Problemy dnia codziennego potrafią przytłoczyć. Czasem są tylko przeszkodami, które pokonujemy bez większego wysiłku, czasem są kłodami, które życie rzuca nam pod nogi, a czasem kulą u nogi, która nie pozwala nam wzbić się wyżej, ściąga nas w dół. Szukamy wtedy ratunku, często niestety nie tam, gdzie trzeba. Wpadamy w błędne koło przemyśleń i rozpamiętywania – rozważamy, kto, co, kiedy, dlaczego? Przeżywamy niepowodzenia i zdrady i na nie „zwalamy” to, co dzieje się z nami teraz. To bezpieczne, ale na dłuższą metę nieskuteczne. Co robić?
Przede wszystkim zatrzymać się. Powstrzymać tę gonitwę myśli. Przestać sięgać do przeszłości. Wziąć odpowiedzialność za swoje samopoczucie tu i teraz. jeżeli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalisty – umów się na wizytę, albo sięgnij po fachową literaturę.
Książką, dzięki której wejdziesz na ścieżkę regeneracyjno-rozwojową jest „Powiedz STOP depresji, lękom i toksycznym ludziom” Mirosława Słowikowskiego, która wyszła nakładem Wydawnictwa Feeria. Proste wskazówki eksperta pomogą ci nawiązać kontakt ze sobą, odzyskać wewnętrzną wolność i zacząć cieszyć się własnym życiem.
Zrób pierwszy krok na drodze do większej samoświadomości – jedynego źródła siły, które jest odnawialne i niewyczerpane. Nie jest ono zasilane przez twoje otoczenie czy sytuację materialną, ale czerpie z twoich głębokich zasobów, które krok po kroku będziesz w sobie odkrywał i uczył się z nich korzystać. Uczucie, które pojawia się, kiedy zaczynamy rozumieć, iż sami stwarzamy swój świat i nie jesteśmy niewolnikami sytuacji bez względu na to, jak ocenialiśmy ją do tej pory, jest jedyne i niepowtarzalne. Stopniowo w nasze życie wkracza wówczas wolność, spokój i równowaga.
Ty także masz szansę je odczuć.
Zostaw przeszłość za sobą, czerp z niej naukę, ale nie pozwól sobie na utknięcie w niej na stałe. Obiecaj sobie, iż zrobisz co w twojej mocy, żeby wyrwać się z pętli złego samopoczucia. Daj sobie czas na zmiany. Nic nie dzieje się od razu – dojdź do dobrego życia drogą ewolucji, a nie rewolucji. Metoda drobnych kroków sprawdzi się i tutaj. To nie będzie prosta droga, na pewno napotkasz przeszkody – czasem będzie prowadziła z górki, czasem trzeba będzie trochę się powspinać. Pamiętaj wtedy, iż musisz być dla siebie wyrozumiała. Popatrz na siebie z dystansu i potraktuj tak, jak traktujesz najbliższą ci osobę – bądź dla siebie dobra, nie wymagaj zbyt wiele, nie krytykuj.
8 sposobów na to, by zapomnieć o przeszłości, a raczej nauczyć się z niej mądrze korzystać
1. Żyj tu i teraz
Nie ma nic dziwnego, ani nienormalnego w tym, iż ciągle wracasz myślami do osoby, które cię zraniła. Oczywiście, to nie może trwać wiecznie. Oczywiście, najlepszym lekarstwem jest zdanie sobie sprawy z tego, jak to wpływa na twoją sytuację dzisiaj. jeżeli zaczniesz skupiać się na swoich uczuciach i na tym, co dobrego spotyka cię tu i teraz, cierpienie związane z krzywdą z przeszłości nie będzie już tak boleć.
2. Nie uciekaj przed emocjami
Zbywanie trudnych emocji, magazynowanie ich gdzieś głęboko w sobie – to nie wpływa pozytywnie na twoje zdrowie psychiczne, ani na proces rehabilitacji, leczenia. Oddychaj i konfrontuj się z tym, co trudne. Staraj się rozumieć własne uczucia i szukać ich źródła.
3. Bądź dla siebie dobry
Wybacz sobie błędy z przeszłości. To, iż byłeś może trochę naiwny, iż pozwoliłeś innym na przekroczenie wyznaczonych przez siebie granic. Że podjąłeś złe decyzje. To się zdarza każdemu z nas.
4. Pamiętaj, iż nie jesteś już tą samą osobą co kiedyś
Od tamtych wydarzeń minęło już trochę czasu. Przeżyłeś wiele, zmieniłeś się. Pewne rzeczy zostały takie same, ale w wielu sprawach dojrzałeś, wiele zrozumiałeś. Dziś podjąłbyś inne decyzje, inaczej zareagował, trzymał z innymi ludźmi.
5. Zaakceptuj to, iż osoba, która cię skrzywdziła nigdy nie poprosiła o wybaczenie
Nie każdy postępuje tak, jak ty byś postąpił. Nie każdy ma twoją wrażliwość i wyobraźnię. Są ludzie, którzy odbierają świat zupełnie inaczej. Oni nigdy nie przestaną być egoistami. Pogódź się z tym, iż od ich nie usłyszysz słowa „przepraszam”.
6. Pamiętaj, iż nie jesteś sam
Masz przyjaciół, rodzinę, kilka bliskich osób gotowych cię wspierać w trudnych momentach. Otaczają cię życzliwi ludzie i z tych relacji powinieneś czerpać pozytywną energię. To dzięki nim wiesz, iż w życiu na swojej drodze spotykamy różne osoby – te, które nas niszczą i te, które pomagają nam wstać po upadku.
7. Zaakceptuj to, co się wydarzyło
Nic już nie da się z tym zrobić, prawda? Po co więc płakać nad rozlanym mlekiem? Wyciągnij wnioski, które pozwolą ci uniknąć podobnych błędów w przyszłości, podziękuj za to trudne doświadczenie, okaż wdzięczność za to, co masz.
8. Skup się na tym, co możesz kontrolować
Czyli na tym, jak reagujesz na owe niewygodne wspomnienia i osoby z przeszłości. To ty pozwalasz im przez cały czas wpływać na swoje życie. Ty stajesz się źródłem negatywnej energii dla siebie samego, pozwalając faktom, które dziś nie mają już żadnego znaczenia ograniczać cię i dalej krzywdzić. Skoncentruj się na tym, co przed tobą. Na tym, na co masz realny wpływ, na tym co możesz zmienić.
Książka „Powiedz STOP depresji, lękom i toksycznym ludziom” niesie wsparcie nie tylko tym, którzy cierpią z powodu stanów depresyjnych, ale każdemu, kto tęskni za euforią życia. Przedstawiono tu w zwięzłej formie problemy, z którymi boryka się większość z nas: od akceptacji siebie i swoich emocji, poprzez schematy myślowe, które determinują nasze zachowania i wywołują w nas gniew, aż po relacje z toksycznymi ludźmi.
Autor, doświadczony coach i trener biznesu, zebrał w tej książce sprawdzone metody, które pozwolą zapanować nad przygnębieniem, niskim poczuciem wartości, lękami, apatią, nadpobudliwością czy poczuciem wyalienowania. Jego poradnik rozwoju emocjonalnego ma też praktyczny wymiar, zawiera bowiem zestawy technik i ćwiczeń, które są łatwe i bardzo skuteczne w codziennym zastosowaniu.