25 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej IV Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2024/2025, połączony z ceremonią wręczenia nagród. Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, w tym artystów, miłośników sztuki oraz przedstawicieli środowisk kulturalnych z różnych stron świata.
Wystawa prezentuje 193 prace autorstwa 99 artystów, wyłonione spośród 259 zgłoszeń przez jury w składzie: Martin Bischof (przewodniczący, kierownik grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Sztuki w Linz), prof. Mateusz Otręba (artysta grafik, ASP w Krakowie) oraz mgr Stanisława Zacharko-Łagowska (historyczka sztuki, dyrektor BWA w Kielcach). Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny zgłoszonych dzieł, co przyczyniło się do stworzenia wyjątkowej ekspozycji, prezentującej różnorodność technik litograficznych.
Podczas ceremonii ogłoszono laureatów nagród głównych.
Nagrody przyznano następującym artystom:
Supattanawadee Muanta (Tajlandia)– GRAND PRIX – Nagroda Prezydent Miasta Kielce
Madoka Kiryu (Japonia)– Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach
Anna Khachatryan (Polska) – Nagroda Wodociągów Kieleckich
Ponadto przyznano wyróżnienia honorowe- statuetki LITHO Kielce dla:
Małgorzaty Józefowicz (Polska)
Ingrid Ledent (Belgia)
Karola Polaka (Polska)
Andrzeja Rułki (Polska)
Jia Shan (Chiny)
Stefanii Skłodowskiej (Polska)
Jirakit Thungsuk (Tajlandia)
Wernisaż był nie tylko okazją do podziwiania wyjątkowych dzieł, ale także do wymiany doświadczeń między artystami i gośćmi. Stanisława Zacharko-Łagowska, kurator wystawy i dyrektor BWA, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie Triennale dla promocji litografii jako techniki o ogromnym potencjale artystycznym. Profesor Mateusz Otręba, reprezentujący Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, zwrócił uwagę na międzynarodowy charakter wydarzenia, które integruje artystów z różnych kręgów kulturowych oraz na jego ogromną wagę w świecie.
Goście mieli okazję obejrzeć zarówno klasyczne podejście do litografii, jak i eksperymentalne połączenia z innymi technikami graficznymi i nie tylko. Ekspozycja, otwarta do 20 czerwca 2025 roku, wzbudziła entuzjazm zwiedzających, którzy docenili różnorodność stylistyczną i wysoki poziom artystyczny prac.
IV Międzynarodowe Triennale Litografii LITHO-Kielce 2024/2025 potwierdziło swoją rangę jako jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w dziedzinie litografii. Wernisaż i ceremonia wręczenia nagród były dowodem na uniwersalność tej niezwykłej, wymierającej już techniki, która łączy artystów z całego świata. Obecność twórców z tak odległych miejsc jak Chiny podkreśliła globalny zasięg i znaczenie tego wydarzenia dla współczesnej sztuki graficznej.


