Przez obiektyw spojrzeli na rodzinne miasto. Prawie 200 zdjęć ze Spacerów Fotograficznych po Świdnicy

swidnica24.pl 5 miesięcy temu

Zaglądali na podwórka, odwiedzili srającego chłopka i słynny pojazd UFO na Osiedlu Młodych. Łapali ulotne piękno codzienności i historii, a efekt można obejrzeć na wystawie podsumowującej świdnickie Spacery Fotograficzne 58100 na placu Pokoju w Świdnicy, a niedługo w internecie.

Na cztery spacery zaprosiło Społeczne Archiwum Cyfrowe 58100, inicjatywa świdnickiego fotografika Tomasza Pietrzyka. Wśród zdjęć znalazły kadry z Osiedla Młodych, Zarzecza, Zawiszowa, czy ścisłego centrum. Nie zabrakło też fotografii wykonanych w ramach spaceru fotograficznego po Kościele Pokoju. W projekcie uczestniczyło w sumie kilkadziesiąt osób, które w dobrze znanych miejscach odkrywały nowe sposoby na ich pokazanie, a przy okazji szlifowały warsztat.

– Od lat interesuję się fotografią, a spacery fotograficzne to bardzo dobry sposób na zintegrowanie świdnickiej braci fotograficznej – mówi Łukasz Jóźwiak, jeden z uczestników. – Uczestniczyłem w dwóch spacerach, zachęcił mnie do udziału Tomek Pietrzyk, a chciałem zobaczyć Świdnicę z innej strony i pokazać, jak ja to widzę, a przy tym poznać nowe osoby – tłumaczy swój udział Piotr Gąsowski.

– Za nami 5 spacerów. Zdjęcia różne, uwiecznione interesujące miejsca. Obok fotografii dokumentalnej mamy też street foto, teorię decydującego momentu. Każdy z 22 autorów indywidualnie podszedł do kwestii fotografii, każdy przedstawił ją przez bardzo osobisty pryzmat. Oprócz znanych miejsc jak katedra, Kościół Pokoju, uczestnikom udało się uchwycić klimat Świdnicy spoza głównych szlaków – mówi Tomasz Pietrzyk.

W piątek, 23 sierpnia na wystawie podsumowującej zaprezentowanych zostało prawie 200 fotografii. Wernisaż spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. – Jestem mile zaskoczony! – mówi Tomasz Pietrzyk i zapowiada na wrzesień drugą edycję spacerów, które zostaną rozszerzone o Kraszowice i tereny nad zalewem Witoszówka. Gościny na dzisiejsze wydarzenie udzieliła Parafia Ewangelicka wraz z biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i gospodarzem Kościoła Pokoju ks. Waldemarem Pytlem.

Wybrane zdjęcia na placu Pokoju przed świątynią z listy UNESCO można oglądać jeszcze w sobotę, 24 sierpnia. Później wszystkie zostaną umieszczone na na stronie internetowej www.58100.pl.

Autorzy fotografii zaprezentowanych na wystawie: Adrian Bakaj, Alan Bakaj, Krzysztof Chojnowski, Anna Filipowicz, Maciej Grabarczyk, Piotr Gąsowski, Mariola Gruszczyńska, Michał Grzeszczak, Łukasz Jóźwiak, Bartek Kliszczyk, Artur Koba, Joanna Kołodyńska, Damian Kostka, Marcin Rój, Pola Szulikowska, Marek Szulikowski, Krzysztof Światowy, Anna Razowska, Aneta Rzepecka, Marlena Rzepecka, Wojciech Rzepecki, Dominika Trestka.

/red./
Zdjęcia z wernisażu Mariusz Ordyniec

1 z 57
Idź do oryginalnego materiału