„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku

angora24.pl 4 dni temu

Tego dnia rozpoczął się artystyczny maraton, w ramach którego do końca wakacji w Janowie na Wybrzeżu Rewalskim uczestniczyć można w ponad 60 wydarzeniach: koncertach, spektaklach, monodramach, kabaretach, improwizacjach, warsztatach i recitalach.

Na dobry początek

W piątek 11 lipca punktualnie o godz. 20.15 dyrektor Wioski Artystycznej Janowo Agnieszka Pacho powitała wszystkich gości i zaprosiła na spektakl otwierający tegoroczny sezon. Widzowie przez dwie godziny oglądali Joannę Szczepkowską oraz Dorotę Landowską – dwie kobiety, Martę i Alinę, które trafiły do szpitalnej jedynki. Żadna nie chciała ustąpić i wyjść, ponieważ każda uważała, iż to właśnie jej należy się miejsce w tytułowej „Separatce”. Jednak to dopiero początek tej historii. W miarę upływu czasu rozmowy zaczynają dotykać spraw dużo ważniejszych, głębszych i ukazujących różnice w postrzeganiu świata. Ale czy na pewno… Rewelacyjna gra obu pań sprawiła, iż widzowie oklaskiwali je na stojąco.

Częścią pierwszego wieczoru był wernisaż wystawy malarstwa Kasi i Mariusza Kałdowskich „Życie jest piękne”. Artyści zaprezentowali obrazy opowiadające o ich zachwycie codziennością, inspirowane naturą – w szczególności kwiatami, ogrodami i pejzażami. Wystawę można oglądać do 8 sierpnia. A tych, którzy chcą zabrać kawałek Janowa ze sobą – organizatorzy zachęcają do ich kupna.

W tym roku w Janowie będzie można obejrzeć także jeszcze dwie inne wystawy: Marty Kunikowskiej-Mikulskiej i Artura Majki, jest również ekspozycja przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W galerii mieszczącej się w starej stodole widzowie mogą też zaopatrzyć się w manualnie robioną biżuterię, kosmetyki, ceramikę lub wioskowe gadżety, jak również skosztować kawy lub domowego ciasta. Jest czynna codziennie od godz. 12, a atrakcje artystyczne rozpoczynają się po południu.

Bajki nie tylko dla dzieci…

We wtorki, czwartki i niedziele o godz. 17 zobaczyć można bajki, na które organizatorzy zapraszają całe rodziny. Zaprezentują je teatry improwizowane – Teatr Piccolo oraz Teatr Lalek Małe Mi.

Ten ostatni przedstawi „Księżycowe opowieści”. Sława Tarkowska pokaże filozoficzne historie z różnych kultur. Łączącą je postacią będzie Luna – Księżyc, która snuje mądre, zabawne i ciepłe opowieści dla najmłodszych widzów.

Spektakl Sławy będzie można zobaczyć dwukrotnie – we wtorek i w czwartek, a od niedzieli sceną zawładną aktorzy Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi. Ich propozycją są improwizowane „Wymyślanki”. – To bajka, którą można zobaczyć tylko raz, i na dodatek mieć udział w jej tworzeniu – wyjaśnia aktor Konrad Michalak. – Spektakl pozwala – zarówno dzieciom, jak i rodzicom – puścić wodze fantazji i stworzyć własną, niepowtarzalną bajkę. Aktorzy odegrają historię, której autorami są dzieci. To właśnie one wykreują bohaterów, a kto wie… może i staną się jej uczestnikami i wraz z aktorami wystąpią na scenie… Zapewniamy niesamowitą zabawę, która aktywnie zaangażuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych – zapewnia Michalak.

…i spotkania z Chopinem

Trzy razy w tygodniu o godz. 17.45 odwiedzający Wioskę mogą spotkać się z pianistką Leną Ledoff. W poniedziałki i środy wysłuchać będzie można recitalu „Chopin+”. Artystka łączy utwory słynnego kompozytora z muzyką popularną – z przebojami wszech czasów. Pod palcami Leny słynne „Preludium deszczowe” zmienia się najpierw w „Deszcz” Władysława Szpilmana, a zaraz potem w amerykańską „Deszczową piosenkę”.

