Różnica wieku w związku – czy istnieje idealna liczba?

blaber.pl 19 godzin temu

Dlaczego niektórych ciągnie do dużo starszych lub młodszych partnerów?

To, czego szukamy w partnerze, to sprawa mocno indywidualna. Związki o dużej różnicy wieku występują rzadziej, jednak na pewno każdy z nas ma w swoim otoczeniu taką relację. Ba, wiele osób angażuje się tylko w takie związki – dlaczego?

Starszy partner jest często traktowany jako ten bardziej stabilny emocjonalnie lub finansowo. Mężczyźni i kobiety szukają takich relacji, bo chcą się ustatkować czy też pominąć już etap podchodów, randek i długich początków związku. Natomiast młodsza osoba może wprowadzić element świeżości, spontaniczności i rozrywki – co również bywa często pożądane przez kogoś, kto wcale nie szuka stabilizacji.

Do tego dochodzi bezpieczeństwo, które może dać właśnie ktoś dużo starszy. Dojrzały, opanowany i doświadczony partner może być ostoją dla młodszego, a w drugą stronę – osoba starsza będzie szukać kogoś w formie opiekuna.

Wzór na idealną różnicę wieku?

Czy istnieje taki układ wiekowy, w którym dwie osoby po prostu pasują do siebie idealnie? Pisarz Max O’Rell twierdził, iż tak. W swojej książce z 1901 roku przedstawił wzór, który miał tą idealną różnicę obrazować – mężczyzna powinien wybrać partnerkę, która jest od niego o połowę młodsza i dodać jeszcze 7 lat.

W naszych czasach specjaliści skłaniają się jednak ku nieco innym teoriom. Naszych partnerów powinniśmy dobierać przede wszystkim według tego, co czujemy. o ile druga połówka ma więcej lat – to nic. o ile mniej – to samo. Bratnie dusze czy pary idealne znajdą się bez względu na ich wiek, a kluczowymi elementami są miłość, porozumienie, charaktery czy wspólne pasje.

Mężczyźni w wieku bardzo dojrzałym często szukają partnerek o wiele młodszych od siebie, co może budzić kontrowersje i krytykę. Układ odwrotny, czyli starsza kobieta z młodym chłopakiem, to natomiast przedmiot żartów – niestety wobec damskiej strony. Obydwie sytuacje nie powinny jednak interesować nikogo, oprócz samych tworzących tę relację. Nie znamy wewnętrznych odczuć, pobudek ani uczuć, a o ile taki związek działa – to co nam do tego?

Zalety i wady takich związków

Stereotypowo mówi się o zaletach finansowych w związkach z dużo starszym partnerem czy też o poczuciu prestiżu i sukcesu, kiedy nasza druga połówka jest znacznie młodsza, a tym samym w swoim najlepszym wieku – szczególnie fizycznie.

Jednak ludzie doceniają w takich związkach znacznie więcej. Warto spojrzeć na same perspektywy, które w przypadku różnicy wieku, mogą się fajnie dopełniać. I nie dochodzi tu do zgrzytów, a do poznawania nowego i choćby zmiany swoich dotychczasowych postaw. Do tego dochodzi dynamika, która też się różni i prowadzi do uzupełniania się na różnych poziomach – może to być powiew świeżości, a może miłe uczucie stabilizacji.

Niestety różnice mogą być te destrukcyjne. Osoby starsze mogę wywierać większą presję na budowanie rodziny, kiedy te młodsze czują, iż jeszcze mają czas. Ryzykiem jest też sfera witalności czy zdrowia, która wprowadza ograniczenia co do hobby czy aktywności.

Czy istnieje związek idealny? Jak najbardziej, ale nie określa go ani wiek, ani opinia otoczenia. Często te najbardziej nieoczywiste pary sprawiają, iż cała reszta zauważa, na czym może polegać prawdziwa miłość.

Idź do oryginalnego materiału