Rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Powstaje film o twórcy ruchu oazowego

rdn.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: rocznica


27 lutego w 1987 w Carlsbergu zmarł ks. Franciszek Blachnicki, twórca Ruchu Światło-Życie. Spoczywa w kościele w Krościenku nad Dunajcem. Jak dowodzą śledczy IPN-u, założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL. Tymczasem powstaje film fabularny opowiadający o życiu księdza. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia odważnego duchownego.

To postać, która może być fascynująca z wielu powodów – podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego.

– Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy, na to iż mamy wolną Polskę. Jego proces beatyfikacyjny został ukończony 9 lat temu decyzją papieża o uznaniu heroiczności cnót kapłana. Żeby mógł zostać wyniesiony na ołtarze potrzeba jeszcze uznanego przez Kościół cudu za Jego wstawiennictwem. Na taki cud czekamy i modlimy się o niego.

Plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu tego znanego nie tylko w Polsce kapłana, powstały dwa i pół roku temu.

Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski.

– Zostałem zaskoczony propozycją zagrania ks. Franciszka Blachnickiego. Po rozmowie z reżyserem bardziej zainteresowałem się tą postacią i okazało się, iż ja znam księdza z opowiadań moich znajomych, przyjaciół, którzy byli na oazach i mówili mi o ks. Blachnickim. Film opowiada o tym jak duchowny został zamordowany.

Jedną z głównych ról kobiecych – wspierającej dzieła kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi, powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się na kilku ostatnich miesiącach życia księdza Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.

Producentem filmu jest Panteon Górnośląski w Katowicach. Jest już kosztorys i terminarz prac. realizowane są starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu.

Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.

Więcej informacji można znaleźć na: KLIKNIJ TUTAJ oraz KLIKNIJ TUTAJ

Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu Mateusz Olszewski: KLIKNIJ TUTAJ

Idź do oryginalnego materiału