ludzkie.

Obejrzysz na: Netflix


2. Genialna przyjaciółka (2018-2024)


Ekranizacja prozy Eleny Ferrante to jeden z najlepiej zrealizowanych seriali ostatnich lat. Zrealizowany z ogromnym szacunkiem do oryginału, ale i z serialowym rozmachem. Opowieść o przyjaźni, kobiecej sile, klasach społecznych i dojrzewaniu. Cudownie surowy i jednocześnie poetycki.

Obejrzysz na: TVP VOD


3. Fleabag (2016-2019)


Phoebe Waller-Bridge stworzyła postać, która przeszła do historii. "Fleabag" to słodko-gorzka, bezkompromisowa i brutalna szczera opowieść o kobiecie, która nie może poradzić sobie ze stratą i własnymi błędami. Ironia, czarny humor, brawurowe aktorstwo, znakomite dialogi i jeden z najbardziej emocjonalnych finałów w historii telewizji.

Obejrzysz na: Prime Video


4. Angielka (2022)


W Polsce kilka się o nim mówiło – niesłusznie. "Angielka" to wyrafinowany, wizualnie zachwycający western o zemście, tożsamości i kolonializmie, a także opowieść o przemocy, miłości i szukaniu swojego miejsca w świecie. Emily Blunt i Chaske Spencer hipnotyzują, a klimat to precyzyjna mieszanka brutalności i poetyckiego piękna. Dla tych, którzy lubią niedopowiedzenia.

Obejrzysz na: Max


5. Ostre przedmioty (2018)


Miniserial oparty na debiutanckiej powieści Gillian Flynn to duszna psychodrama o dziennikarce z przeszłością, która wraca do rodzinnego miasteczka, by napisać reportaż o morderstwach dziewczynek. Amy Adams, Patricia Clarkson i Eliza Scanlen są znakomite, a atmosfera jest mroczna, lepka, oniryczna. Serial o traumie, kobietach i tym, co czai się pod powierzchnią pozorów.

Obejrzysz na: Max


6. Arcane (2021-2024)


To nie jest "serial na podstawie gry". To jedno z najbardziej zjawiskowych dzieł animowanych ostatnich lat. "Arcane" to cyberpunkowa opowieść o siostrach, ojcostwie, podziałach klasowych, zdradzie i władzy – ubrana w zachwycającą formę wizualną i świetnie napisana. choćby jeżeli nie znasz "League of Legends" (a ja nie znałam) – pokochasz.

Obejrzysz na: Netflix


7. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona (2016)


To nie tylko rekonstrukcja jednej z najbardziej spektakularnych spraw sądowych XX wieku, ale też wnikliwy portret Ameryki lat 90. Serial pokazuje, jak bardzo sprawa O.J. Simpsona była czymś więcej niż tylko procesem o morderstwo. To opowieść o rasie, klasie, sławie, systemie i mediach. Brawurowo zagrany i perfekcyjnie skonstruowany.

Obejrzysz na: w tej chwili niedostępny w Polsce


8. Unbreakable Kimmy Schmidt (2015-2019)


Serial Tiny Fey to dziwaczna, kolorowa i bardzo zabawna opowieść o dziewczynie, która po latach w bunkrze próbuje odnaleźć się w nowojorskiej rzeczywistości. Brzmi absurdalnie? I takie jest, ale pod tym szaleństwem kryje się ciepła i empatyczna opowieść o traumie, sile przetrwania i drugich szansach. A przy okazji: świetna satyra na współczesne społeczeństwo.

Obejrzysz na: Netflix


9. Ktoś, gdzieś (2022-2024)


Ten serial nie robi szumu – on raczej przychodzi, siada obok i klepie cię po plecach. Bridget Everett gra kobietę po przejściach, która próbuje zbudować sobie nowe życie w rodzinnym miasteczku w Kansas. Prosta historia o przyjaźni, samotności i akceptacji. Ciepła, prawdziwa, autentyczna.

