Recenzja komiksu: Sandman. Teatr tajemnic. Tom 1

konsolowe.info 2 dni temu
Zdjęcie: Recenzja komiksu: Sandman. Teatr tajemnic. Tom 1


Teatr tajemnic to tytuł specjalnego wydania, w którym scenarzysta posługuje się klasyczną formą teatru jako motywem przewodnim. Komiks jest zbiorowym dziełem artystów, z tekstami napisanymi przez Gaimana, ale z różnymi rysownikami, którzy wspólnie opowiadają historię. Nie ukrywam, iż widok okładki z automatu mnie zaintrygował. Wnętrze komiksu jest pełne akcji i wydarzeń, które można zapamiętać na długo!

W Teatrze tajemnic przedstawiona jest opowieść o grupie aktorów, którzy stają się częścią bardziej niebezpiecznego i mistycznego przedstawienia, niż początkowo się spodziewali. Udział w nim bierze także sam Morfeusz oraz inne postacie związane z mitologią i światem snów. Matt Wagner to amerykański twórca komiksów, najbardziej znany z pracy nad takimi tytułami jak Grendel i Mage. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres gatunków, od superbohaterskich, przez fantasy, aż po komiksy noir, często z wyraźnym akcentem na mroczniejsze, bardziej złożone tematy. Jego styl charakteryzuje się szczególną dbałością o szczegóły w ilustracjach oraz głębokim podejściem do tworzenia postaci i narracji.

Wagner jest znany z tego, iż potrafi łączyć klasyczne techniki komiksowe z nowatorskimi rozwiązaniami, eksperymentując z układami stron, narracją wizualną i głębią postaci. Jego prace, zarówno w rysunkach, jak i w scenariuszach, cechują się mrocznym, wyrazistym stylem, który wciąga czytelnika w gęstą atmosferę opowieści. Jego komiksy są często bardziej introspektywne i filozoficzne, zwłaszcza w porównaniu z typowymi produkcjami superbohaterskimi. To styl idealnie odwzorowujący wszystko, co dotyczy Sandmana.

Historia komiksu

Co znajduje się w środku? Otóż już Wam o tym piszę. Jest rok 1938. Świat zatrzymuje się w napięciu, jakby oczekiwał nadchodzącej burzy z ognia i stali, która wisi gdzieś w powietrzu. W Nowym Jorku pewien mężczyzna, dręczony przerażającymi snami pełnymi wizji ludzkiego zła, które ludzkość sama na siebie świadomie sprowadza, czuje się zmuszony do podjęcia działania. Każdej nocy, Wesley Dodds przekształca się z dziedzica wielkiej fortuny w Sandmana, mrocznego wędrowca, samotnego mściciela uzbrojonego w pistolet, który zamiast kul wystrzeliwuje gaz usypiający. Bezpieczna bron, prawda? Tak naprawdę w całej tej sytuacji motywuje go jedynie poczucie sprawiedliwości.

Opętany swoimi snami i misją, Sandman przemierza zniszczony świat po Wielkim Kryzysie lat 30. XX wieku. Poluje na drapieżników, którzy, wykorzystując obojętność społeczeństwa, bezwzględnie wyzyskują słabych i bezbronnych. Nikt nie powinien obok tego przechodzić obojętnie. Również nikt nie dostrzega jego obecności, dopóki sam nie zdecyduje się wyjść z cienia. Jest jednak jeden wyjątek. Pewna kobieta, której przeznaczeniem jest stać się światłem w jego osobistej ciemności.

Sandman. Teatr tajemnic. Tom 1

Akcja komiksu toczy się, jak już wcześniej wspomniałam w Nowym Jorku, w 1938 roku. Dokładnie wtedy pojawia się po raz pierwszy postać Sandmana. Wesley Dodds stara się przejąć interesy po zmarłym ojcu jako dziedzic fortuny. W tym samym czasie w mieście dochodzi do brutalnej serii porwań wyłącznie młodych kobiet, które zostają odnajdywane martwe, a do tego naprawdę brutalnie okaleczone w ciemnych zakamarkach ulic. Policja w Nowym Jorku stara się jak może, by wpaść na jakiś trop tego seryjnego mordercy, jednak za każdym razem wyprzedza ich tajemnicza, zamaskowana postać z usypiającym gazem, który na dodatek zmusza do mówienia prawdy.

W komiksie Sandman. Teatr tajemnic. mamy okazję spotkać się także z dwoma innymi historiami, które są równie wciągające. W jednej z nich ktoś stara się wywołać chaos w Chinatown, manipulując triadami, by te zaczęły ze sobą walczyć. W wyniku tego giną osoby z obu stron konfliktu. Dodatkowo autor porusza temat rasizmu, który był powszechny w latach 30. XX wieku, jeżeli sięgniemy do tamtych lat, dokonując researchu. W ostatniej opowieści, która została dodana do tego znakomitego zbioru, główną rolę odgrywa mecenas sportowy, zamieszany w ustawianie walk, handel narkotykami i morderstwa. W samym środku tej przestępczej sieci znajduje się samotny ojciec z chorą córeczką. Dziwne połączenie, jednak o jego genezie musicie już dowiedzieć się sami.

Podsumowanie – wrażenia

Ja chcę więcej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości! Sandman: Teatr Tajemnic to wciągający komiks, który każdego czytelnika pozostawi z kilkoma pytaniami, na które warto sobie odpowiedzieć. Pojawiają się tutaj wątki związane z uprowadzaniem kobiet, na które czytelnicy muszą się mentalnie przygotować. Nie jest to kolejny komiks stworzony dla rozrywki. Pytania, jakie stawia i sytuacje, które zostały przedstawione, sprawiają, iż jest to komiks stworzony dla nieco starszych odbiorców. Czy w jakiś sposób mi to przeszkadza? Absolutnie. Jestem ciekawa, jak całość rozwinie się w kontynuacji, która niewątpliwie się pojawi. Za ilustracje w tym tomie odpowiadało trzech rysowników. Każdy z nich zdecydowanie spisał się na medal.

Liczba stron328
Wymiary17.0×26.0cm
ScenarzystaMatt Wagner
IlustratorGuy Davis
TłumaczeniePaulina Braiter
Typ oprawytwarda
Cenaod 90,99 PLN

Komiks do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.

Idź do oryginalnego materiału