Za każdym razem, gdy rozpoczyna się CCXP, prawie wszyscy w São Paulo to odczuwają. Dojazd do centrum kongresowego São Paulo Expo w 40 minut może nagle zająć w korkach trzy godziny. Niektórzy uczestnicy pokonują ponad 2800 mil, aby obejrzeć jak najwięcej paneli podczas wydarzenia rozrywkowego i komiksowego. W 2023 roku fani ustawili się w kolejce na cały dzień, aby spotkać mangakę horroru Junji Ito, mimo iż był on obecny przez wszystkie cztery dni programu.
„Ekonomiczny wpływ turystyki na stan São Paulo jest godny uwagi” – mówi YouTuberowi Regina Vieira e-mailem do serwisu Polygon. „Popełniłem błąd [of reserving my hotel in 2023] było już za późno i większość znanych hoteli w pobliżu była zajęta.”
Vieira zauważyła również, iż każdy panel, na który poszła, był zapełniony maksymalną liczbą widzów, a fani często krzyczeli, głośno się śmiali i tańczyli przy muzyce w tle. „Mam wrażenie, iż CCXP to coś więcej niż tylko wydarzenie” – mówi. „Dla kogoś, kto tak jak ja, bywał tylko na mniejszych wydarzeniach, widok tak wielkiego oddania był szokujący – i mogę powiedzieć, iż był też stresujący, ponieważ do większości rzeczy były kolejki”.
Dla grupy stojącej za CCXP, Omelete Company, osiągnięcie i utrzymanie tego statusu nie było łatwym zadaniem. Zagadnienia takie jak inflacja I dysproporcje gospodarcze są naturalną przeszkodą w przyjmowaniu międzynarodowych gości, którzy podróżują pierwszą klasą, płacą za ubezpieczenie i ochronę transportu sprzętu do paneli oraz rezerwują pokoje w hotelach pięciogwiazdkowych.
Pierwsza edycja CCXP odbyła się w grudniu 2014 roku w São Paulo. Pierwotnie Omelete było tylko ośrodkiem medialnym, nawiązało współpracę z lokalnymi firmami Piziitoys i Chiaroscuro Studios w zakresie odpowiednio przedmiotów kolekcjonerskich i komiksów. Stawka była wysoka. Zdaniem wiceprezesa ds. treści CCXP Roberto Fabriego, gdyby pierwsza edycja nie spełniła oczekiwań, firma zbankrutowałaby.
Dziesięć lat później CCXP organizowało kongresy w Brazylii, Niemczech i Meksyku. Podczas gdy CCXP Cologne zostało postawione w stan gotowości z powodu pandemii Covid-19 i wojny rosyjsko-ukraińskiej utrudniającej działalność w Europie, obecny harmonogram – Brazylia w grudniu i Meksyk w maju – pozwala zespołowi przewidzieć zimowe i letnie premiery w zarówno półkuli północnej, jak i południowej. Zapewnia także większą publiczność, obejmującą zarówno język portugalski, jak i hiszpański.
Gabi Orsini była obecna na każdym wydarzeniu CCXP w Brazylii, zarówno jako fanka, jak i dziennikarka. Kiedy w 2014 r. odbyła się konwencja, była jeszcze na studiach i uznała to za okazję do po raz pierwszy w sposób profesjonalny relacjonowania wydarzenia. Mówi, iż zawsze marzyła o wzięciu udziału w Comic-Conie w San Diego i Nowym Jorku. „Kiedy zaczęli od tego [pop culture event] w Brazylii pomyślałem: OK, to moja szansa. Mogę żyć marzeniem. A moja praca pozwala mi podróżować bez płacenia za bilet” – mówi Orsini.
Oprócz międzynarodowych numerów kasowych — Od środka 2 zarobione 102,2 mln dolarów w Meksyku i 80 mln dolarów w Brazylii — Fabri przypisuje zainteresowanie Hollywood Ameryką Łacińską częstemu korzystaniu z mediów społecznościowych, a także potencjałowi dostarczania informacji przez tłumy głośne reakcje podczas paneli. „Byłem na kilku panelach w San Diego, a czasami, nie wiem, Tom Cruise na scenie, a Amerykanie klaskali jak w teatrze lub operze” – mówi Fabri. „W Brazylii mówisz: «To jest aktor głosowy w anime X» i wygląda to jak Puchar Świata.”
Mimo to, w miarę jak zbliża się 10. rocznica wydarzenia, kolejne odbędzie się w dniach 5–8 grudnia w São Paulo, potrzeby zespołu Jak wynika z raportu Valor Econômico, liczba nowych źródeł przychodów i sponsorów na pokrycie wydatków wzrosła, ponieważ koszty „podwoiły się w okresie po pandemii ze względu na wysoki kurs wymiany i ceny paliwa”. Edycja meksykańska pomogła w tym względzie — lot z Los Angeles trwa około trzech godzin, w przeciwieństwie do ponad 10 godzin do Brazylii, a zespół nie musi płacić podatków za wysyłkę sprzętu takiego jak projektory i systemy dźwiękowe z USA Jednak wykrywalność stanowi problem, zwłaszcza w przypadku pierwszej podróży do danego kraju.
