„Jak się czujesz?” – na to proste pytanie coraz więcej Polaków odpowiada, iż źle. Nasz nastrój wyraźnie się pogarsza, dostrzegamy więcej negatywnych emocji wokół siebie. Trudno się dziwić. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja – portale informacyjne pełne są informacji, które wywołują niepokój i frustrację. Żyjemy szybko, obciążają nas stres i bolączki dnia codziennego. Próżno szukać pozytywnego wzmocnienia wokół siebie. A gdyby tak poszukać go w sobie?
Takie pytanie w swojej książce „Uważna, czuła i odważna” stawia Dagny Kurdwanowska. Ileż to razy same próbowałyśmy odpowiedzieć na to pytanie, ile razy zadawałyśmy je innym? My, w redakcji, napisałyśmy dziesiątki artykułów na ten temat, setki przeczytałyśmy i za każdym razem okazuje się, iż tylko zbliżyłyśmy się do tej odpowiedzi.
Jak się czujesz? Jak się naprawdę czujesz? Uczymy się od Anglosasów, iż trzeba odpowiadać: wszystko w porządku! Niepotrzebna to nauka.
Z punktu widzenia psychologii nie ma emocji dobrych i złych – wszystkie są nam potrzebne, by żyć w sposób świadomy i dojrzały. Nie lubimy trudnych emocji, takich jak gniew czy smutek, ale i one są nośnikiem ważnych informacji o nas samych. Nie zapominając o tym, w tej książce trudne emocje odłożymy trochę na bok, by zrobić miejsce na opowieść o emocjach, które często trudno nam jest dziś odnaleźć: radość, nadzieję, wdzięczność, czułość, wrażliwość, zaufanie, empatię, miłość, uważność, bliskość. Każdy z nas ma w sobie ich zaczątek i przy odrobinie wsparcia może obudzić je w sobie, pielęgnować i czerpać z nich siłę do dobrego życia. choćby w najtrudniejszych momentach.
W tytule cytujemy Alberta Einsteina. Wybitny uczony i tym razem trafił w sedno, prawda? O tym właśnie jest książka Dagny.
W książce” Uważna, czuła i odważna” autorka proponuje zmianę optyki – z tego, co negatywne w nas i wokół nas, na to, co w nas i wokół nas dobre, budujące, dodające siły, energii. Skupienie się na tych aspektach pozwoli przywrócić harmonię w naszym spojrzeniu na siebie i na świat, w zdrowszy sposób tworzyć relacje ze sobą i z innymi ludźmi, budować poczucie sprawczości, akceptacji i szczodrości.