- 9 stycznia 1955 roku na szczycie brytyjskiej listy przebojów zagościła piosenka Rosemary Clooney pt. „Mambo Italiano”.
- Utwór przyczynił się do międzynarodowego sukcesu wokalistki oraz niezwykłej popularności mambo.
- Oprócz chwytliwej melodii „Mambo Italiano” kryje w sobie ciekawą historię.
Rosemary Clooney urodziła się 23 maja 1928 roku w Maysville w stanie Kentucky. Karierę rozpoczęła jako nastolatka, śpiewając w lokalnym radiu wspólnie z siostrą Betty. Przełom nastąpił w latach 40., gdy dołączyła do orkiestry Tony’ego Pastora, zyskując uznanie jako jedna z czołowych wokalistek big bandowych. Jej ciepły, charakterystyczny głos i umiejętność interpretacji tekstów gwałtownie wyniosły ją na szczyty list przebojów w Stanach Zjednoczonych.
Rozwiąż quiz o przebojach lat 50. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Na sukces solowy musiała poczekać prawie dekadę. Rosemary Clooney stała się ikoną lat 50., nagrywając takie hity jak „Come On-a My House” czy „Hey There” oraz oczywiście „Mambo Italiano”. Stworzyła także kilka duetów z Marlene Dietrich. W 1954 roku zagrała u boku Binga Crosby’ego, Danny’ego Kaye’a i Vera-Ellen w filmie „White Christmas”. Co ciekawe, niektóre z jej pięciorga dzieci, w tym Miguel Ferrer i Rafael Ferrer, a także jej siostrzeniec George Clooney, również zostali szanowanymi aktorami i artystami.
Największy przebój Rosemary Clooney zapisano na serwetce
Utwór „Mambo Italiano” został napisany przez Boba Merrilla w 1954 roku w dosyć nietypowych okolicznościach. Legenda głosi, iż Merrill stworzył tekst na serwetce podczas wizyty we włoskiej restauracji w Nowym Jorku.
Następnie zadzwonił do pianisty studyjnego z budki telefonicznej, dyktując melodię i tekst przez telefon. Wszystko to zrobił w pośpiechu, ponieważ miał napięty grafik. Tak oto, w zaledwie kilkanaście minut, powstała opowieść o włosko-amerykańskiej kulturze, pełna humoru i przerysowanych stereotypów.
Zobacz także: Machulski długo milczał. Zdradził, kto napisał czołówkę do jego serialu z lat 90.
Produkcja piosenki była równie ciekawa. W nagraniu brał udział zespół instrumentalny Mitcha Millera, który w tamtych czasach odpowiadał za wiele hitów. Rosemary Clooney nie była jednak do końca przekonana co do „Mambo Italiano”, uważając tekst za zbyt karykaturalny. Mimo to jej charyzma i wokalna zręczność sprawiły, iż utwór odniósł natychmiastowy sukces.
Nie zabrakło licznych kontrowersji
Warto również wspomnieć, iż piosenka Rosemary Clooney wywołała spore kontrowersje wśród włoskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy krytykowali jej humorystyczne podejście do tradycyjnych włoskich motywów, inni zaś doceniali lekkość i promocję włoskiej kuchni i kultury. Dzięki tej piosence mambo, jako styl muzyczny, zyskało jeszcze większą popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Zobacz także: Był niezaprzeczalnym królem rock and rolla. Ten utwór dał mu nieśmiertelność
Utwór został choćby zakazany przez nowojorską stację radiową WABC ze względu na sugestywne teksty. Stacja radiowa nie rozumiała włoskich słów i uznała, iż mogą one być nieodpowiednie. Wytwórnia Rosemary Clooney została zmuszona do przedstawienia oświadczeń profesora języków romańskich oraz katolickiego księdza, którzy potwierdzili, iż włoskie teksty w żaden sposób nie są obraźliwe ani wulgarne.
Związek rodziny Rosemary Clooney z Włochami trwa do dziś. Siostrzeniec Rosemary, aktor George Clooney, spędza wiele czasu w północnych Włoszech, w okolicach jeziora Como, gdzie posiada willę.