W piątki Lena pokaże się w nieco innej odsłonie – w programie „Chopin. Medytacje”. Będzie to połączenie praktyk medytacyjnych z muzyką słynnego kompozytora. Fortepianowi towarzyszyć będą dźwięki mis tybetańskich, dzwonków i innych delikatnych instrumentów perkusyjnych. Wszystko po to, żeby wprowadzić słuchaczy w stan odprężenia, łagodnego transu i spokojnej kontemplacji.

20.15

Wieczorne spektakle rozpoczynają się w Janowie o godz. 20.15. W poniedziałek 14 lipca publiczność będzie bawił – mający swoją stałą rubrykę na łamach „Angory”– Maurycy Polaski. Kabareciarz zaprasza na – jak to określa – przyjacielskie spotkanie z publicznością. – Będzie gitara, będą zabawne, a czasem nieco liryczne piosenki i pogaduszki mierzące się odważnie z naszymi codziennymi słabostkami. Wysoce prawdopodobne, iż na scenie pojawią się niezwykle sympatyczni goście. Każdy właściciel biletu otrzyma niedrogi prezent. Niedrogi, ponieważ jestem z Krakowa – dodaje Polaski.

Trzy dni później do Janowa powróci Olga Bończyk z recitalem „Piosenki z klasą”. Wokalistka i aktorka zabierze publiczność w sentymentalną podróż i zaprezentuje subtelnie dobrane utwory, które – jak sama mówi – chciała zaśpiewać już od dziecka, m.in. najważniejszą piosenkę w życiu Olgi Bończyk, czyli utwór „Moja mama”. – To piosenka, którą napisałam dla rodziców, z oczywistych względów jest dla mnie osobista i zawsze będzie we mnie wzbudzała wyjątkowe emocje. Przekładają się one na publiczność, ponieważ kiedy ją śpiewam, to zawsze słyszę, iż część publiczności chlipie, wyciera nos i łzy. Myślę więc, iż każdy odnajduje część siebie – mówiła artystka w wywiadzie udzielonym uczestnikom obozu dziennikarskiego „Potęga Prasy” w Rewalu.

W sobotę na scenie w Janowie pojawi się Poznański Kwartet Jazzowy „Spóźnieni”. Wykona największe przeboje światowych legend jazzu. Muzycy zabiorą publiczność do miejsc, w których w latach 30., 40., 50. i 60. XX wieku giganci gatunku grali utwory będące dziś standardami jazzowymi. Repertuar kwartetu to standardy znane większości ludzi – choćby tym, którzy nie są wielkimi entuzjastami tego gatunku.

Dzień później do Wioski Artystycznej Janowo przyjeżdża aktor Teatru Nowego w Łodzi Adam Mortas z przeznaczonym tylko dla widzów dorosłych monodramem muzycznym „Ballady morderców. Nick Cave po polsku”. Adam Mortas, będący także scenarzystą i reżyserem, zaśpiewa ballady Nicka Cave’a & The Bad Seeds, zabierając widzów w świat zbrodni i tajemnic w towarzystwie mistrza beatboxu Marcina Zoraka Szymańskiego i pianisty Rafała Rybaka.

3, 2, 1… impro!

Charakterystycznym elementem Janowa są od lat spektakle improwizowane – i takowych w tym roku nie zabraknie. W tego typu przedstawieniach to publiczność decyduje o przebiegu akcji, sprawiając, iż każde jest unikalne i niepowtarzalne. A można je oglądać w wybrane dni o godz. 20.15.

Wioska Artystyczna Janowo jest otwarta i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów. Miejsce działa od 2018 roku we wsi Janowo koło Rewala (gmina Karnice, powiat Gryfice, województwo zachodniopomorskie). Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

Idź do oryginalnego materiału