Odejście Joanny Kołaczkowskiej wstrząsnęło jej rodziną, przyjaciółmi i całym środowiskiem artystycznym. Do samego końca bliscy wierzyli, iż jej los się odmieni, iż jeszcze powróci na scenę. Artystka kabaretu Hrabi, walcząca z nawrotem choroby nowotworowej. Otoczona była ciepłem i miłością fanów z całego kraju. Wieść o jej śmierci wywołała lawinę emocjonalnych pożegnań...
Po raz pierwszy ujawniła prawdę o chorobie Joanny Kołaczkowskiej
Choć diagnoza zapadła już w kwietniu 2025 roku, przez wiele miesięcy Kołaczkowska i jej bliscy milczeli na temat szczegółów choroby. Dopiero po jej odejściu głos zabrała Beata Harasimowicz, wieloletnia przyjaciółka artystki. W poruszającym wywiadzie dla „Świata Gwiazd” wyznała, iż Joanna zmagała się z agresywnym guzem mózgu.
To ostatnie słowa Joanny Kołaczkowskiej przed śmiercią. Tak się pożegnała...
Joanna Kołaczkowska, współzałożycielka Kabaretu Hrabi i jedna z ikonicznych postaci polskiego kabaretu, zmarła w nocy z 16 na 17 lipca 2025 w wyniku choroby nowotworowej.
Guz mózgu — co to za choroba?
Jak tłumaczy dr n. med. Tomasz Sierzputowski, specjalista neurochirurgii z Radomskiego Centrum Onkologii, mechanizmy powstawania nowotworów mózgu wciąż nie są do końca znane. Wiadomo jednak, iż istotną rolę odgrywają czynniki wrodzone, genetyczne i środowiskowe. Znaczący wpływ na rozwój guzów mózgu może mieć ekspozycja na promieniowanie jonizujące, szczególnie u najmłodszych, a także kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami chemicznymi. Tomasz Sierzputowski podkreśla, iż glejak wielopostaciowy to choroba, która dotyka cały mózg, a zmiany widoczne na rezonansie to jedynie niewielka część całej patologii. Niestety, mimo agresywnych terapii, mediana przeżycia pacjentów z tym nowotworem to zaledwie około 14 miesięcy.
Joanna Kołaczkowska zaplanowała swój pogrzeb. Taka była jej ostatnia wola
Jakiś czas temu w rozmowie z Szymonem Majewskim w podcaście „Mówi się” Joanna Kołaczkowska opowiedziała, jak wyobraża sobie swój pogrzeb. Jej ostatnia wola chwyta za serce.
Nie ignoruj tych objawów. One mogą świadczyć o guzie mózgu
Chociaż nowotwory mózgu dają objawy już na wczesnym etapie, to łatwo je zignorować. Wśród symptomów, które powinny wzbudzić czujność, znajdują się: nietypowe bóle głowy, uporczywe nudności, wymioty oraz zaburzenia neurologiczne, takie jak niedowład kończyn, powiększenie źrenicy czy choćby ataki padaczkowe. Wiele nowotworów działa cicho i podstępnie, przez długi czas nie zdradzają swojej obecności, przez co chorzy trafiają do lekarzy dopiero wtedy, gdy możliwości skutecznego leczenia są już mocno ograniczone. Jak tłumaczy dr n. med. Tomasz Sierzputowski, rezonans magnetyczny wciąż uznawany jest za jedno z najskuteczniejszych badań obrazowych, umożliwiające wykrycie zmian już na wczesnym etapie choroby.