Obejrzysz na: Max


10. Derry Girls (2018-2022)


Irlandia Północna, lata 90., konflikt zbrojny w tle – i banda rozkosznie nieogarniętych nastolatek z katolickiej szkoły. "Derry Girls" to sitcom z sercem, który umie połączyć slapstick, historyczne dramaty i koszmar dojrzewania, nie tracąc ani autentyczności, ani lekkości. Błyskotliwy dialog, niepowtarzalny klimat lat 90., znakomite aktorstwo i najlepsza siostra zakonna w telewizji.

Obejrzysz na: Netflix


11. Hacks (2021-)


Komiczka koło siedemdziesiątki i młoda, "cancelowana" scenarzystka. Spotykają się niechętnie, ale ich relacja zamienia się w coś wyjątkowego. "Hacks" to znakomicie napisany, cięty serial o kobietach w branży rozrywkowej, starzeniu się, karierze, niuansach kobiecej relacji i kompromisach. Jean Smart jest tu zjawiskowa.

Obejrzysz na: Max, Prime Video, SkyShowtime


12. Sześć stóp pod ziemią (2001-2005)


To jeden z tych seriali, które zmieniają człowieka. Rodzina Fisherów prowadzi dom pogrzebowy, ale to tylko pretekst do opowiedzenia o ludzkiej kondycji, życiu i śmierci. Alan Ball stworzył rzecz głęboką, dziwną, wzruszającą i brutalnie szczerą. A finał? Wciąż jeden z najlepszych w historii telewizji.

Obejrzysz na: Max, Netflix


13. Pozostawieni (2014-2017)


To serial, który wymyka się wszelkim kategoriom. Punkt wyjścia jest jak z science fiction – 2 procent populacji znika bez śladu – ale to tylko pretekst do kameralnej opowieści o bólu, duchowości, wierze, żałobie i miłości. Damon Lindelof tworzy coś na pograniczu mitu, filozofii i emocjonalnego dramatu. Serial niełatwy, niespieszny, ale jak już cię złapie – nie wypuści.

Obejrzysz na: Max


14. Nasza bandera znaczy śmierć (2022-2023)


Wygląda jak komedia o piratach, ale to najbardziej uroczy serial o poszukiwaniu siebie i późnym coming oucie, jaki widziałam. Taika Waititi i Rhys Darby tworzą cudowny duet, a całość balansuje między absurdalnym humorem a wzruszającą historią o miłości i tożsamości. Subwersywna opowieść i forma, która niby nie powinna działać, a działa doskonale.

Obejrzysz na: Max


15. Fargo (2014-2024)


Każdy sezon to inna historia, ale duch braci Coen unosi się nad całością. "Fargo" to antologia o przypadkowej przemocy, ludzkiej słabości i amerykańskiej dziwaczności. Znakomita obsada, gęsty klimat, niepowtarzalny ton i styl. Dla fanów czarnej komedii i nietypowych kryminałów.

Obejrzysz na: Prime Video


16. The Knick (2014-2015)


Steven Soderbergh w najlepszej formie. Początek XX wieku, szpital w Nowym Jorku, Clive Owen jako genialny, uzależniony chirurg. Serial o postępie medycznym, klasie, rasizmie, władzy i moralnych dylematach lekarzy. Mroczny, surowy, formalnie zachwycający. Jeden z najbardziej niedocenionych dramatów ostatnich lat.

Obejrzysz na: Max


17. The End of the F***ing World (2017-2019)


On uważa, iż jest psychopatą. Ona ucieka z domu. Razem ruszają w podróż, która wymyka się spod kontroli. Brytyjski serial o dojrzewaniu, śmierci, miłości i alienacji. Mroczny, dziwny, ale piękny. Minimalistyczna forma, cudowna ścieżka dźwiękowa i duet, któremu się kibicuje mimo wszystko.