Firma przestała również nazywać wydarzenie „Comic Con Experience” i zdecydowała się na ogólną zmianę nazwy wydarzenia na CCXP na rok 2019 i kolejne lata, rezygnując ze znaków towarowych „Comic Con Experience” i „Comic Con Experience São Paulo” po 2018 r. i zachowując jedynie „CCXP, ” „CCXP SP” i „CCXP Unlock” od tego czasu. Zmiana ta wynikała z chęci umocnienia marki CCXP przy jednoczesnym uniknięciu problemów związanych ze znakami towarowymi w miarę rozrastania się wydarzenia, mówi Fabri. „Na początku ludzie byli jak Co to jest CCXP? Dlaczego Brazylia? I byliśmy jak, Och, ponieważ mamy silną społeczność i nie mamy w Brazylii żadnego komiksu”, mówi. „Na początku pomaga połączyć się z ideą wydarzenia, które chcesz zorganizować.”
Według Fabriego nikt z San Diego nie skontaktował się z zespołem w związku z używaniem nazwy „Comic Con”, ponieważ „comic con to rodzaj wydarzenia, a nie marka sama w sobie” – mówi. Przez pierwsze kilka lat wydarzenie miało inne logo, które wyglądało jak kostka Rubika z napisem „Comic Con Experience”. „Nikt nie wie, iż logo Kostki Rubika jest marką handlową” – mówi. „Byliśmy jak Lepiej przestać tego używać, bo inaczej będziemy mieć problemy.” (W 2017 roku jury w San Diego orzekł na korzyść Comic-Con International będącej właścicielem znaku towarowego terminu „comic con” jako deskryptora wydarzenia dla fanów popkultury.)
Brazylia już doskonale zdaje sobie sprawę, czym jest CCXP, ale proces wdrażania nie przebiegł tak gładko w przypadku pierwszej edycji w Meksyku. Na początku 2024 r. znaki marketingowe w całym Meksyku – początkowo pojawiające się głównie w autobusach, a następnie w postaci większych banerów wokół samego miasta – zawierały jedynie logo. Według twórcy treści Dave’a Villareala osoby nieznające marki nie mogły stwierdzić, iż CCXP było powiązane z wydarzeniem popkulturowym. W miarę zbliżania się wydarzenia w mediach społecznościowych nastąpił silniejszy nacisk marketingowy, gdzie zainteresowanie wzrosło, a kampania promowała nadchodzącą konwencję jako „największe wydarzenie kultury maniaków” w kraju.
Kolejnym problemem w okresie poprzedzającym wydarzenie był brak oficjalnych ogłoszeń gości i paneli na niecały miesiąc przed jego rozpoczęciem. Villareal odnotował niską frekwencję (według Fabriego na CCXP Brazil 2023 przybyło 56 000 osób w porównaniu z 287 000 uczestników na CCXP Brazil 2023, jak podaje komunikat prasowy), co przypisuje brakującym szczegółom w połączeniu z kosztami biletów.
„Być może w innych krajach dysponujących większymi pieniędzmi, czy to w USA, czy w Wielkiej Brytanii, gdzie wydarzenia na taką skalę są częstsze, częściej ogłasza się artystów na miesiąc wcześniej” – mówi Villareal. „Ale w Meksyku to nie działa tak samo. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej muszą oszczędzać pieniądze na te rzeczy”.
Karnety jednodniowe sprzedawano po około 1300 peso meksykańskich, czyli dzisiaj około 65 dolarów. W momencie publikacji płaca minimalna w Meksyku wynosi od 5000 do 6000 pesos miesięcznie, czyli około 250 do 300 dolarów. Oprócz biletów ludzie muszą rozliczyć się z podróży i zakwaterowania. Villareal twierdzi, iż po osiedleniu się najpopularniejszym środkiem transportu w Meksyku jest metro, ale miejsce występów CCXP znajdowało się daleko od centrum miasta, a w pobliżu nie było żadnej stacji. Ludzie w końcu albo jeździli, albo korzystali z taksówek, co gwałtownie zwiększało całkowity koszt. Villareal, który uczestniczył we wszystkich trzech dniach oraz w wieczorze pokazowym tylko na zaproszenie, wydawał około 30 dolarów dziennie.
„Przynajmniej w Meksyku nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak wysokich cen za wydarzenie” – mówi, zauważając dezorganizację ze strony personelu imprezy, który, jak twierdzi, nie był pewien harmonogramu, gdy pytano go o wskazówki, np. o adekwatną linię zdobyć autograf lub zdjęcie z talentem. Mówi też, iż średnio ludzie musieli przybyć na każdy panel godzinę przed każdym panelem, aby zapewnić sobie miejsce. „Dziś, po udziale w wydarzeniu, mogę powiedzieć, iż warto było choć na jeden dzień, który wystarczy, aby wszystko zobaczyć”.
