Ruszyła polska prezydencja w Radzie UE, będą badać smog transportowy, WyspianKiss,

slaskaopinia.pl 1 tydzień temu

1 stycznia 2025 roku Polska objęła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj będzie odpowiedzialny za ustalanie porządku obrad, prowadzenie negocjacji między państwami członkowskimi oraz koordynację działań Rady. Uroczysta inauguracja odbyła się piątek 3 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie przemawiali premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Wydarzenie uświetnił koncert Radzimira Dębskiego. Prezydencja to najważniejszy czas na wzmocnienie pozycji Polski w UE i realizację priorytetów w obszarach politycznych, gospodarczych i społecznych.

Kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym pochłonął w 2024 roku ponad 2 200 ofiar, z czego prawie 1 700 na centralnej trasie śródziemnomorskiej – podaje ONZ. Co piąty migrant to dziecko, a większość ucieka przed konfliktami i biedą. UNICEF apeluje do rządów o priorytetowe traktowanie ochrony dzieci w ramach Paktu o Migracji i Azylu, w tym zapewnienie legalnych dróg migracji, skoordynowanych akcji ratunkowych oraz dostępu do usług azylowych. Organizacja wzywa także do większych inwestycji w usługi dla rodzin migrantów, takie jak opieka zdrowotna, pomoc prawna i edukacja. najważniejsze jest również przeciwdziałanie przyczynom migracji i wsparcie integracji rodzin w społecznościach przyjmujących.

W piątek przed siedzibą słowackiego rządu w Bratysławie odbył się protest zorganizowany przez stowarzyszenie „Pokój dla Ukrainy”, w którym udział wzięło około 4000 osób. Demonstranci sprzeciwiali się działaniom premiera Roberta Fico w związku z jego wizytą w Moskwie i spotkaniem z Władimirem Putinem. Organizatorzy oskarżyli Fico o osłabianie sojuszy Słowacji z UE i NATO oraz dążenie do zbliżenia z Rosją, prowadzącą wojnę i łamiącą międzynarodowe prawo. Protestujący zapowiedzieli kolejne demonstracje w innych miastach 10 stycznia, a także zgłosili sprawę do prokuratury. Według manifestu stowarzyszenia, Fico legitymizuje rosyjskiego prezydenta, na którego wydano międzynarodowy nakaz aresztowania, co stoi w sprzeczności z interesami Słowacji.

6 stycznia 2025 roku w 14 miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (m.in. Katowice, Sosnowiec, Gliwice) rozpocznie się największa w Polsce kampania pomiarowa zanieczyszczeń generowanych przez transport drogowy. Na przystankach ZTM zainstalowane zostaną czujniki mierzące stężenie NO₂ – gazu szkodliwego dla zdrowia. Wyniki badań, zaprezentowane w maju, wskażą najbardziej zanieczyszczone miejsca i będą podstawą kampanii edukacyjnej. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Alarm Smogowy. Celem inicjatywy jest poprawa jakości powietrza i życia mieszkańców regionu.

W czwartek w Teatrze Śląskim odbyło się pierwsze spotkanie uczestników drugiej edycji projektu WyspianKiss, wspierającego młodych dramatopisarzy i reżyserów. Wylosowano artystyczne duety, które stworzą szkice sceniczne powstałe w Szkole Pisania Sztuk. W projekcie uczestniczą m.in. Dorota Bator, Hanna Kopiec i laureaci 14. Forum Młodej Reżyserii. Przestrzenie sceniczne zaprojektuje zespół z ASP Katowice. Finał projektu odbędzie się 14–16 marca, z premierą spektaklu Krzysztofa Zyguckiego i Eugenii Balakirevej. Szczegóły programu wkrótce.

Idź do oryginalnego materiału