Obejrzysz na: Netflix


18. Sherlock (2010-2017)


Benedict Cumberbatch i Martin Freeman stworzyli duet doskonały. Sherlock Holmes w XXI wieku to postać neuroatypowa, irytująca i absolutnie fascynująca. Inteligentny scenariusz, szybkie tempo, zagadki łamiące mózg i ten typ serialu, który budzi fanowską miłość. Ostatni sezon był słabszy i kontrowersyjny, ale całości warto dać szansę.

Obejrzysz na: Netflix


19. Normalni ludzie (2020)


Adaptacja prozy Sally Rooney to intymna, subtelna, ale jednocześnie surowa i odważna opowieść o uczuciu, które wymyka się słowom. Marianne i Connell (znakomici Paul Mescal i Daisy Edgar-Jones) to para, która wciąż się mija – emocjonalnie i życiowo. Prosty, głęboko poruszający, autentyczny, z niezwykłą chemią między aktorami.

Obejrzysz na: w tej chwili niedostępny w Polsce


20. Orange Is the New Black (2013-2019)


Zaczyna się jak lekka komedia o białej dziewczynie w więzieniu, ale gwałtownie zamienia się w mocny, wielowarstwowy dramat o systemie, niesprawiedliwości i kobiecości. Świetne aktorstwo, odwaga w poruszaniu tematów tabu, płynne przechodzenie między humorem a rozpaczą. Serial, który nie tylko zdefiniował erę Netfliksa, ale też pokazał, jak różnorodne i złożone mogą być kobiece historie.

Obejrzysz na: Netflix


21. Książęta (2021-2024)


Szwedzki serial o księciu, który trafia do elitarnego liceum i zakochuje się w chłopaku z innej klasy społecznej. Brzmi jak tanie romansidło i kolejna teen drama? Wręcz przeciwnie. To jeden z najbardziej autentycznych, emocjonalnie prawdziwych seriali młodzieżowych ostatnich lat. Pokazuje młodych ludzi z pełnym szacunkiem – ich lęki, uczucia i tożsamości. W końcu ktoś potraktował ich serio.

Obejrzysz na: Netflix


22. Będzie bolało (2022)


Adaptacja bestsellerowych zapisków Adama Kaya to brutalnie szczery, czasem prześmieszny, a czasem wstrząsający obraz brytyjskiej służby zdrowia. Ben Whishaw w roli lekarza wyplutego przez system. Serial, który bawi i boli jednocześnie. Trzeba zobaczyć, żeby poczuć.

Obejrzysz na: Canal+, CDA Premium


23. Wywiad z wampirem (2022-)


Nowa adaptacja powieści Anne Rice to zupełnie inna jakość niż film z Bradem Pittem. Serial stawia na odwagę – w formie, treści i emocjach. Wampiryzm to tu metafora wykluczenia, traumy, toksycznych relacji. Wizualnie olśniewający, aktorsko bezbłędny, a przy tym bezkompromisowo queerowy i niepokojąco piękny. Perełka nie tylko dla fanów gotyku.

Obejrzysz na: w tej chwili niedostępny w Polsce


24. Broadchurch (2013-2017)


Brytyjski kryminał o morderstwie chłopca w małym nadmorskim miasteczku. David Tennant i Olivia Colman tworzą duet, którego się nie zapomina. Serial, a szególnie sezony pierwszy i trzeci, świetnie pokazuje mechanizmy traumy, winy i społecznej presji. To nie tylko "kto zabił?", ale też: co się dzieje z nami, gdy wydarza się tragedia?

Obejrzysz na: Max, Player, CDA Premium


25. Kulawe konie


Opowieść o nieudacznikach z brytyjskiego MI5, którym ktoś daje drugą (czy trzecią) szansę. Napięcie, ironia, polityczny komentarz, czarny humor i znakomity Gary Oldman, który gra wstrętnego, ale genialnego przełożonego. jeżeli lubisz szpiegowskie historie, ale bez Bonda i z dużą dawką realizmu – pokochasz "Kulawe konie".

Obejrzysz na: Apple TV+, Prime Video


Idź do oryginalnego materiału