„Wierzę, iż CCXP jest bramą do międzynarodowych wydarzeń w Ameryce Łacińskiej. Być może nie będzie to dokładnie to samo, co Comic-Con w San Diego, ale my, Latynosi, musimy mieć na uwadze te wydarzenia ”.
Vieira podziela podobne zdanie w sprawie cen biletów na mecz CCXP Brazil. W 2023 r. czterodniowy karnet kosztował 1800 reali brazylijskich (obecnie około 300 dolarów), podczas gdy płaca minimalna wynosi 1412 reali miesięcznie. W 2024 r. fani mieli kolejne wydarzenie, na które mogli przeznaczyć budżet — Disney był gospodarzem wydarzenia dla fanów D23 w Brazylii od 8 do 10 listopada. Według konta fanów Portal D23 Brasil w dniu X (dawniej znany jako Twitter), a także
na konto Disney Brazil na Instagramie trzydniowe karnety sprzedały się w ciągu jednego dnia 14 czerwca, mimo iż Disney nie ogłosił gości ani paneli. „Ludzie po prostu chcieli tam być” – mówi. „Nie obchodziło ich, kto się pojawi i czy ktoś się pojawi”.
Chociaż osoby, z którymi rozmawialiśmy na potrzeby tej historii, zgadzają się, iż rozpoczęcie przez Disneya własnego wydarzenia w Brazylii jest ostatecznie dobre dla regionu, ponieważ świadczy o zainteresowaniu i wzroście znaczenia na arenie międzynarodowej, nie trafiło to na nagłówki gazet takich samych jak D3 2024 w Anaheim w Kalifornii, który zawierał debiutancki zwiastun Disneya Królewna Śnieżkaujawnienie Iniemamocni 3ekskluzywne nagrania z pokoju Daredevil: Narodzony na nowoi inne ogłoszenia. Odnosząc się do CCXP, Orsini mówi, iż na każdym stoisku zwykle organizowane są zajęcia, w których można wziąć udział — występy przy zdjęciach, quizy i gry, w których można wygrać nagrody, pokoje ewakuacyjne i tak dalej. Wydawało się, iż D23 skupia się w mniejszym stopniu na doświadczeniu, a bardziej na sprzedaży oficjalnych towarów.
„D23 ma duży potencjał, aby zrobić tutaj coś wielkiego i niezapomnianego” – powiedział w e-mailu twórca treści Felipe Basttianon. „W przypadku Marvela zdania wielu fanów komiksów i popkultury na pewno będą podzielone w sprawie zakupu biletów na CCXP i D23. W 2023 roku na stoisku Disneya w CCXP nie odbywały się żadne promocje na prezenty, a ich głównym celem była sprzedaż pluszowych zabawek marki i klocków Lego.”
Zapytany, czy zespół kiedykolwiek myślał o zorganizowaniu wydarzenia w USA, Fabri odpowiada, iż przez lata toczyły się „naprawdę intensywne rozmowy” z miastami o dużej populacji Ameryki Łacińskiej. Na razie spełnienie tego celu jest wciąż „marzeniem” zespołu, a nie priorytetem – a lipiec nie wchodzi w grę, ponieważ zespół nie chce konkurować z Comic-Conem w San Diego.
Ponieważ Brazylia i Meksyk w dalszym ciągu są głównym obiektem zainteresowania, fani w dalszym ciągu obstawiają rozwój CCXP w regionie. Możliwość zobaczenia aktorów osobiście, bez konieczności podróżowania za granicę, przez cały czas jest nowością. Ponieważ jednak ceny stale rosną, a nowe wydarzenia, takie jak D23, pojawiają się w Ameryce Łacińskiej, firmy ogłaszające gości i harmonogram z wystarczającym czasem realizacji mogą mieć ogromne znaczenie.
„Moja nadzieja na następny raz [in Mexico] polega na tym, iż CCXP ogłasza artystów co najmniej dwa miesiące przed wydarzeniem” – mówi Villareal. „Biorąc pod uwagę sposób, w jaki reklamowali to wydarzenie jako największe wydarzenie kultury maniaków, było całkiem puste. Można było zauważyć, iż wiele osób nie chciało płacić za bilety, ponieważ znam swój kraj i jestem pewien, iż dla większości musiało to wydawać się niezwykle drogie”.
Mimo iż Vieira życzy sobie, aby CCXP publikowała więcej ważnych ogłoszeń przyciągających uwagę międzynarodową, Vieira uważa, iż hollywoodzcy aktorzy i reżyserzy chętnie odwiedzają ten region, próbują brazylijskiej kuchni, odwiedzają miejsca turystyczne i próbują mówić trochę po portugalsku podczas paneli . „Wierzę, iż CCXP jest bramą do międzynarodowych wydarzeń w Ameryce Łacińskiej” – mówi. „Być może nie będzie to dokładnie to samo, co Comic-Con w San Diego, ale my, Latynosi, musimy mieć oczy na te wydarzenia. W mediach społecznościowych jest nas wielu i mamy ogromny fandom, więc dlaczego nie spróbować nawiązać kontaktu z tymi fanami?”